Terminator: The Sarah Connor Chronicles

Vikipedi, özgür ansiklopedi
80.200.133.227 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 20.45, 4 Ağustos 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Terminator: The Sarah Connor Chronicles
TtSSC.jpg
Besteci Bear McCreary
Ülke  ABD
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 31
Yapım
Gösterim süresi 43 dk.
Yayın bilgileri
Resim formatı 480i (SDTV)
480p (EDTV)
720p (HDTV)
Ses formatı 480i
Yayın tarihi 13 Ocak 2008 - 10 Nisan 2009

Terminator: The Sarah Connor Chronicles ABD yapımı bilim kurgu ve macera türünde TV dizisi. Warner Bros. tarafından yapımcılığı üstlenilen dizi Terminatör serilerinin televizyon uyarlamasıdır. Sarah Connor ve John Connor karakterlerinin serüvenleri Terminator 2 ile Terminator 3 arasındaki bölümü kapsamaktadır. Mario Kassar ve Andrew G. Vajna'nın yardımcı prodüktörlüğünü yaptığı dizi filmin senaryosunu James Middleton, David Nutter ve Josh Friedman yazmıştır. Ayrıca dizi boyunca Cameron adındaki bir Terminatör ve John Connor'ın amcası Derek Reese kahramanlarımıza eşlik etmektedir.[1]

Oyuncular

 • Lena Headey: Sarah Connor (Sarah, dizinin baş karakteridir. Oğlu John gelecekte insanların makinelere karşı vereceği savaşta lider olacaktır ve oğlunu geçmişe gönderilen makinelerden korumak zorundadır. Bu amaçla kendisini silahlar ve savunma konusunda yetiştirir. Hatta makinelerin yükselişini önlemek amacıyla karşı saldırıya geçerek ilk yapay zekaları yok etmeye çalışır.) [2][3]
 • Thomas Dekker: John Connor (John, Sarah'ın gelecekten gelen bir askerden olan oğludur. Terminatörler tarafından yokedilmek istenen birincil hedeftir.)[4][5]
 • Summer Glau: Cameron Phillips (Cameron, 2027 yılından geçmişe gönderilmiş, John Connor'ı korumakla görevli bir terminatördür.)[6][7]
 • Richard T. Jones: James Ellison (Ellison, Sarah Connor'ı yakalamakla görevli FBI ajanıdır. Ülkenin her yerinde onu aramaktadır. Sarah'a ve terminatörlere inanmamaktadır. Daha sonra inanır ve FBI'daki görevini bırakır. John Henry'nin bulunduğu şirkette çalışmaktadır.)
 • Brian Austin Green: Derek Reese (Derek, gelecekteki komutan John Connor'ın kendini terminatörlerden korumak üzere geçmişe yolladığı bir askerdir. John'ın babası Kyle Reese'in ağabeyidir ve biyolojik olarak John'ın amcasıdır. Derek, Cameron'ı gelecekten tanımakta ve terminatörlere insanlara zarar vermemek üzere programlanmış olsalar bile asla güvenmemektedir.30.Bölümde Catherine Weaver'ın kızını kurtarırken bir terminatör tarafından öldürülmüştür.)
 • Garret Dillahunt: Cromartie (Cromartie, gelecekten John Connor'ı öldürmek üzere gönderilen T-888 modeli bir terminatördür. Metal iskeleti üzerindeki biyolojik dokusunu kaybeden Cromartie başka bir doku bulunca Connor'ı aramaya devam eder.İlerleyen böülümlerde yakalanarak ZeiroCorp şirketinin himayesinde geliştirilen yapay zekanın bedeni olmuştur yeni ismi John Henry dir.)
 • Shirley Manson: Catherine Weaver (ZeiraCorp adlı yüksek teknoloji şirketi CEO'su ve aynı zamanda gelecekten gönderilmiş şekil değiştirebilen T-1001 modeli bir terminatör. Gerçek Weaver bu terminatör tarafından öldürülmüştür. Onun şeklini alan T-1001, The Turk adlı yapay zeka ile ilgili araştırmaları kontrol etmektedir.)
 • Dean Winters: Charley Dixon (Charley, Sarah Connor'ın sevgilisi iken Sarah'ın onu terkedip 8 yıl geleceğe yolculuk etmesinden sonra başka bir kadınla evlenmiştir. Connor'lar ile arkadaşlığı devam eder ve sağlık sorunlarında onlara yardımcı olur.2x21. bölümde johnu korumak için kendini feda ederek ölmüştür.)

Özet

Dizi 1999 yılında, Sarah ve John Connor'ın Skynet'in gönderdiği terminatörden kaçmak için, direnişin ele geçirip yeniden programlarayarak John'ı korumak üzere gönderdiği Cameron isimli cyborg'la beraber 2007 yılına zaman yolculuğu yapmasıyla başlar. Sarah, John ve Cameron, 2007'de The Turk isimli şimdilik sadece satranç uzmanı olan yapay zekanın gelecekte Skynet'e dönüşmesini engellemek için, Skynet'le ve onları takip eden polislerle mücadeleye girerler. Bu mücadelede, onlara gelecekten gelen John'ın amcası Derek Reese de katılır.

Ödüller

Kazandıkları

Adaylıklar

 • Saturn Ödülü: Best Actress on Television, 2007 (Lena Headey)
 • Saturn Ödülü: Best Network Television Series, 2007
 • Teen Choice Awards: Choice TV Actress: Action Adventure, 2008 (Summer Glau)
 • Teen Choice Awards: Choice TV Breakout Show, 2008
 • Teen Choice Awards: Choice TV Breakout Star Female, 2008 (Summer Glau)
 • Teen Choice Awards: Choice TV Breakout Star Male, 2008 (Thomas Dekker)
 • Teen Choice Awards: Choice TV Show: Action Adventure, 2008
 • Primetime Emmy Award: Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series, 2008 (Paul Karasick for "Pilot")
 • Primetime Emmy Award: Outstanding Special Visual Effects, 2008 (James Lima, Chris Zapara, Lane Jolly, Steve Graves, Rick Schick, Jeff West and Bradley Mullennix for "Pilot")
 • Primetime Emmy Award: Outstanding Stunt Coordination, 2008 (Joel Kramer for "Gnothi Seauton")

Kaynakça

Dış bağlantılar