Temple of the Dog

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Temple of the Dog, 1990 yılında Seattle, Washington'da kurulmuş bir Amerikan rock süper grubuydu. Soundgarden'dan vokalist Chris Cornell tarafından, Malfunkshun ve Mother Love Bone gruplarının baş şarkıcısı merhum Andrew Wood'a bir övgü olarak tasarlandı.[1] Kadroda ritim gitarda Stone Gossard, bas gitarda Jeff Ament (her ikisi de Mother Love Bone'un eski üyeleri ve daha sonra Pearl Jam), baş gitarda Mike McCready (daha sonra Pearl Jam) ve Matt Cameron vardı.(Soundgarden ve daha sonra Pearl Jam) davulda. Eddie Vedder, bazı kurşun ve arka vokal sağlamak için konuk olarak göründü. Pearl Jam'in ilk albümü Ten, Temple of the Dog'un tek stüdyo albümünden dört ay sonra yayınlandı.

Grup, kendi adını taşıyan Temple of the Dog adlı tek albümünü Nisan 1991'de A&M Records aracılığıyla yayınladı. Kayıt oturumları Kasım ve Aralık 1990'da Seattle, Washington'daki London Bridge Studio'da yapımcı Rakesh "Rick" Parashar ile gerçekleşti. Albüm, piyasaya sürüldüğü sırada müzik eleştirmenlerinden övgüler almasına rağmen, Vedder, Ament, Gossard ve McCready'nin Pearl Jam ile çıkış yaptıkları 1992 yılına kadar geniş çapta tanınmadı. Cameron daha sonra Pearl Jam'e katılacak ve Soundgarden'ın 1997'deki ilk dağılmasının ardından 1998'den beri davulcu olarak görev yapacak ve bu noktadan sonra Pearl Jam'in beş üyesini Chris Cornell dışındaki Temple of the Dog üyeleriyle aynı hale getirecekti.

Grup, kendi adını taşıyan albümlerinin 25. yıl dönümünü kutlamak için 2016'da reform yaptı ve turneye çıktı. Yaptıkları tek tur buydu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Turman, Katherine. "Life Rules." RIP. October 1991