Teksas Katliamı: Başlangıç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teksas Katliamı: Başlangıç
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
YönetmenMarcus Nispel
YapımcıMicheal Bay
SenaristKim Henkel Tobe Hooper
OyuncularEric Balfour
Jonathan Tucker
David Dorfman
MüzikTobe Hooper, Wayne Bell
Görüntü yönetmeniDaniel Pearl
CinsiSinema filmi
TürüKorku
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i23 Haziran 2006
Süre1 saat 38 dakika
Dilİngilizce

Teksas Katliamı: Başlangıç, 2006 yılında çekilmiş bir korku filmidir.

Filmin konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Teksas Katliamı'nın 1974'te çekilen orijinal versiyonu, kanı donduran gerçekçi sahneleri sayesinde izleyenleri şok etmiş ve büyük bir başarı elde etmişti. Gerçek olaylara dayanan bu korku hikâyesi, türünde birçok filme öncülük etmiş, tüm zamanların en iyi korku filmlerinden sayılıyor. İlk film 150.000 dolar gibi mütevazı bir bütçe ile kotarılmış olmasına karşın, benzeri görülmemiş bir başarı kazanmış ve 100 milyon doların üzerinde hasılat yaparak sinema tarihinin en iyi kült filmlerinde birisine dönüşmüştü.

“Deri Surat” şeytanı ifade eden bir ikon olarak popüler kültürde yerini alırken, ilk film bütçesinden daha çok gişe yaparak da sinema tarihinin ticari açıdan da en başarılı filmlerinden olmuştu. Pearl Harbor, Armageddon, Ada filmlerinin yönetmeni Micheal Bay'ın yapımcı koltuğunda oturduğu bu yeniden çevrim de ilk filmki gibi ABD sinemalarını sallamıştı.

“Teksas Katliamı” filmleriyle ilgili olarak en tüy ürpertici şey, filmin hikâyesinin gerçek bir hikâyeden esinlenmiş olması. 1947 ve 1957 tarihleri arasında ABD'de Ed Gein adında bir seri katil pek çok cinayet işledi. Filmdekine benzer şekilde insan maskesi takan Gein kaçırıp öldürdüğü insanların derilerini ev eşyası yapmak için kullanıyordu. Düzenlenen baskında Gein'in evinde insan derisi ile kaplı koltuklar, yine insan derisinden kaplı abajurlar, kafataslarından çorba kaseleri, insan dudaklarından yapılmış bir kolye, vajina ve göğüslerden yapılmış bir yelek, üzeri göğüs uçları ile süslenmiş kemer ve bunlara pek çok benzer eşya bulundu. Kurbanların tüm vücutlarını kullanan ve derilerini bir maske olarak yüzüne geçiren Gein Deri Surat olarak akıllara kazındı.

Filmin başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl 1969. Vietnam Savaşı'nın başlangıç günleriydi. ABD'de ölü sayısı felaket boyutlarında, kayıtları ölçülmez niteliktedir. Askeri canavarı beslemek için gençlere asker çağrısı yapılmaktaydı. Sıra 18 yaşındaki Dean Hill (Taylor Handley)'e gelir. Ama Dean henüz yoklamaya gidemeden Vietnam dan yeni dönmüş olan ağabeyi Eric (Matt Bomer) Dean'a sürpriz yapmaya karar verir. Kendisini çok seven nişanlısı Cirrisse'nin (Jordana Brewster) tüm endişelerine rağmen ağabeyi deniz kuvvetlerine tekrar katılarak ona göz kulak olmak ister. Ne yazık ki Dean'ın planları Eric'in planları ile uyuşmamaktadır. Dean'ın niyeti basittir: Askeri çağrı belgesini bir kenara bırakıp, karaklı kız arkadaşı Bailey (Diora Baird) ile Meksika ya kaçmaktır. Ama her iki çift savaşta ne olacağını bilmeden son büyük eğlence için Teksas'a giderler. Yolculuklarının başlamasından kısa bir süre sonra dört genç saldırgan motosikletçi kişiler Holden ve kız arkadaşı Alex tarafından korkutulurlar. Alex grubun cipini takip ederken ciddi bir kaza yapmalarına yol açar. Chirrisse araçtan dışarı fırlar. Alex yaralı üçlüyü soymaya çalışırken, Şerif Hoyt olay yerine gelir ve her şeyi altüst eder. Chirrisse yakındaki bir çalılıkta saklanarak, şerifin arkadaşlarını tartaklamasını izler. Chirrisse nin bilmediği şey, Hoyt'un onları Hewitt ailesine götüreceğidir. Burada gençleri, Hoyt'un sonra Leatherface olarak tanınacak korkunç canavara dönüşmek üzere Thomas ile Hewitt ailesinin diğer üyelerini beklemektedirler. Chirrisse ailenin yaptıkları korkunçluklara tanık olur ve yaşamaları için tek umudun kendisi olduğunu anlar.

Diğer bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 9.2 milyon dolara mal olan film, ABD'de ilk açılış haftasında 28 milyon dolar hasılat yapmasına rağmen, eleştirmenler film için pek de iyi şeyler yazmadılar. Teksas Katliamı gösterime girdiği 2003 yılında En Kötüler'in seçtiği Razzie Ödüllerinde En Kötü Yeniden Çevrim dalında ödül aldı ve bu da yapımcıları kızdırdı.
  • Film 10 hafta vizyonda kalmıştır
  • Filmin toplam seyircisi 93.220'dir.
  • Filmin toplam hasılatı 495.360 YTL'dir.
  • Türkiye'deki vizyon tarihi 23.06.2006'dır.

İMDB'ye Göre[değiştir | kaynağı değiştir]

İMDb sayfası filme 6,1 puan verdi. En kötü çevrim ödülüne layık olmasına rağmen yine de İMDb tarafından sevilen bir film olmuştur.

Tv de ilk kez[değiştir | kaynağı değiştir]

Teksas Katliamı, 10. 08. 2008 tarihinde Tv8 adlı kanalda ilk kez gösterilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]