Teknoloji endüstrisinde cinsiyetçilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Teknoloji endüstrisindeki cinsiyetçilik, teknoloji endüstrisini kadınlar için daha az samimi, daha az erişilebilir ve daha az karlı hale getiren açık, üstü kapalı veya gizli mesleki cinsiyetçiliktir. Kadınların teknoloji sektörüne katılımı bölgelere göre değişmekle birlikte kullanılan ölçüye göre genel olarak %4 ile %20 arasında değişmektedir. Araştırmacılar tarafından incelenen olası nedenler arasında cinsiyet klişeleri, bu inançlardan etkilenen yatırımlar, erkek egemen bir ortam, cinsel taciz konusunda farkındalık eksikliği ve endüstrinin kendisi yer alıyor.

İstatik[değiştir | kaynağı değiştir]

1970 yılında ABD bilgisayar bilimi ve bilgi bilimi lisans derecelerinin %13,6'sı kadınlara veriliyordu. 1984'te bu sayı %37,1'e yükseldi. Ancak 2011'de bu oran, yirmi beş yıllık düşüşün ardından en düşük noktasına ulaştı ve bilgisayar bilimi lisans derecelerinin yalnızca %17,6'sı kadınlara gidiyor. 2007'den 2015'e kadar bu sayı %17,6-18,2 arasında değişerek benzer kaldı. 2018 ve 2019'da, ABD hükümetinden elde edilen verilerle son yıllarda, ABD bilgisayar ve bilgi bilimi derecelerinin sırasıyla %19'u ve %20'si kadınlara verildi.

Mayıs 2014'te Google, resmi blogunda dünya çapında çalışanlarının yalnızca yüzde 30'unun kadın olduğunu yayınladı.

Ocak 2015'te New York Times, "en büyük teknoloji şirketleri, çalışanlarının yalnızca% 30'unun kadın olduğunu gösteren raporlar yayınladı" ve teknik çalışanların yüzdesi daha da düşüktü.

2009 ile 2014 yılları arasında "en az bir 200 milyon $ veya daha fazla fon" toplamış olan ABD merkezli 92 risk sermayesi şirketi için mevcut olan verilerin bir Fortune dergisi incelemesi, "yalnızca 17'sinin bir kıdemli kadın ortağa sahip olduğunu" ve % 4,2'sinin olduğunu buldu. "ortak düzeyinde VC'ler" kadındı.

Belirli şirketler için çeşitlilik verilerine erişim sağlamak üzere bir Açık Çeşitlilik Verileri web sitesi oluşturulmuştur.

Silikon Vadisi yöneticilerinin yalnızca %11'i ve yazılım geliştiricilerin yaklaşık %20'si kadındır. Google'da teknik çalışanların yalnızca %18'i kadındır. Forbes'in 2015 En İyi Teknoloji Yatırımcıları listesindeki 100 yatırımcının sadece %5'i kadın. Teknolojide kadınlar erkeklerden daha az kazanıyor ve erkekler kadınlardan %61'e kadar daha fazla kazanıyor. The New York Times'da Ekim 2014'te yayınlanan bir yazıya göre "Teknolojide kadınlara karşı önyargı çok yaygın".

"Vadideki Fil" başlıklı 2015 tarihli bir anket, Silikon Vadisi'nde üst düzey iki yüz kadınla bir anket gerçekleştirdi. Katılımcıların %84'üne ofiste "çok agresif" oldukları söylendi ve %66'sı cinsiyetleri nedeniyle önemli olaylardan dışlandıklarını söyledi. Buna ek olarak, kadınların %60'ı kendi işyerlerinde istenmeyen cinsel yaklaşımlar aldıklarını söyledi - bunların çoğu üstlerinden geldi. Neredeyse %40'ı misilleme korkusuyla olayları bildirmedi.

