Saw (film, 2003)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Testere (film, 2003) sayfasından yönlendirildi)
Saw
Yönetmen James Wan
Yapımcı Darren McFarlane
Senarist
  • James Wan
  • Leigh Whannell
Oyuncular
Görüntü yönetmeni Martin Smith
Kurgu
Dağıtıcı Lionsgate Home Entertainment
Çıkış tarih(ler)i 2003 (2003)
Süre 9:44 dakika
Ülke Avustralya
Dil ingilizce
Bütçe

US$2,000

[1]

Testere (geçmişe dönük olarak Testere 0.5 olarak da anılır), 2003'te yayınlanan bir Avustralya kısa konu korku filmi. James Wan tarafından yönetildi ve Wan ve Leigh Whannell tarafından yazıldı, ikincisi de rol aldı. Başlangıçta, aynı adı taşıyan uzun metrajlı bir film için senaryolarını çeşitli stüdyolara ve oyunculara sunmak için kullanıldı. Uzun metrajlı film sonunda 2004'te yapıldı. Kısa film sonradan ile Testere bir sahne haline Shawnee Smith olarak Amanda Young David yerine Ters Bear Trap cihazı giyen. Orijinal kısa, Saw: Uncut Edition'ın ikinci diskinde görüntülenebilir. Nine Inch Nails'ın "Happiness in Slavery (remix) " adlı şarkısı, filmin ilk sahnesinde ve son jeneriğinde yer alıyor. Tool'un "Die Eier Von Satan" adlı şarkısı filmin çeşitli ara sahnelerinde yer alıyor.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç bir adam, David ( Whannell ), sorgulama odasında isimsiz, sempatik olmayan bir polis memuru ( Paul Moder ) ile konuşuyor. David kelepçeli ve yüzünde ve gömleğinde kan var. Sigara içiyor . Memura, hastanede görevli olarak görevini bitirdikten sonra bayıltıldığını ve büyük bir odaya götürüldüğünü söyler.

David, odanın içinde kafasına kilitlenmiş büyük, paslı metal bir aletle bir sandalyeye bağlanmıştır. Solunda, korkutucu bir kuklayı gösteren bir videoyu oynatmaya başlayan ve kafasındaki cihazın, çenesine takılan ve eğer yüzünü büyük bir güçle açacak olan bir "ters ayituzak" olduğunu söyleyen bir videoyu oynatmaya başlayan küçük bir televizyon var. zamanında kilidini açmaz. Kukla, David'e cihazın kilidini açmanın tek anahtarının ölü hücre arkadaşının (Dean Francis) midesi olduğunu söyler.

David bağlarından kurtulabilir ve ayağa kalkabilir, ancak bunu yaparken cihazın arkasındaki bir zamanlayıcıyı çalıştırır. Odanın karşısında, kuklanın bahsettiği bedeni bulur, ama aynı zamanda adamın aslında hayatta olduğunu ancak felç altında olduğunu da bulur. David, anahtarı aramaya başlamadan önce hücre arkadaşını panikliyor ve bıçaklıyor. Adamın midesini keser ve anahtarı bulduktan sonra David cihazın kilidini açar ve tam açıldığı gibi yere fırlatır. David çığlık atmaya ve dehşet içinde ağlamaya başlar.

Odanın girişinde, videodaki kukla bir üç tekerlekli bisiklet üzerinde belirir. Hayatta kaldığı için David'i tebrik eder ve ona artık hayatta olduğu için nankör olmadığını kanıtladığını söyler. Film polis memurunun "Minnettar mısın David?" genç adamın tekrar yıkılmasına neden oluyor. Son krediler yuvarlanmaya başladıkça, daha sonra tam Saw filminde kullanılan banyonun bir CGI kopyası gösteriliyor, ancak bazı farklılıklar var. Küçük bir gözetleme deliği Testere bir tuzak içinde yeniden bir kavramdır arkasında görülebilir bir göz ile gösterilmiştir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter
Leigh Whannell David
Paul Moder Polis
Katrina Mathers Hemşire
Dean Francis Vücut

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ IGN FilmForce; Elwes, Cary (27 Ekim 2004). "Interview: James Wan and Leigh Whannell". IGN Entertainment. IGN Entertainment. 7 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. WAN: The short was made for about $2000 US. -- WHANNELL: About $5000 Australian. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]