The Chieftains

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Chieftains
Chieftains sahnede, 2008. Önde Matt Molloy, geri planda Paddy Moloney
Genel bilgiler
Başladığı yer Dublin, İrlanda
Tarzlar Folk, Celtic
Etkin yıllar 1962-Günümüz
Müzik şirketi Claddagh Records, RCA Records
Resmî site http://www.thechieftains.com

The Chieftains 1962 yılında Dublin'de Paddy Moloney, Sean Potts ve Michael Tubridy tarafından kurulmuş İrlandalı müzik grubudur. Grup ilk provalarını Tubridy, Martin Fay ve David Fallon'la beraber Moloney'in evinde yapmıştır. Müzikleri, irlanda savaş gaydası (uillean pipes) etrafına kurulmuş neredeyse tümüyle enstrümantal çalışmalardan oluşmuştur ve İrlanda müziğinin dünya çapında yayılmasında önemli katkılarının olduğu kabul edilmektedir.[1]

Grubun adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Adları, İrlandalı yazar John Montageu'nün Dead of a Chieftain (Şefin Ölümü) adlı kitabından gelmektedir.[2]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Paddy Maloney'in önceki grubundan ayrılmasıyla, bir grup enstrümanlarında uzmanlaşmış müzisyen yeni bir müzik grubu kurmak istedi. Grup, 1970'lere kadar yarı profesyonel olarak kaldı, sonra İrlanda ve Birleşik Krallık'ta büyük başarı elde etti. Ünleri, 1973 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaştı ve albümleri Island Records şirketi tarafından yayınlandı. Stanley Kubrick'in 1975 yapımlı filmi Barry Lyndonın film müzikleriyle daha büyük beğeni kazandılar.[3]

Grup, 1970'ler ve 80'ler boyunca başarılı albümler yayınlamaya devam etti, 1988 yılında İrlandalı müzisyen Van Morrison ile birlikte çıkardıkları Irish Heartbeat albümü büyük beğeni kazandı.[4] Aralarında Rolling Stones, Luciano Pavorotti, Madonna ve Roger Daltrey'in aralarında olduğu pek çok müzisyen ve grupla çeşitli projelere imza attılar.[5] Kariyerleri boyunca 6 kez Grammy ödülü kazanan grup, 2002 yılında prestijli 'BBC Radio 2 Folk Awards' yaşam boyu başarı ödülüne layık görüldü.[6] Geleneksel İrlanda müziğine dünya çapında izleyici kazandırdıkları için pek çok müzik otoritesi tarafından itibar görmüşlerdir, öyle ki 1989 yılında İrlanda hükûmeti tarafından kendilerine İrlanda'nın Müzik Elçileri ödülü verilmiştir.[7] Grup 2012'de 50. yıllarını Voice of Ages (Çağların Sesi) albümlerini yayınlayarak kutlamıştır.

Ortak projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun pek çok tanınmış müzisyenle, Rock'n Roll'dan Country'ye birçok farklı türde ortak projeleri olmuştur. Luciano Pavarotti, The Rolling Stones, Ultravox, Carlos Núñez, Van Morrison, Ashley MacIsaac, Glass Tiger, Bela Fleck, Siobhán O'Brien, Moya Brennan, Mark Knopfler, Loreena McKennitt, Ry Cooder, Los Cenzontles, Mick Jagger, Elvis Costello, Roger Daltrey, Nanci Griffith, Tom Jones, Sinéad O'Connor, Natalie Merchant, James Galway, The Corrs, Art Garfunkel, Sting, Rosanne Cash, Jim White, Ziggy Marley, Lyle Lovett, Jackson Browne, Eros Ramazzotti, Kepa Junkera, Mike Gordon, Madonna, Paolo Nutini, The Low Anthem, The Civil Wars ve aralarında Earl Scruggs, Ricky Skaggs, Willie Nelson, Nickel Creek'ın bulunduğu sayısız Country müzisyeniyle ortak projelere imza atmışlardır.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, 18 kez aday gösterildiği Grammy Ödülünü 6 kez kazanmıştır. Birer kez Emmy ve Genie ödülü kazanmışlar ayrıca 1975 tarihli 4 Oscar'lı Kubrick filmi Barry Lyndon'ın en iyi uyarlama müzik ödülü kazanan Women of Ireland şarkısında Leonard Rosenman'a katkıları olmuştur. BBC Radio 2'nin folk müzik ödüllerinde Yaşam boyu başarı ödülleri vardır. İrlanda Hükûmeti tarafından İrlanda müziğine katkıları nedeniyle İrlanda'nın Müzik Elçileri unvanına layık görülmüşlerdir.

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktif üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]