New York Times, 2014 yılında Google'ın her çalışanın maaş ve ikramiye bilgilerini gösteren Maaş Tablosunun bir kopyasını aldı. Bu e-tablo, Google'da kadınların, e-tabloda listelenen altı iş unvanından beşi için erkek meslektaşlarından daha düşük maaş aldığını bildiriyor.

Medya Raporları[değiştir | kaynağı değiştir]

1997'de, o zamanlar Digital Equipment Corporation'da (DEC) kıdemli bir araştırmacı olan Anita Borg, kadınların "her gün ince bir cinsiyetçilikle karşılaştıklarından" şikayet etti. O zamanlar Silikon Vadisi'nin en büyük teknoloji şirketlerinde yalnızca bir kadın, Autodesk'ten Carol Bartz CEO'ydu (CEO) ve bölgedeki 1.686 büyük teknoloji şirketinin yalnızca %5,6'sı kadınlar tarafından yönetiliyordu. Kadın girişimciler için daha da zordu. 1991'den 1996'nın ikinci çeyreğine kadar teknolojiye yatırılan 33,5 milyar dolarlık risk sermayesinin yalnızca %1,6'sı kadınlar tarafından kurulan veya yönetilen şirketlere gitti.

Silikon Vadisi teknoloji endüstrisi blogları tarafından düzenlenen 2015 Crunchies ödül etkinliği, kadınlara yönelik aşağılayıcı bir dil kullandığı için eleştirildi.

Silikon Vadisi'ndeki çoklu cinsiyet tacizi ve ayrımcılık davaları medyanın ilgisini çekti. En yaygın olarak bildirilenlerden biri, Kleiner Perkins'e karşı o zamanki Reddit geçici CEO'su Ellen Pao tarafından açılan ve 2015'te yargılanan bir ayrımcılık davası olan Pao - Kleiner Perkins davasıydı. ortak pozisyonu, sanık için bir kararla sonuçlandı. Üç jüri üyesi, birincil neden olarak Pao'nun "giderek artan olumsuz performans incelemelerini" gösterdi.

20 Eylül 2016'da Tesla çalışanı AJ Vandermayden, cinsiyet ayrımcılığı, misilleme ve diğer işyeri ihlalleri iddiasıyla şirketine karşı dava açtı. Vandermayden, maaşının, bazıları üniversiteyi yeni bitirmiş olmasına rağmen, en yakın çalıştığı, tamamı erkek olan diğer sekiz çalışandan daha düşük olduğunu öğrendikten sonra bu davayı açtı. Ayrıca pek çok erkek meslektaşının sadece belirli bir süre şirkette çalıştıkları için aldığı terfi ve maaş zammını alabilmek için çok daha sert bir standarda tabi tutuldu.

Silikon Vadisi'nde yeni kurulmuş bir gözetim şirketi olan Verkada Inc., bir satış direktörünün şirketin yüz tanıma sistemini kadın çalışanları fotoğraflayarak taciz etmek için kullanmasının ardından kadın çalışanlara karşı cinsiyetçilik ve ayrımcılık yapmakla suçlandı.

Olası Sebepler[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknoloji endüstrisinde cinsiyetçiliğin arkasında birkaç olası neden ve teori var.

