Telebulunuş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Teliris VL Executive.jpg

Telebulunuş bir insanın varmış gibi hissetmesine izin veren, mevcut konumunun ortaya çıkmasını veya telerobot aracılığıyla gerçek bir konumdan başka bir yerde bir etki yaratabilecek bir teknolojiyi ifade eder.[1][2]

Telebulunma, kullanıcıların duyularının, başka bir yerde olmanın verdiği hissi verecek şekilde uyaranlarla donatılmasını gerektirir. Ek olarak, kullanıcılara uzak konumu etkileme yeteneği verilebilir. Bu durumda, kullanıcının konumunu, hareketlerini, eylemlerini, sesini, vb. Bu etkiyi meydana getirmek için uzak lokasyonda hissedilebilir, iletilebilir ve çoğaltılabilir.[3] Bu nedenle bilgi, kullanıcı ve uzak konum arasında her iki yönde de seyahat edebilir.

Telebulunma telekonferansında, mümkün olan en yüksek videotelefonu olan popüler bir uygulama bulunur. Video aracılığıyla telebulunma, geleneksel video konferansta olduğundan daha fazla teknik karmaşıklık ve hem görüntü hem de ses kaydının doğruluğunu arttırıyor.[4][5] Mobil işbirliğindeki teknik ilerlemeler, elden taşınan mobil cihazlarla kullanım için video konferans kabiliyetini yönetim kurulunun ötesine taşıyarak, konumdan bağımsız olarak işbirliğini mümkün kıldı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]