The Hunger Site

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
The Hunger Site
Logo-ths.gif
URL http://www.thehungersite.com/
Ticari? Evet
Site türü Kâr amaçlı kuruluş
Kayıt Opsiyonel
Kullanılabilir dil(ler) İngilizce
Sahip CharityUSA
Başlama tarihi Haziran 1999

The Hunger Site, 1999'da kurulan ve reklamını yapmak karşılığında sponsorlardan destek alan orijinal bir tıkla bağışla sitesi'dir. The Hunger Site ziyaretçilerini sitedeki bir düğmeye günde bir kez basmaları yönünde teşvik eder. Her bir "tık", bir kap yemek bağışlanmasını sağlar. Site bir "yardım derneği" niteliğinde değildir; belirlenen yerlere bağış yapmak için gereken gelirin reklam verenlerden sağlandığı kâr amaçlı bir kuruluştur. Reklam verenler, Ocak 2006 itibarıyla America's Second Harvest ile Mercy Corps'tur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

The Hunger Site Haziran 1999'da Bloomington, Hindistan'dan bir bilgisayar programcısı olan John Breen tarafından yaratıldı. Asıl olarak 501(c)(3) kapsamında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan site, hızla popüler oldu. Masrafların yükselmesi üzerine Breen siteyi Şubat 2000'de açıklanmayan bir miktar karşılığında "Seattle temelli, satışlarının bir kısmını hayır amaçlı yapan çevrimiçi bir alışveriş merkezi" olan GreaterGood sitesine sattı.[1] GreaterGood dot-com bubble krizinin ardından $26 milyon dolar kaybederek Temmuz 2001'de faaliyetini durdurdu. 2001'de yine Seattle temelli kâr amaçlı özel bir kuruluş olan CharityUSA.com, LLC bir milyon dolara şirketin kontrol hakkına sahip sayıldı.[2] CharityUSA sayısız tıkla bağışla sitesinin sahibi ve idarecisidir. Şu anda, her ne kadar bağışlanan ya da idarecilere ödenen para miktarlarını açıklamamış olsa da CharityUSA, sitenin sponsorların verdiği reklamlara karşılık elde edilen gelirin %100'ünün söz konusu kâr amacı gütmeyen ortaklara ödendiğini iddia etmektedir.[3] Site son yıllarda "banner" reklam yayınlamaktan vazgeçerek ticari malları pazarlama yoluna gitmiştir. Böylece harcanan her bir doların iki kap yemek bağışı sağlayacağı sözünü vermiştir.

İşleyiş[değiştir | kaynağı değiştir]

The Guardian'dan Martin Lewis'e göre The Hunger Site muhtemelen her bir tıktan gelir elde etmemekte; yalnızca sponsorların sitesine tıklandığında gelir sağlanmakta ki bu da ancak 30¢'e eşit olmaktadır. "Feed the starving" düğmesinin her tıklanması, ortalama tıklanma reytingleri göz önünde tutulursa tahminen 0.7¢ sağlamaktadır.[4] The Hunger Site en çok ABD'den ziyaret edilmektedir.

GreaterGood tarafından Hunger Site iş birliğiyle açılan ve CharityUSA.com'a satıldıktan sonra işleriliği durdurulan The Child Survival Site ve The Kids AIDS Site gibi pek çok site, The Child Health Site ve The Landmine Site'a dönüşmüş halde etkinliğini sürdürmektedir. The Landmine Site sayesinde toplanan bağışlarla kara mayını patlamalarında kol ve bacaklarını kaybedenlere protez sağlanmaktadır. Şu anda CharityUSA elde edilen kârın bağış amaçlı kulanılmasına dayanan The Rainforest Site ile The Breast Cancer Site gibi çeşitli reklam ve alışveriş sitesini de işletmektedir.

CharityUSA.com verilerine göre ziyaretçilerin tıklamaları sonucunda 27 Aralık 2007 itibarıyla, aşağıdaki miktarlar kadar yemek bağışlanmıştır:

  • The Animal Rescue Site: 30,9 ton[5]
  • The Hunger Site: 9,2 ton[6]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "In a charitable mood? Just pick, then click." Tamar Lewin. The New York Times. 11 December 2000.
  2. ^ Asia Week: Enterprise
  3. ^ Epinions: Good will, or private gain?[1] (online review of the site)
  4. ^ Martin Lewis. "Make it your new year resolution to feed the world for free." The Guardian. 17 December 2005.
  5. ^ Daily Results - The Animal Rescue Site
  6. ^ Daily Results - The Hunger Site

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]