Thalia 2002

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thalía
Thalía stüdyo albümü
Yayımlanma21 Mayıs 2002
Kaydedilme2001 - 2002
Tarzrock, pop, latin pop, christian rock, ballad
Süre54:12
Dilİspanyolca, İngilizce
ŞirketEMI
YapımcıThalía, Cory Rooney, Estéfano, Julio C. Reyes, Steve Morales, Emilio Estefan
Thalía albümünden çıkan single'lar
 1. "Tú y Yo"
  Yayımlanma: Mart 2002
 2. "No Me Enseñaste"
  Yayımlanma: Ağustos 2002
 3. "¿A Quién Le Importa?"
  Yayımlanma: Aralık 2002
 4. "The Mexican 2002 (Dance Dance)"
  Yayımlanma: Nisan 2003

Thalia 2002, Latin sanatçı Thalía'nın 21 Mayıs 2002 tarihinde çıkardığı ve kendi ismini verdiği albüm. Kariyerinin ilk albümlerinde denediği rock tarzına uzun yıllar sınra bu albümle geri dönmüş ve bu tarzda ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştır. Emilio Estefan, Estéfano, Julio Reyes, Cory Rooney ve Steve Morales'ın prodüktörlüğünü üstlendiği albüm tüm dünyada 6 milyon kopya satarak Thalía'nın kariyerindeki en başarılı albüm olmuştur.

Albüm hazırlıklarına 2001 yılında başlayan Thalía, albüm için birçok demo kaydetti ve bunlardan 14 tanesini seçti. Üzerinde titizlikle çalışılan ve 7 ayda hazırlanan albümün ilk single'ı Thalía'nın kariyerinin en önemli hitlerinden biri olacak olan "Tú y Yo" oldu. 2002 senesinin Mart ayında yayımlanan şarkı çıktığı ilk hafta Billboard Hot Latin listesinde 1 numaraya yerleşti. Kısa sürede radyolarda çalınıp yayılan şarkı Billboard listesinde aylarca zirvede kaldı. Rock sound'larının ağırlıkta olduğu şarkı remix versiyonlarıyla birlikte albümün promosyonunu tek başına yaptı. Klibinde Thalía solo gitar performansı sergiledi.

Mayıs ayında albüm çıktığında ilk haftasında 300.000 kopya satarak Thalía'ya platin plak kazandırdı. Albümün tanıtımını dünyaca ünlü müzisyenlerin sahne aldığı New York Madison Square Garden'da yapan Thalía, kısa bir süre içerisinde gelen bu başarılar üzerine toplam da iki altın ve iki de platin plakla ödüllendirildi. Bununla beraber ikinci single da yayımlandı. "No Me Enseñaste" adlı ballad parça 2.single olarak seçildi. Klibi ağustos ayında Manhattan'da çekilen şarkı Thalía'nın en iyi balladı oldu.

Üçüncü single olarak, orijinali Alaska y Dinarama grubuna ait olan "¿A Quién Le Importa?" adlı parça seçildi. Cover bir parça olmasına rağmen, başarılı bir satış grafiği gerçekleştirdi. Klibi Jeb Brien tarafından siyah-beyaz formatta Manhattan, Frying Pan'da çekildi. Ünlü keman virtüözü Miri Ben-Ari klipte keman çalarak küçük bir rol aldı. Dördüncü ve son single sözlerini Thalía'nın yazdığı ve Marc Anthony ile düet yaptığı "The Mexican 2002" seçildi. Şarkı, Brad Pitt ve Julia Roberts'ın başrolde oynadığı aynı isimli The Mexican filminde soundtrack olarak kullanıldı. Albümden birkaç single daha beklenirken, Thalía; 2003 yazında çıkaracağı ilk İngilizce albümünün ve single'ının müjdesini verdi. Bu sebeple albümden başka single çıkmadı. Buna rağmen "Y Seguir", "Vueltas En El Aire", "Heridas En El Alma", "En La Fiesta Mando Yo", "La Loca", "Asi Es El Destino" adlı parçalar Kanada, Meksika, Arjantin, Brezilya, İspanya, Portekiz ve Fransa radyolarında sıkça çalındı.

Albümde single'lar dışında diğer bütün şarkılar da öne çıkmıştır. Elektronik sound'ların rock ile birleştirilmesiyle oluşturulan ve Hristiyan kilise korosu sesleriyle bezenmiş "Vueltas En El Aire", 2005 senesinde Victoria's Secret defilesinde arka plan müziği olarak kullanılmıştır. Piyano rifi ve melodik ritmiyle süregiden "Y Seguir" ve bas gitar ağırlıklı "La Loca", Thalía'nın vokal gücünü kanıtlayan, single olarak çıkabilecek kalitede şarkılardandır. Bir röportajında Thalía, albümde en beğendiği şarkısının "insanı ileriye götürdüğü" gerekçesiyle "Y Seguir" olduğunu söylemiştir.

