Tevfik Taşçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
176.55.68.172 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 17.33, 7 Haziran 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tevfik Haccar Taşçı, (1890 - 1979) Türk futbolcu ve spor kulübü yöneticisi.

1909–1910 yıllarında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı görevinde bulunmuştur. Bu dönemde Penaltı Kralı olarak bilinen sol açık Topuz Hikmet tarafından çizilen Fenerbahçe Amblemi, Tevfik Haccar Taşçı tarafından İngiltere'de yaptırılmıştır. Tevfik Taşçı'nın Fenerbahçe tarihine bir diğer hizmeti ise tenis branşının yayılıp sevilmesidir.

Fuat Hüsnü Kayacan'ın önderliğinde 1918'de Kuşdili çayırında faaliyete baslayan faaliyetler Türk tenisine ilk aşamada, Sait Selahattin Cihanoğlu, Galip Kulaksızoğlu, Zeki Rıza Sporel, İsmet Uluğ ve Sabih Arca gibi aynı zamanda futbol takımında oynayan değerli tenisçiler kazandırmıştır. Bu gençlere daha sonra esaretten dönen Tevfik Taşçı, Prens Muhsin Yeğen, Mehmet Karakaş, M.Reşat Pekelman, Edvard Ohanesyan, Ekrem Rüştü Akömer, Kerim Bükey ve İbrahim Cimcoz da katılmıştır.

Fenerbahçe tenisi ilk şöhretini mütareke ve işgal yıllarında (1919-23) yabancı takımlara karşı galibiyetlerle kazanmıştır. Özellikle, 1920'de Osmanbey Kortu tenisçileriyle yapılan ilk ciddi karşılaşmadan sonra, 31 mart 1921'de ABD'lileri, 24 Haziran'da İngilizleri ve 28 Temmuz 1922'de de Beyoğlu'nun en seçkin yabancı tenisçilerini yenen Fenerbahçeliler, 19 Eylül 1922'de Beşiktaş Jandarma Okulu kortlarında tertiplenen ilk İstanbul Tenis Şampiyonluğunu da tekte Zeki Rıza Sporel, çiftlerde de Galip kulaksızoğlu ve Tevfik Taşçı ile kazanmışlar ve Sabiha Sultan'ın koyduğu kıymetli vazoyu Fenerbahçe Müzesi'ne mal etmişlerdir.

Kendisinden sonra Fenerbahçe başkanlığı görevine Osman Fuat Efendi gelmiştir.