Than Shwe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Than Shwe
Myanmar Devlet Barış ve Kalkınma Konseyi Başkanı
Görev süresi
23 Nisan 1992 - 20 Mart 2011
Yerine geldiği Saw Maung
Yerine gelen Thein Sein (Cumhurbaşkanı)
Kişisel bilgiler
Doğum 2 Şubat 1933 (91 yaşında)
Kyaukse, İngiliz Birmanyası (bugünkü Myanmar)
Evlilik(ler) Kyaing Kyaing

General Than Shwe (d. 2 Şubat 1933, Kyaukse, İngiliz Birmanyası), Myanmar eski Devlet Başkanı. Than Shwe ülkesinde birçok unvanı ve görevi elinde bulundurur. Bunlar; Tatmadaw (Myanmar Silahlı Kuvvetleri başkomutanı, Birlik Dayanışma ve Kalkınma Derneği (USDA) başkanı ve Devlet Barış ve Kalkınma Konseyi (SPDC) başkanlığıdır.

Than Shwe, İngiliz Burması'nda Kyaukse, Mandalay Eyaleti yakınlarında Minzu köyünde doğdu. Bir postacı olarak çalıştıktan sonra doğu Myanmar'daki etnik Karen gerillalarına karşı hükûmetin güçlü kontrgerilla seferine katıldı. 1962 yılında gerçekleştirilen askerî darbe sonrasında ülke yönetimine el koyan General Ne Win tarafından safları üzerinden düzenli olarak artırmaya devam eden Than Shwe 1972 yılında Albay rütbesine ulaşmıştır. Sonra 1983 yılında Tuğgeneral olarak Batı Bölge Komutanlığı ve Savunma Bakan Yardımcısı Kurmay Başkanı Yardımcısı görevini yürütmüş, 1986 yılında Tümgeneral olmuştur.

Aynı zamanda iktidardaki Sosyalist Burma Programı Parti Merkez Yürütme Komitesinde bir koltuk elde etti.

23 Nisan 1992 tarihinde, Saw Maung beklenmedik bir şekilde sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti. Than Shwe devlet başkanı, Savunma Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı olarak onun yerini aldı. Burma olan ülkenin ismini Myanmar olarak değiştirdi.

Shwe, 2 Mayıs 2008 tarihinde meydana gelen Nargis kasırgasında ülkeye girmek isteyen birçok yabancı yardım görevlilerini reddetmiş, BM yanı sıra uluslararası toplumun büyük tepkisine yol açmıştır.

Shwe, Parade dergisi'nin 2009 "Dünyanın en kötü diktatörleri" listesinde 4. sırada yer almıştır.

Siyasi görevi
Önce gelen
Saw Maung
Devlet Barış ve Kalkınma Konseyi Başkanı
1992–2011
Sonra gelen
Thein Sein
Myanmar Devlet Başkanı olarak
Myanmar Başbakanı
1992–2003
Sonra gelen
Khin Nyunt