Telefon bankacılığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Telefon bankacılığı , bir banka veya başka bir finans kurumu tarafından, müşterilerin bir banka şubesine veya ATM'ye gitmesine gerek kalmadan bir dizi finansal işlemi telefon üzerinden gerçekleştirmelerini sağlayan bir hizmettir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Telefon bankacılığı 1980'lerde ticari olarak kullanılabilir hale geldi, ilk telefon bankacılığı hizmetini ise 1984 yılında Birleşik Krallık'ta Girobank kurdu ve hizmete açtı.[1] Telefon bankacılığı kullanımı 1980'lerde ve 1990'ların başında büyük bir büyüme yaşadı ve bankalar tarafından yoğun bir şekilde kullanıldı. SMS bankacılığı da bir telefon bankacılığı şekli idi. Ancak, 2000'li yılların başında internet bankacılığı ve dijital bankacılık kullanımının artması üzerine telefon bankacılığı kullanımını azalttı.[2] 2010'ların başında Mobil bankacılığın ortaya çıkışı ise, telefon bankacılığının kullanımını daha da azalttı.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir finans kuruluşunun telefon bankacılığı hizmetinden yararlanmak için kullanmak için, müşterinin önce hizmet için kuruma kaydolması gerekir. Hizmeti kullanmak isteyen kişilere müşteri numarası verilir ve müşterinin kimliğini doğrulaması için kendi şifresini oluşturabilir.

Müşteriler, bankanın müşteri hizmetleri servisini[3] arayarak, sayısal veya sesli cevap sistemi tarafından sorulan güvenlik sorularını cevaplayarak kimliklerini doğrulayabilirler.

Hindistan'da, belirli işlemler (bakiyeleri kontrol etme veya para transferleri gerçekleştirme gibi) için görevlendirilen ve cevapsız çağrı numaralarına tekrar dönüş yapan bir telefon bankacılığı çeşidi, büyük bankalar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.[4][5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "A history of banking: from coins to pings". The Telegraph. 1 Haziran 2015. 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Clark, Teri B. The Complete Personal Finance Handbook: Step-by-step Instructions to Take Control of Your Financial Future. Ocala, FL: Atlantic Pub. Group, 2007. Print.
  3. ^ "Banka Müşteri Hizmetleri Nedir? Ne işe Yarar?". 4 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "5 Things You Can Get in India With a Missed Call". The Wall Street Journal (İngilizce). 13 Mayıs 2016. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2017. 
  5. ^ Banerjee (12 Şubat 2014). "Five unusual ways in which Indians use mobile phones". BBC News (İngilizce). 29 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2017.