Terıkan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Terıkan ya da Terıkanlı (Kürtçe: tekil: Têrikî, çoğul: Têrikan) Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Orta Anadolu da yerleşik bir Kürt aşiretidir. Terıkan, bu gün itibarıyla Diyarbakır, Bitlis, Urfa, Konya, Ankara, Tokat ve Çankırı illeri sınırları içinde yaşayan aşiret yapılanmasından gelen küçük toplulukların kendilerine verdikleri isimdir. Terıkanların büyük bölümü Sünni, küçük bir kısmı Alevi inancına bağlıdır.[kaynak belirtilmeli]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ziya Gökalp bu aşireti Kürt Badılı ve Milan aşiretleri arasında yaşayan kürtleşmiş "Tirkan" (= Türkler) tayfasıyla karıştırmış olacak ki, Terıkan isminin "Türkler" anlamına geldiğini kanât getirir. Gökalp'ın bu iddiasından yola çıkarak çoğu Türkçüler sözde Kürtleşen Türkmenler tezine bu aşiretin adını kanıt olarak öne sürerler. Yukarıda da belirtildiği gibi, bu yanlış varsayış Terkan aşiretinin Tirkan tayfasıyla karıştırılmasından doğmuştur.[1] Mark Sykes Terıkanlıların Hani'deki Ermeni komşuları bu asiretin Ermeni menşeli oldugunu iddia ettiklerini yazar[2]. Izady aynı iddia'yı doğru kabul etmiş olacak ki, Terıkan adını Tigranavend'den(Tigranlı) türetildiğini ve bunun II. Dikran'ın ismiyle bağlantılı olduğu varsayımı üzerinde durur. Bunun yanı sıra Terıkan, daha doğrusu Terıki adını Kürtçe'de etimolojize etmekte mümkündür. Kürtçe'de "têr" tok, doymuş anlamına geliyor. Buna göre Têrikan "tok olanlar" anlamını taşır. Bir aşiret ismi için sıra dışı bir varsayış değil[3].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "terikan asireti". 7 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Şubat 2012. 
  2. ^ "Mark Sykes, "The Kurdish Tribes of the Ottoman Empire," The Journal of the Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland 38, 1908, pp. 451-86" (PDF). 26 Aralık 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Şubat 2012. 
  3. ^ Kurdica: Têrikan (almanca)