Teknoloji endüstrisinde ayrımcılık üzerine çalışan bazı akademisyenler, teknoloji endüstrisindeki karar alıcıların genellikle erkeklerin teknik olarak kadınlardan daha yetkin olduğuna inandıkları için, erkek teknoloji personeli istihdam etmenin ve bu şirketlere daha yüksek bütçeler ayırmanın ekonomik açıdan daha iyi bir yatırım olduğunu düşündüklerini öne sürüyorlar. erkek personel, kadın personelden daha fazladır. Bu modele göre, bu yatırımlar erkek personelin yüksek kaliteli sonuçlar üretmesi için daha fazla fırsata yol açıyor, bu da istatistiksel önyargıyı güçlendiriyor ve erkeğin teknik üstünlüğü için bir argüman olarak kullanılıyor ve kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete neden oluyor. Bu akademisyenler, geleneksel ve bilinçsiz cinsiyet önyargısı ve kadın kotalarındaki düşüşe rağmen, en yüksek kaliteli teknoloji işlerindeki kadınların yüzdesinin düştüğünü öne sürerek, asıl sorunun bilinçsiz önyargı olmadığını, ancak sözde bilimsel cinsiyet farklılıkları kavramlarına bilinçli inanç olduğunu savunuyorlar. daha düşük teknoloji seviyelerinde (cinsiyet farklılıklarına dair sözde bilimsel iddiaların artmasına rağmen ve en üst teknolojide artan ayrımcılığı açıklayabilir). Bu model, teknolojide kadınlara yönelik sistematik bir ayrımcılığın olduğunu belirtirken, bunu belirli ekonomik yatırım konularının bir sonucu olarak açıklıyor ve toplum çapında ataerkil bir yapıyı ve hatta ayrımcılığın toplumun her alanında erkeklerin lehine olması gerektiğini varsaymıyor.

Cinsiyet Klişeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler tipik olarak kadınlardan daha otoriter ve etkili olarak görülüyor. Toplum tarafından erkeksi olarak algılanan görevlerde kadınların etkisi daha azdır ve uzman olarak görülmemektedir. Yalnızca bir görev kadınsı olarak klişeleştirildiğinde, bir kadın bir erkekten daha fazla etkiye veya otoriteye sahip olacaktır. Toplumsal cinsiyet klişe normlarını ihlal etmek sosyal cezalarla sonuçlanır.

Erken Çocukluk Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsan çocuklarında erken çocukluk gelişimi üzerine yapılan araştırmalara göre, erkekler teknik oyuncakları (örn. tekerlekli araçlar), kızlar ise sosyal oyuncakları (örn. tüylü hayvanlar) tercih etmektedir. Aynısı insan olmayan çocuklar için de geçerli: rhesus ve vervet maymunları.

Bebekler doğumdan itibaren diğer insanlarla, eğer ebeveynleri ise, etkileşime girdikleri ve aksanları hızla özümsedikleri için, sosyalleşme öncesi aşama kavramı sorgulanmıştır; primatolojide incelenen maymunlar, insan yerleşimlerine yakın yaşayan ve insan alışkanlıklarını taklit eden ve bu nedenle sosyalleşmemiş maymunlardır. Diğerleri, sosyalleşme başlamadan önce sosyal fenomenleri diğer fenomenlerden ayırmaya başlayan bir beyin mekanizmasının evrimsel bir işlevi olmayacağını söylüyor. Bu nedenle, sosyalleşmeden önce gelen oyuncaklar arasındaki ayrımlar, yaşamın sonraki dönemlerinde ilgi alanlarıyla ilgisizdir.

Bazı gruplardaki dişi şempanzeler en az erkekler kadar avlanıp alet kullandığından, primatların teknolojinin erkek olduğuna dair doğuştan gelen evrensel bir önyargı olmadığını öne süren primatologlar var.

Bilim, mühendislik ve teknoloji (SET) Kültürü[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 tarihli bir proje olan "Gizli Beyin Göçü", SET endüstrilerindeki kadınların kariyerlerini analiz etti. Bazen "Athena Etkisi" olarak adlandırılan SET kültürünün aşağıdaki özelliğinin kadın çalışanları dışlayabileceğini buldu:

  • Eril iletişim tarzı ve erkeksi grup etkinlikleri
  • Sürdürülemez çalışma saatleri
  • Çocuk sahibi olma veya çocuk bakma baskısı
  • Risk alırken organizasyonel desteğin olmaması

Pek çok kadının bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) kariyerlerinde bulduğu tatmine rağmen, araştırmalar genç kadınların erken yaşlardan itibaren STEM ile ilgilenmemelerinin ana nedeninin, onları diğer konulara yönlendiren olumsuz kültürel mesajlar olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, STEM kariyerlerinde kadınların eksikliğinden tek başına teknoloji endüstrisi sorumlu değildir. Brown ve Leaper'a göre, "Pek çok ebeveyn, matematik, fen, bilgisayar ve spor alanlarında kızlarından çok oğullarından daha yüksek beklentilere sahip olma eğilimindedir". Bu nedenle, çocuklukta yetiştirilme tarzı da teknoloji endüstrisinde cinsiyet yanlılığına katkıda bulunabilir.

