Teslimiyet (film, 1998)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Teslimiyet
Besieged
Film afişi
Yönetmen Bernardo Bertolucci
Yapımcı Massimo Cortesi
Senarist Bernardo Bertolucci
Clare Peploe
Oyuncular Thandie Newton
David Thewlis
Müzik Alessio Vlad
Görüntü yönetmeni Fabio Cianchetti
Dağıtıcı Fine Line Features
Yapım yılı 1998
Birleşik Krallık/İtalya
Süre 93 dakika
Dil İngilizce
İtalyanca
Swahili

Teslimiyet yönetmenliğini Bernardo Bertolucci'nin yaptığı, başrollerini Thandie Newton ve David Thewlis'in üstlendiği İtalyan-İngiliz ortak yapımı 93 dakikalık film. Türü dramadır.

Orijinal adı "Besieged"dir. Filmin ismi önce "The Siege"di. Fakat aynı yıl gösterime giren Denzel Washington - Bruce Willis ikilisinin oynadığı The Siege - Kuşatma ile karıştırılmaması için ismi Besieged olarak değiştirildi.

Film, Türkiye sinemalarında da gösterime girmiştir.

Yapım Ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Shandurai (Newton) öğretmen olan kocasının politik sebepler yüzünden hapse atılması sebebiyle Afrikadaki ülkesinden kaçarak göçmen olarak Roma'ya yerleşmiştir. Bir taraftan tıp alanında eğitim alırken diğer yandan da besteci ve piyanist olan Mr. Kinky'nin (Thewlis) evinde temizlikçi olarak çalışmaktadır. Günler geçtikçe Mr. Kinky, Shandurai'ye ilgi duymaya başlar.

Sonunda birgün Mr.Kinky tüm sevgisini Shandurai'ye açıklar ve onun sevgisini kazanmak için ne isterse yapacağını söyler. Shandurai'de ondan kocasını kurtarmasını ister. Bunun üzerine Mr. Kinky, genç kadının kocasını kurtarmak için tüm varlığını satmaya başlar. Bundan çok etkilenen Shandurai, iki erkek arasında kalmıştır.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Shandurai ve Mr. Kinky.

Film, bir kesim eleştirmen tarafından düşük tempolu olmakla eleştirildiyse de sinemaseverlerin beğenisini kazanmıştır. Filmin ilgi çekici çalışmalarından biri ise görüntü yönetmenliği dalındadır. Fabio Cianchetti değişik çekim teknikleri kullanarak (spiral merdiven gibi) bazı ilgiye değer sonuçlar elde etmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]