Thaddeus Stevens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Thaddeus Stevens

Thaddeus Stevens (4 Nisan 1792 - 11 Ağustos 1868), azatlı kölelerin hakları için mücadele eden ABD'li Radikal Cumhuriyetçi siyaset adamı. Amerikan İç Savaşı'ndan (1861-1865) sonra Güney eyaletlerinin Birlik'e yeniden kabul edilmesi için katı koşullar getirilmesini savunmuştur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1792'de Vermont'da dünyaya geldi.1816'da Pennsylvania'da avukat olarak çalışmaya başladı. Köleliğe duyduğu nefret nedeniyle birçok kaçak köleyi ücret almadan savundu. 1849'da Whig Partisi'nden Temsilciler Meclisi'ne girdi.1853'e değin süren meclis üyeliği sırasında gümrük vergilerinin artırılmasını savundu ve 1850 Uzlaşması'nın kaçak kölelerle ilgili hükümlerine karşı çıktı. 1850'lerin ortalarında, yeni kurulan ve köleliğin yaygınlaşmasına karşı çıkan Cumhuriyetçi Parti'ye girdi.1859-1868 arasında yeniden Kongre üyeliğinde bulundu.

İç Savaş'tan sonra Radikal Cumhuriyetçilerin en mücadeleci önderlerinden biri olarak Siyahların haklarını savundu. Yeniden İnşa Komitesi'nin bir üyesi olarak Anayasa'nın 14. Ek Maddesi'nin ve 1867 tarihli ordunun yeniden inşası yasalarının hazırlanmasında önemli rol oynadı. Başkan Andrew Johnson'ın Güney'e yaklaşımını yumuşak bulan Stevens, başkanın hakkında soruşturma açılmasını öngören tasarıyı hazırladı (1868). Ayrıca, Güney'deki plantasyonlara el konarak bu toprakların bir bölümünün azatlı kölelere dağıtılmasını, geri kalanının da ülkenin savaş borçlarının ödenmesi için kullanılmasını önerdiyse de, bu planı Kongre'de destek bulmadı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]