İçeriğe atla

Testere: Jigsaw Efsanesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Testere: Jigsaw Efsanesi
Jigsaw
YönetmenThe Spierig Brothers
Yapımcı
Senarist
Oyuncular
MüzikCharlie Clouser
Görüntü yönetmeniBen Nott[1]
KurguKevin Greutert[2]
StüdyoTwisted Pictures
DağıtıcıLionsgate
Çıkış tarih(ler)i27 Ekim 2017 (2017-10-27) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre92 dakika[3]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$10 milyon[4]
Hasılat$103 milyon[4]
Önceki filmTestere 3D
Devam filmiSpiral: Testere Devam Ediyor
Diğer adlarıTestere 8

Testere: Jigsaw Efsanesi (özgün ad: Jigsaw), Spierig Brothers tarafından yönetilen ve Josh Stolberg ve Peter Goldfinger tarafından yazılan 2017 Amerikan korku filmi. Testere film serisinin sekizinci filmidir. Filmin başrollerinde Matt Passmore, Callum Keith Rennie, Clé Bennett ve Hannah Emily Anderson yer alıyor. Olay örgüsü, kendilerini bir ahır içinde bir dizi ölümcül "oyuna" katılmak zorunda bulan bir grup insanı konu alıyor.

2010'un Saw 3D'si, Lionsgate, Stolberg ve Goldfinger tarafından Jigsaw'un üretimini başlatmadan önce, serinin son filmiydi. Çekimler Kasım 2016'da başladı ve post prodüksiyon Ocak ayında başladı. Film, 27 Ekim 2017'de Amerika Birleşik Devletleri'nde Lionsgate tarafından piyasaya sürüldü. Jigsaw, eleştirmenlerden çoğunlukla olumsuz eleştiriler aldı, ancak ticari bir başarıydı ve 10 milyon dolarlık bir bütçeyle dünya çapında 103 milyon dolar hasılat elde etti. Serinin dokuzuncu filmi Spiral 2021'de piyasaya sürüldü.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

John Kramer'in ölümünden yaklaşık on yıl sonra, suçlu Edgar Munsen polis tarafından takip edilmektedir. Dedektif Halloran ve Keith Hunt tarafından köşeye sıkıştırıldıktan sonra, kendi hayatta kalması karşılığında başka bir "oyun" başlatması gerektiğini iddia eder ve elinden vurulmadan önce uzaktan bir tetikleyiciyi etkinleştirir ; Ancak Edgar'ın göğsüne bir kurşun isabet eder ve Edgar yere yığılır.

Beş kişi - Mitch, Anna, Ryan, Carly ve baygın bir adam - başlarında kovalar ve boyunlarında zincirlerle bir ahırda uyanırlar. John Kramer'den alınan bir kayıt, hepsinin günah işlediğini ve zincirler onları bir testere duvarına doğru çekmeye başlamadan önce hayatta kalmak için biraz kan feda etmeleri gerektiğini açıklıyor. Çok geç uyanan bilinçsiz adam dışında, grubun çoğu kendilerini keserek hayatta kalır. Bir sonraki testleri, Carly'nin yanlışlıkla astımlı bir kadının ölümüne neden olan bir çanta hırsızı olduğunu ortaya koyuyor . Olmaktan diğerlerini kurtarmak için asıldı bir bir panzehir içeren one - o üç iğnelerden birinin kendini enjekte gerekir, zehir, onu sistemdeki başka bir tuzlu ve sonuncusu asit . O reddeder, bu yüzden Ryan onu üçüyle birlikte bıçaklar, öldürür ve diğerlerini kurtarır.

Halloran ve Hunt, bilinçsiz adam ve ölümleri John'un çalışma biçimine uyan Carly gibi görünen cesetlerin keşfini araştırıyorlar . Halloran, patologlar Logan Nelson ve Eleanor Bonneville'den şüphelenir . Daha sonra Edgar hastaneden kaçırılır ve cesedi, polis tarafından mezardan çıkarıldığında John'un mezarının içinde bulunur. Bu sırada Ryan, üzerinde "Çıkış Yok" yazan bir kapıdan kaçmaya çalışır, ancak bacağı gevşek döşeme tahtalarından düşer ve teller tarafından tuzağa düşürülür. Başka bir kayıt cihazı, kuralları çiğnediği için cezalandırılacağını ve "serbest bırakılmak" için bir kolu çekmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Anna ve Mitch bir siloya girerler ve içeride mahsur kalırlar, Ryan'ı kolu çekmeye ve onları kurtarmak için bacağını kesmeye zorlar.