Ödüller ve Adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün geniş çaplı başarısı üzerine Billboard dergisi, "2002 yılının en iyi kadın sanatçısı" olarak Thalía'yı seçti. Yine 2003 Billboard ödüllerinde Thalía, "En İyi Kadın Sanatçı", "En İyi Pop Albümü", "En İyi Şarkı/Video" ve "Dinleyicilerin Seçimi" olmak üzere 4 ödül birden aldı. 2003 Grammy ödüllerinde de "En İyi Latin Pop Albümü" dalında aday gösterildi.

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün Amerikan basımında 13 şarkı ve 1 remix vardır. Avrupa basımında ise 13 şarkı bulunmaktadır. Parçalardan 10'u İspanyolca ve 3'ü de İngilizce'dir. İngilizce parçalar Thalía'nın bu albümden 1 numaraya yerleşmiş üçüncü ve ilk İngilizce şarkısı "Closer To You", "The Mexican 2002"nin İngilizce versiyonu ve bir Dead or Alive klasiği olan "You Spin Me 'Round" adlı cover parçadır. Albümün her iki edisyonunda da albümün outro'su olarak gizli bir mesaj bulunmaktadır. Bu mesajda Thalía, "Bu bir testti. Asıl darbe için beklemede kalınız." diyerek bir sonraki albümü için sinyal vermektedir.

 1. Tú y Yo – 3:42 (Estéfano, Julio C. Reyes)
 2. Así Es El Destino – 4:02 (Estéfano, Julio C. Reyes)
 3. En La Fiesta Mando Yo – 4:18 (Estéfano, Julio C. Reyes)
 4. No Me Enseñaste – 4:29 (Estéfano, Julio C. Reyes)
 5. Y Seguir – 4:04 (Estéfano, Julio C. Reyes)
 6. ¿A Quién Le Importa? – 3:45 (G. Berlanga, I. Canut)
 7. Vueltas En El Aire – 4:59 (Estéfano, Julio C. Reyes)
 8. Heridas En El Alma – 3:46 (Estéfano, Cory Rooney)
 9. La Loca – 3:50 (Emilio Estefan Jr., Emilio Regueira Pérez, Randall Barlow)
 10. The Mexican 2002 (Versión en Español) (featuring Marc Anthony) – 3:53
 11. The Mexican 2002 – 3:52 (Alan Shacklogr, Cory Rooney, J.C. Olivier, S. Barnes)
 12. Closer To You – 3:58 (Thalía Sodi, David Siegel, Di Marco, Gerina, Steve Morales)
 13. You Spin Me 'Round – 4:33 (Mike Percy, Peter Burns, Steve Coy, Tim Lever)

Albümün Amerikan basımında 10.parça "Tú y Yo (Kumbia Kings Remix)"tir.

Albüm Notları[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında çıkardığı ilk İngilizce albümü olan Thalía 2003'e bu albümden şarkılar eklendi. Albümün hazırlık esnasında kaydedilen ve Mayıs 2002'de internete sızan "Acción y Reacción" adlı demo şarkı, çok beğenilmesi üzerine yeniden düzenlenerek 2004 yılında çıkan "Thalía Greatest Hits" albümüne bonus parça olarak kondu.

"Y Seguir", "Tú y Yo" ve "Heridas En El Alma" şarkılarının yayımlanmamış demo versiyonları albüm çıktıktan sonra zamanla internete sızdı. Sonradan "Heridas En El Alma" demosu akustik versiyon adı altında resmî olarak yayımlandı.

Albüm 2005 yılında "remastered" olarak yeniden yayımlandı ve bonus remix'ler eklendi. 2007 yılında NASCAR yarışlarının PC oyunu sürümlerinde arka plan müziği olarak "Tú y Yo"nun İngilizce versiyonu kullanıldı.

Sanat ve tasarım direktörlüğü ile albüm kapak tasarımını Lisette Lorenzo ve Jean-Louis Duralek üstlendi. Albüm iki farklı kapak tasarımıyla (Amerikan ve Avrupa basımı) piyasaya sunuldu. Albüm için kullanılan fotoğraflar Torkil Gudnason tarafından çekildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Thalia.com - Resmî Site24 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.