Teresa Ribera

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Teresa Ribera, Haziran 2018

Teresa Ribera Rodríguez (d. 19 Mayıs 1969, Madrid) İspanyol üst düzey devlet görevlisi, siyasetçi.

Eğitimi ve Mesleki Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Madrid Complutense Üniversitesi'ni bitirmiştir. Hukuk alanında lisans yapmış, Anayasal ve Siyasal Çalışmalar Merkezi'ni bitirmiş siyaset bilimi ve anayasa hukuku alanında diploma sahibi olmuştur. Devlet memuru olmuş ayrıca Madrid Özerk Üniversitesi Felsefe ve Kamu Hukuku Bölümü'nde doçent olarak ders vermiştir. Donanım Bakanlığı'nda daire başkanı, Çevre Bakanlığı müsteşar yardımcılığında ise teknik danışmanlık yapmıştır.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalistlerin iktidarında çevre Bakanlığı'nda çeşitli bürokratik görevlerde bulunduktan sonra, 22 Nisan 2008 - 31 Aralık 2011 tarihlerinde 2. José Luis Rodríguez Zapatero Hükümeti'nde Çevre Bakanı olan Cristina Narbona tarafından İklim Değişikliğinden sorumlu Devlet Sekreteri olarak görevlendirilmiştir. Muhafazakarların iktidara gelmesi ardından hükümetteki görevi son bulmuş ve uluslararası alanda çevre, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma konuları ile ilgili forumlarda katılımcı olarak yer almıştır. 2015 genel seçimlerinde Pedro Sánchez'in çağrısı ile PSOE'nin siyasi programının yazım ekibinde yer almıştır.[1]

Pedro Sánchez tarafından kurulan hükümette 7 Haziran 2018 tarihi itibarıyla Ekolojik Geçiş Bakanı olmuştur.[2] 13 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Başbakan 4. yardımcısı olarak da atanmıştır.

Özel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Evli ve 3 kız annesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pedro Sánchez también ficha a Victoria Camps y Teresa Ribera". 24 Haziran 2015. 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2018. 
  2. ^ "Teresa Ribera acepta ser ministra de Transición Energética y Medio Ambiente". 4 Haziran 2018. 18 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2018.