Eleanor, Logan'a Jigsaw hayranı olduğunu ve stüdyosunda onun tuzaklarının çoğunun kopyalarını yaptığını, ancak şimdi bunun onu suçlayabileceğinden korkuyor. Hunt onları takip eder ve Halloran'a haber verir. Başka bir yerde, Mitch'in John'un yeğenine arızalı frenli bir motosiklet sattığı ve ölümüyle sonuçlandığı ortaya çıktı ve içinde bir motosiklet motoruyla çalışan spiral şekilli bir bıçağı olan bir huniye indirilerek test edildi. Bir frene basarak bıçağı durdurmaya çalışır.huninin dibinde ama sonunda öldürüldü. Halloran, Eleanor'un stüdyosunda Mitch gibi görünen bir ceset bulur ve onun ve Logan'ın tutuklanmasını ister. Logan, Hunt'ı, Edgar'ı vuran kurşunun kendisinin ve Eleanor'un yeni Jigsaw katili olduğundan şüphelendiği Halloran tarafından atıldığını söyledikten sonra onları bırakmaya ikna eder. Eleanor oyunun yerini tespit eder ve o ve Logan, Halloran'ın peşinde koşarak ahıra doğru yola çıkar.

Bu arada Hunt, Halloran'ın dondurucusunda yapboz şeklinde et parçaları bulur ve Halloran'ı daha da suçlar. Ahırda Anna ve Ryan, bir odanın iki ucundaki borulara zincirlenmiş durumda. John Kramer, görünüşe göre hala hayatta ile karşı karşıya gelir onları ve Anna ortaya koymaktadır bebeğini boğuluyor ve çerçevelisonunda intihar eden kocası ve Ryan, arkadaşlarının bir araba kazasında ölümüne neden oldu. Son testleri için onlara tek mermi yüklü bir av tüfeği bırakır ve hayatta kalmalarının anahtarının bu olduğunu söyleyerek yola çıkar. Anna Ryan'ı vurmaya çalışır, ancak silah geri teper ve onu öldürür. Ryan, enkaz arasında, kabuğun içine gizlenmiş ve patlamada yok olan anahtarları bulur; kendini kurtarmanın bir yolu olmadığı için ölüme terk edilir. Logan ve Eleanor, Halloran tarafından ahırda pusuya düşürülür. Eleanor kaçar, Halloran ise görünmeyen bir saldırgan tarafından uyuşturulur.

Logan ve Halloran, lazer kesicilerle donatılmış yakalarda uyanır ve hayatta kalmak için günahlarını itiraf etmeleri söylenir. Halloran, Logan'ı ilk gitmeye zorlar ve yıllar önce John'un röntgenlerini yanlış etiketlediğini ve kanserinin teşhis edilmemesine neden olduğunu itiraf eder ; itiraf etmesine rağmen, Logan görünüşe göre öldürüldü. Halloran daha sonra suçluların kişisel kazanç için serbestçe dolaşmasına izin verdiğini kabul ediyor ve yakası devre dışı kalıyor. Logan'ın hala hayatta olduğu ve ayrıca on yıl önce meydana gelen ilk ahır oyununda görünüşe göre ölen adamın olduğu ortaya çıktı. Logan'ın ölmesinin tuzağının altını oyacağını anlayan ve dürüst bir hata yüzünden ölmemesi gerektiğine karar veren John, onu kurtardı ve ilk çırağı olarak işe aldı.. Logan daha sonra Halloran'ı Logan'ın karısını öldüren Edgar'ı serbest bırakmanın intikamı olarak yeni Jigsaw katili olarak çerçevelediğini ve Halloran'ın kurban olarak saldığı diğer suçluları kullanarak ahır oyunlarını yeniden yarattığını ortaya koyuyor.

O ve Halloran'ın son katılımcılar olduğunu ve Halloran'ın onu ilk gitmeye zorlayarak kuralları çiğnediğini iddia eden Logan, tasmayı yeniden etkinleştirir ve Halloran'ın kafasını keser.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tobin Bell ... John Kramer / Jigsaw

Laura Vandervoort ... Anna

Paul Braunstein ... Ryan

Matt Passmore ... Logan

Callum Keith Rennie ... Halloran

Mandela Van Peebles ... Mitch

Hannah Emily Anderson ... Eleanor

Clé Bennett ... Det. Keith

Brittany Allen ... Carly

Josiah Black ... Edgar Munse

Sam Koules ... Melissa

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2016'da Saw: Legacy adı altında üretime başlandığı doğrulandı.[5] Film Kasım 2016'da Toronto'da [6] ve Ocak ayında post prodüksiyona girdi.[7] 2 Mart 2017'de Bloody Disgusting, Tobin Bell'in John Kramer rolüne geri döneceğini doğrulayan ilk ayrıntıları ve tam aktör listesini açıkladı.[8] Haziran 2017'de Amerika Sinema Filmleri Derneği filmi Jigsaw resmi başlığı altında listeledi ve filmi "korkunç kanlı şiddet ve işkence sekansları" için R olarak derecelendirdi.[9] 14 Ağustos 2017'de film Birleşik Krallık'ta BBFC tarafından 18 Sertifika ile kesilmemiş olarak geçti.

Pazarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Cadılar Bayramı Kan Bağışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllık Kan Bağışı, filmlerin Ekim ayında gösterime girmesinden önce Amerika Birleşik Devletleri çevresinde kan bağışı yapan hayranların o yılın ilgili filmini izlemek için ücretsiz bir bilet aldığı mobil kan istasyonlarının kurulduğu serinin geleneğidir.[10]

25 Eylül 2017 itibarıyla 120.000 pint (57.000 L) kan bağışlandı ve bu da 360.000'den fazla hayatın kurtarılmasına yol açtı.[11]

Yayımlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Jigsaw 26 Ekim 2017'de Birleşik Krallık'ta ve 27 Ekim 2017'de Amerika Birleşik Devletleri'nde sinemalarda yayınlandı.[12] Tiyatro gösterisinin ilk haftasında IMAX gösterimlerinde yer aldı.[13]

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Jigsaw, 10 milyon dolarlık bir üretim bütçesine karşılık dünya çapında toplam 102,9 milyon dolar olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da 38,1 milyon dolar ve diğer bölgelerde 64,9 milyon dolar hasılat elde etti.[4]

Jigsaw, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da piyasaya sürüldü ve açılış haftasonunda 2.941 sinemadan yaklaşık 20 milyon dolar hasılat elde etti.[14] 2.400 tiyatrodaki Perşembe gecesi önizlemelerinden 1.6 milyon dolar, yedi yıl önceki gece yarısı gösterimlerinden yapılan 1.7 milyon dolarlık Saw 3D'nin hemen altında ve ilk gününde 7.2 milyon dolar kazandı. 16,64 milyon dolara açıldı, gişede birinci bitirdi, ancak serinin en düşük ikinci lansmanını yaptı.[15] İkinci haftasonunda film % 61 düşüşle 6.56 milyon dolara geriledi ve yeni gelen Thor: Ragnarok ve A Bad Moms Christmas'ın ardından üçüncü oldu.[16] Üçüncü haftasonunda film % 47 daha düştü ve 3,43 milyon dolar kazanarak beşinci oldu.

Ev medyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Jigsaw, 9 Ocak 2018'de dijital olarak ve 23 Ocak 2018'de 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray ve DVD'de yayınlandı.[17] 4K olarak yeniden piyasaya çıkan ilk Saw filmdi.

Devamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Spiral: Testere Devam Ediyor olarak bilinen Saw serisinin dokuzuncu filmi, Jigsaw'un devamı niteliğinde olan yeni bir Amerikan korku filmi. Darren Lynn Bousman'ın yönettiği devam filminde Chris Rock, Samuel L. Jackson, Max Minghella ve Marisol Nichols yer alıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Miller, Niel. "'JIGSAW' TRAILER: THE 'SAW' FRANCHISE LIVES ON". Film School Rejects. 20 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2017. 
 2. ^ Alexander, Chris. "Jackals Review". ComingSoon.net. 22 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2017. 
 3. ^ "JIGSAW". British Board of Film Classification. 18 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2017. 
 4. ^ a b c "Jigsaw (2017)". Box Office Mojo. IMDb. 18 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2017. 
 5. ^ "'Saw: Legacy': Production Beginning (Exclusive)". Bloody Disgusting. 1 Ekim 2016. 2 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2016. 
 6. ^ Braun (16 Kasım 2016). "7 major movies and TV series filming in Toronto right now". Daily Hive. 28 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2018. 
 7. ^ "'Mandela Van Peebles cast in 'Saw: Legacy'". Deadline Hollywood. 30 Ocak 2017. 30 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2017. 
 8. ^ "[Exclusive] We've Got the First 'Saw: Legacy' Plot Details; Tobin Bell Returning!". Bloody Disgusting. 2 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2017. 
 9. ^ "Jigsaw (2017)". The Classification and Rating Adiministration. Motion Picture Association of America. 29 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2017. 
 10. ^ "Jigsaw's Nurses Are Back With the Saw Blood Drive". Dread Central. 25 Eylül 2017. 26 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2019. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
 12. ^ Stolworthy (21 Haziran 2017). "'Saw 8' release date announced: Horror franchise to return with 'Jigsaw'". The Independent. 14 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2017. 
 13. ^ "'Jigsaw' Will Open In IMAX And May Send 'Saw' Over The $1 Billion Mark". Forbes. 15 Eylül 2017. 16 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2019. 
 14. ^ "Jigsaw' Looks To Keep 'Saw' Franchise Sharp During Pre-Halloween Weekend With $20M+ Opening". Deadline Hollywood. 25 Ekim 2017. 25 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2017. 
 15. ^ "Horror Has Few Scares At B.O. As 'Jigsaw' Dulls To $16M+, 'Suburbicon' Condemned With D- CinemaScore". Deadline Hollywood. 29 Ekim 2017. 27 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2017. 
 16. ^ "'Thor: Ragnarok' Flexes His Box Office Muscles To $120M-$122M Opening – Early Sunday AM Update". Deadline Hollywood. 6 Kasım 2017. 3 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 17. ^ "The Trap is Set! 'Jigsaw' Returns On 4K HD, Blu-ray, DVD, and Digital HD! [Exclusive]". Bloody Disgusting. 12 Aralık 2017. 13 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]