Ahmet Özal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tevfik Ahmet Özal sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2015 yılında Ahmet Özal

Tevfik Ahmet Özal, (d. 3 Aralık 1955[1], Ankara), Türk iş adamı ve siyasetçi. Ahmet Özal, Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın en büyük oğludur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahmet Özal, ABD'de North Carolina State Üniversitesi'nden mezun oldu. Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Üniversite eğitiiminin ardından New York'ta American Express Company'de çalıştı.

Özal hükûmeti döneminde özel televizyon ve radyo yayıncılığına izin verilmesinin ardından 1 Mart 1989 tarihinde Cem Uzan ile birlikte Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalı "Magic Box"u kurdu. Cem Uzan ile ortaklığın sona ermesinden sonra Kanal 6'yı kurdu ve Türkiye'de dördüncü özel televizyon kanalının sahibi oldu. 1995 yılında Mehmet Ali Ilıcak ile ortak oldu. Kanal 6, 1998'de Korkmaz Yiğit'e satıldı. Ahmet Özal, Beyaz Rusya, Irak ve Türkiye'de müteahhitlik yapmaktadır.

Siyasi yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahmet Özal, 1999 Türkiye Genel Seçimleri'nde Malatya'dan bağımsız milletvekili seçildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 2009 Yerel Seçimleri'nde Anavatan Partisi'nin İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı oldu.[2] Demokrat Parti genel başkan yardımcısı olarak da görev yaptı. 19 Aralık 2014 tarihinde Ana Parti'yi kurdu. 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde Saadet Partisi Mardin milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi.

Özel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahmet Özal, Elvan Özal ile evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]