The Jolson Story

Vikipedi, özgür ansiklopedi

The Jolson Story, şarkıcı Al Jolson'ın hayat hikâyesini anlatan 1946 Amerika yapımı müzikal biyografi filmidir. Filmde Jolson rolünde Larry Parks, Julie Benson rolünde Evelyn Keyes; menajeri rolünde William Demarest; ebeveynleri rolünde Ludwig Donath ve Tamara Shayne yer almaktadır. Jolson’un gençliğini ise Scotty Beckett canlandırmıştır.

Columbia Pictures yapımı film, Sidney Buchman (adı geçmedi), Harry Chandlee, Stephen Longstreet ve Andrew Solt tarafından yazılmıştır. Dramatik sahneler Alfred E. Green tarafından yönetildi ve müzikal sekanslar Joseph H. Lewis tarafından yönetildi. Jolson Sings Again adlı bir devam filmi 1949'da piyasaya sürüldü.

Film muazzam bir finansal başarı elde etti ve En İyi Müzik ve En İyi Ses Kaydı (John Livadary ) dallarında Akademi Ödülleri kazandı. Başrolde En İyi Erkek Oyuncu (Larry Parks), Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu (William Demarest), En İyi Görüntü Yönetimi, Renkli ve En İyi Kurgu dallarında aday gösterildi .[1] Film, 1947 Cannes Film Festivali'ne de girdi.[2]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The 19th Academy Awards (1947) Nominees and Winners". oscars.org. 11 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2011. 
  2. ^ "Festival de Cannes: The Jolson Story". festival-cannes.com. 20 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]