The Innocents (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Innocents
Yönetmen Jack Clayton
Yapımcı Jack Clayton
Senarist Novella:
Henry James
Senaryo:
William Archibald
Truman Capote
John Mortimer
Oyuncular Deborah Kerr
Michael Redgrave
Müzik Georges Auric
Dağıtıcı 20th Century Fox
Yapım yılı 25 Aralık 1961, İngiltere
Süre 100 dakika
Dil İngilizce
Devam filmi The Nightcomers (Karanlıktan Gelen Adam) (1971)

The Innocents, Henry James'in Yürek Burgusu adlı novellasından yola çıkılarak sinemaya uyarlanmış, başrolde Deborah Kerr'in oynadığı 1961 yapımı bir Jack Clayton filmidir.

Film, En iyi İngiliz filmi ve En iyi uyarlama dallarında BAFTA Ödülü kazanmış, yönetmen Jack Clayton'a En iyi yönetmen dalında National Board of Review Award kazandırmıştır. Aynı zamanda kitabı senaryoya uyarlayan Truman Capote ve Edgar Award, 1962'de En iyi senaryo uyarlaması dalında Mystery Writers of America ödülünü aldılar.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]


Miss Giddens; bir papazın kızı olarak yetişmiş, deneyimsiz bir mürebbiyedir. Öksüz ve yetim iki kardeş olan Flora ve Miles'ın bakımını üstlenmesi amacıyla onların sorumluluğundan kaçmak isteyen amcaları tarafından tutulur. Miss Giddens, Londra'nın dışında, Bly House'da hizmetçilerle birlike yaşayan çocukların bakımı konusunda amcalarının isteğiyle her türlü sorumluluğu alır. Gotik Bly House'da yaşamaya başladıkça oraya ait gizli sırları da keşfetmeye başlar. Çocukların eski mürebbiyesi Miss Jessel'in bir yıl kadar önce orada intihar ettiğini, onunla aşk ilişkisi içindeki uşak Quinn'in yine bu evde öldüğünü öğrenir. Bu olayın ardından çocukların davranışlarından da şüphelenen Miss Giddens, bu iki kişinin hayaletlerini görmeye başlar. Evde kendisi dışında kimsenin hayaletleri görmediğini fark eder ve çocukların durumdan haberdar olmasından şüphelenir; ancak tüm çabalarına rağmen onlardan bir şey öğrenmeyi başaramaz. Miss Gidens, bu iki hayaletin yeniden birlikte olabilmek için çocukları ele geçirmeye çalıştıklarına karar verir ve çocukları koruyabilmek için her geçen gün onlar üzerindeki kontrolünü daha da artırır. Bu durum çocukları hayaletleri gördüklerini itiraf ettirmek için zorlaması ile iyice kötüleşir. Miss Gidens'ın gerçekleri itiraf etmemek için rol yaptığına inandığı küçük Flora, tüm bu zorlamalar sonunda çok korkar ve sinirleri bozulduğundan evdeki tüm hizmetçilerle birlikte Londra'ya yollanır. Evde Miles ile kalan Miss Giddens, ona hayaletlerle ilgili gerçekleri itiraf ettirip onun ruhunu kurtarmaya kararlıdır. Henüz birlikte geçirdikleri ilk akşamda Miss Gidens, kendisinin gördüğü ve korktuğu bu hayaletlerin varlığını Miles'a kabul ettirmek için onu zorlamaya başlar. Miles en sonunda bu gerginliği kaldıramaz, hayaletlere seslenir ve bayılır. Miss Giddens sonunda ona gerçeği itiraf ettirip onun ruhunu kurtardığını sanırken Miles'ın ölmüş olduğunu fark eder.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör Rol
Deborah Kerr Miss Giddens, Mürebbiye
Peter Wyngarde Peter Quint
Megs Jenkins Mrs. Grose
Michael Redgrave Amca
Martin Stephens Miles
Pamela Franklin Flora
Clytie Jessop Miss Jessel

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]