The Incredible Turk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Incredible Turk
YapımcıBurton Benjamin
SenaristLael Wertenbaker
AnlatıcıWalter Cronkite
MüzikAlan Hovhaness
KurguAram Boyajian
DağıtıcıAmerica Prudential Insurance Company
CinsiTelevizyon filmi
TürüBelgesel
RenkRenksiz
Yapım yılı1958
Süre25 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce

The Incredible Turk (İnanılmaz Türk, Muhteşem Türk ya da Müthiş Türk), 1958 yılında America Prudential Insurance Company tarafından Mustafa Kemal Atatürk hakkında hazırlanan belgesel filmdir. Film '20. yüzyıl serisi' için yapılmış ve Walter Cronkite tarafından sunulmuştur.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet devrimleri konu edilmektedir. Sırasıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun son durumu; Çanakkale zaferi; İstanbul'un İngiliz ve Fransızlar tarafından, İzmir'in Yunanlar tarafından işgali; Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlatması ve başarıya ulaşması; cumhuriyetin ilanından sonra yapılan, Ankara'nın başkent ilan edilmesi, soyadı kanunu, kadınlara eşitlik verilmesi, şapka kanunu, alfabe değişikliği, sanayi ve ekonomik alandaki gelişmeler, anayasanın kabulü, dış ticaret ve dış ilişkiler gibi devrimler işlenmiştir.[1]

Özellik[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin önemi, Mustafa Kemal Atatürk'ün en belirgin konuşmasını içermesidir. Daha önceleri nutuk ve birkaç kısa konuşması dışında görüntülü ses kaydı bulunmayan Atatürk'ün, ABD elçisi Joseph Clark Grew ile birlikte Çankaya Köşkü bahçesinde yaptığı konuşmaya bu filmde rastlanmaktadır. Bu kayıt, Atatürk'ün sesinin daha gür ve tok olduğunu kanıtlamıştır.[2] Hem bu belgeselin yapılmasını ilk olarak teklif eden hem de Atatürk'ün bu ses kaydını film yapımcılarına gönderen kişi Türk gazeteci Altemur Kılıç'tır.[3]
Bu konuşmada Atatürk şunları söylemiştir:

"Türk milleti tab'en (yaratılıştan/doğası gereği) demokrattır. Bu yüksek gayede zaten çok yükselmiş bulunan Amerika milletinin, Türk milletiyle beraber olduğundan hiç şüphem yoktur. Bu kadarla da kalmayacaktır. Belki bütün beşeriyeti; birbirini sevmeye, eski husumetleri unutmalarına ve sulh içinde bir arada yaşamalarına medar (yardımcı) olacaktır."[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cronkite, Walter. "The Incredible Turk". Youtube. 1 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2017. 
  2. ^ "Atatürk'ün En Net Ses Kaydı Amerikan Arşivinden Çıktı". www.posta.com.tr. Posta Gazetesi. 17 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2017. 
  3. ^ Kılıç, Altemur. "ATATÜRK'ÜN SES KAYDINI AMERİKALILAR'A VEREN TÜRK GAZETECİ KİM". Odatv.com. 17 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2017. 
  4. ^ Cronkite, Walter. "The Incredible Turk". 1 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2017.