Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(The Curious Case of Benjamin Button sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi
Benjamin Button Kitap 2009.jpg
Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button) kitabının kapak resmi
Yazarı F. Scott Fitzgerald
Orijinal ismi The Curious Case of Benjamin Button
Çevirmen Zeynep Ertan
Ülke ABD Amerika Birleşik Devletleri
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Seri ismi Edebiyat Dizisi
Konu(lar) Fantezi
Türü Öykü
Yayınevi Profil Yayıncılık
Anadilinde
basım tarihi
2009
Yayın ortamı 2. Hamur kâğıt, karton kapak, ciltsiz
Sayfa sayısı 80 sayfa
Boyut ve ağırlık 14 x 20 cm
ISBN 9789759961862

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald'ın ilk kez 1921 tarihinde Colliers dergisinde yayımlanan kısa hikâyesinin adıdır. Özgün adı The Curious Case of Benjamin Button olan öykü 1922'de ABD'de Tales of the Jazz Age (Caz Çağı Hikayeleri) adlı kitabın içinde Fitzgerald'ın diğer öyküleriyle birlikte yayımlanmıştır. Bu kitap zaman zaman The Curious Case of Benjamin Button and Other Jazz Age Stories (Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi ve Diğer Caz Çağı Hikayeleri) adı altında yeni baskılar yapmıştır.[1][2]

Eserin film ve benzeri haklarını elinde bulunduran Hollywood kodamanı ve tefecisi Ray Stark[3] bu hakları uzun süre kimseye kullandırtmadı. Ancak Stark'ın 2004'teki ölümünden sonra mirasçıları film haklarını satınca öykü nihayet 2008 yılında sinemaya aktarılabildi.

Kitap Türkiye'de 2009 yılında Zeynep Ertan'ın Türkçe çevirisiyle Profil Yayıncılık tarafından yayımlandı.(ISBN 9759961862) Kitabın kapağında öykünün sinema uyarlamasından alınmış bir fotoğraf karesi kullanılmıştır.

Birçok romanı ve öyküsü daha önce de sinemaya aktarılmış olan Amerikan edebiyatının bol ödüllü yazarı Scott F. Fitzgerald kısaca "hayatı tersten yaşamak" temasını işlediği bu çarpıcı, şaşırtıcı ve adı gibi tuhaf öyküsünde, herkes gibi bebek olarak değil de esrarengiz bir şekilde çok yaşlı ve sakat bir adam olarak doğan ve yıllar ilerledikçe gençleşen, sıhhatini kazanan ve daha sonra da çocuklaşan Benjamin Button'ın yaşam öyküsünü anlatır. Bu fantastik öykü keskin bir sosyal hayat eleştirisi de sunar.

Sinema uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikalı yazar Scott F. Fitzgerald'ın 1921 tarihli bu çarpıcı öyküsü 2008 yılında aynı adla (The Curious Case of Benjamin Button) sinemaya da uyarlanmıştır. Senaryosunu Eric Roth'un uyarlayıp yazdığı filmi David Fincher yönetmiştir. Başlıca rollerinde Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji P. Henson, Julia Ormond ve Tilda Swinton'un oynadıkları film 6 Şubat 2009 tarihinde Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi adıyla Türkiye'de de gösterime girmiştir. Filmin öyküye sadece ana hatları ile sadık kaldığı, genelde öykünün serbest bir uyarlaması olduğu belirtilmiştir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

"Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi" ilk kez 1921'te Colliers dergisinde yayımlandı. 1922'de de Tales of the Jazz Age kitabında diğer öykülerle birlikte basıldı.