Erkek Egemen Çevre[değiştir | kaynağı değiştir]

The Atlantic'teki bir makaleye göre, kadınlar teknoloji endüstrisinden erkeklerin bıraktığı oranın iki katı kadar ayrılıyor. Buna ek olarak, farklı çalışmalara göre, teknoloji endüstrisinde baştan dengesiz bir cinsiyet oranı var. Kadınların sektördeki çalışanların yalnızca %25'ini oluşturduğu tahmin ediliyor. Ayrıca teknoloji sektöründeki yöneticilerin %11'i kadın. Google, yalnızca şirketleri için cinsiyet dağılımı yayınladı: şirket çalışanlarının %17'si kadın. Sektörde erkekler çoğunlukta olduğundan, kurumsal etkinlikler ve sektör konferansları, bazen cinsel açıdan kışkırtıcı kadın oyuncuları ve ürün tanıtımcılarını işe almak gibi bazı kadınların düşmanca algıladığı şekillerde onların zevklerine hitap etme eğilimindedir. Bu tür olaylarda cinsel taciz vakaları da geniş çapta rapor edilmektedir. Saldırgan erkek mizahı gibi daha ince bir düşmanlıkla birlikte bu, kadınları sektörden uzaklaştırabilir ve halihazırda var olan demografik dengesizliği daha da kötüleştirebilir.

Cinsel Taciz Konusunda Farkındalık Eksikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Cinsel taciz ilkesi, Amerika Birleşik Devletleri federal hükümeti tarafından yasal bir sorun olarak ancak yakın zamanda kabul edilmiştir. Cinsel tacizin yasal bir kavram olarak tanınmasına yol açan ilk bildirilen vaka, 1977'de bir kadının patronunun cinsel yaklaşımlarını reddettiği için işinden kovulduğu olaydı. Dokuz yıl sonra, 1986'da, Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi bu gibi davaları cinsel taciz ve 1964 Medeni Haklar Yasası'nın ihlali olarak kabul etti. bir Yüksek Mahkeme adayı Kongre'ye getirildi. Genel olarak, cinsel taciz 1900'lerin sonlarına kadar Amerika Birleşik Devletleri tarafından tam olarak tanınmadı, bu da o noktaya kadar bildirilen olayların eksikliğine ve konuyla ilgili artan ancak henüz tam olarak gelişmemiş bir kamu bilincine yol açtı.

Etkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 itibariyle, Birleşik Krallık'taki mühendislik iş gücünün yalnızca %4'ü kadındı. Bilgi teknolojisinde (BT), Dice Maaş Araştırması, 2008 ile 2009 arasında kadınların erkeklerden ortalama %12,43 daha az maaş kazandığını tahmin ediyor. Bununla birlikte, Dice araştırmasının, kadınların teknolojide daha düşük ortalama maaş kazanmasının olası bir nedeni olarak cinsiyetçi ayrımcılığı özel olarak ele alıp almadığı veya erkeklerle kadınlar arasındaki ücret farkının eğitim, kıdem, yeterlilik, fazla mesai farklılıklarıyla açıklanıp açıklanamayacağı açık değildir. veya maaşı etkileyebilecek diğer değişkenler. Eşitsiz ücrete ek olarak, bir araştırma, kadınların genellikle kayıt dışı çalışma ağlarından dışlandığını ve cinsel taciz gibi zorbalığın hedefi haline geldiğini öne sürüyor.