İçeriğe atla

Teppanyaki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şef yanan soğan volkanı hazırlıyor.

Teppanyaki, Japon mutfağının, yemek pişirmek için demir tava (döküm tava) kullanılarak yapılan yemeklerin genel adıdır. Teppanyaki kelimesi, demir tabak anlamına gelen “teppan” ve ızgaralanmış ve az yağda pişirilmiş anlamına gelen “yaki” kelimelerinden türemiştir. Japonya'da, teppanyaki, et, karides, “okonomiyaki”, “yakisoba” ve “monjayaki” de dahil olmak üzere demir tabak kullanılarak pişirilen yemekler olarak bilinir.

Modern teppanyaki ızgaraları genellikle propan ile ısıtılan düz yüzeyli ızgaralardır ve restorandaki müşterilerin gözleri önünde yemek pişirmek için kullanılırlar. Teppanyaki ızgaraları çoğu zaman kömür veya gaz aleviyle çalışan ve açık ızgara dizaynıyla tasarlanan “hibachi barbekü ızgarasıyla” karıştırılır. Katı demir pişirme yüzeyiyle teppanyaki, pirinç, yumurta ve doğranmış sebzeler gibi daha küçük malzemeler için idealdir.

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

Teppanyaki stili et restoranının mucidi, 1945 yılında Japonya'da batı yemeklerini “teppan” (demir tabak) üzerinde pişirme konseptini tanıtan Misona restoranlar zinciridir. Restoran zinciri kısa süre sonra teppanyaki yemek pişirme yönteminin Japonlar arasında daha az popüler olduğunu fark etti. Restoranlar, turistlerin akın ettiği yerlerde popüler olmaya başladıkça, Misono restoran zinciri, alevlenen soğan volkanı oluşturmak için soğanları üst üste yığmak gibi, şefin yemek hazırlarken sunduğu performans görüntüsünü üst düzeye çıkardı.

Aynı ailedeki diğer bir ekipman ise, yuvarlak bir ocağın üzerine koyulmuş düz, çelik bir parçadan oluşan; küçük ve yuvarlak olan “flattop grill”dir.

Malzemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı tarzı teppanyaki için kullanılan malzemeler et, karides, tarak (deniz kabuğu), ıstakoz, tavuk ve çeşitli sebzelerdir. Malzemeleri pişirmek için genellikle soya yağı kullanılır.

Japon tarzı teppanyakide, bitkisel yağ, hayvansal yağ ya da bunların karışımıyla pişirilen erişte, doğranmış et ya da deniz ürünüyle tatlandırılmış lahana da kullanılabilir. Japonya'da pek çok restoran “kobe eti” kullanır.

Mung fasülyesi filizi, kabak, sarımsak kızartması ya da kızarmış pirinç gibi yan yiyecekler (mezeler, garnitürler) ana yemeğe eşlik eder. Bazı restoranlar yiyeceği banmak için sos da verirler. Japonya'da, sadece soya sosu verilir.

Kuzey Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerika'da en çok sebzelerle bezenmiş biftek ya da diğer etlerle yapılan teppanyaki şekli yaygındır. Bu şekil, Japon et lokantası olarak adlandırılan restoranlarda “hibachi” adıyla bilinir.

Amerika'da teppanyaki ilk defa 1964'te New York'ta açan Benihana restoranlar zinciri tarafından meşhur edilmiştir. Benihana ve diğer teppanyaki et lokantası zincirleri, yemeğe gelenler için şefin şov sergilemesine önem vermekte; yeni şov türleri ve hileler çıkartmaya devam etmektedir.

Şef, kap kacağı atıp tutabilir, karides kuyruğunu gömleğinin cebine atabilir, şapkasıyla yumurta yakalayabilir, bir yumurtayı havaya fırlatıp spatulayla kırabilir, düzleştirilmiş karides parçalarını yemek yiyenlerin ağzına atabilir ya da soğan halkalarını alev fışkırtan volkanlara dönüştürebilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]