Tekgöz, Görele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pragdon (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21.41, 19 Eylül 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tekgöz
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Görele
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 105
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28800
Resmî site
-

Tekgöz, Giresun ilinin Görele ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

  • Tekgöz köyü Görele ilçe merkezine 18 km mesafede olup, resmi kayıtlara göre 02.07.1942 tarihinde köy tüzel kişiliği almıştır. 1997 yılı kayıtlarına göre köyde; 73 hane ve 105 nüfus bulunmaktadır. 2000 yılı nüfus sayımlarında köyün nüfusu 125 kişi olarak tespit edilmiştir. Mustafa Arslan[2] köyün ismi ile ilgili şu açıklamayı yapmaktadır: "Bölgeye yerleşen Pontus Rumlarının köyün yüksek yerinde kaya üzerine inşa edilen kalenin(cenevizliler tarafından) komutanının adını bölgeye gelerek yerleşen Türk boyları (Oğuz-Çepni) nın iyi telaffuz edememeleri dolayısı ile bir gözü olmayan komutana Tekgöz diye seslenmelerin­den dolayı köye TEKGÖZ adı verilmiş olup, köy bu ismi ile günümüze kadar böyle anılmış ve bilinmiştir. köy önceden büyük bir yerleşim alanına sahip olduğu(Çavuşlu Obakıranı' ndan Deregözü Abda Deresi'ne kadar olan alanı kapsar)halde sonradan idari yapı bölünerek Güneyköy ve Ortaköy ayrı birer muhtarlık olarak köyden ayrılmışlardır.
  • Köye komşu köyler: Kuzeyinde Ortaköy, doğusunda Sofulu ve Kırıklı, güneyinde Kırıklı(Deregözü Mahallesi) ve batısında Tepeköy köyleri bulunmaktadır.
  • Köyün ekonomisini fındık, ormancılık, gurbetçilik ve çiftçilik (mısır,fasulye, sebze ziraatı) oluşturmaktadır.
  • Köyde: Deregözü (Tekgöz) Ağa camii ve Tekgöz camii (1900) adında iki cami(30 Temmuz 2011 tarihinde camii yeniden yapılarak törenle ibadete açılmıştır),
  • Tekgöz değirmeni (Büyük­de­re), Hamzaoğlu (Büyükdere) ve Aralık (Aralıkdere) adında üç değirmen,
  • Emanet­oğlu mezarlığı, Yaylaoğlu mezarlığı, Tekgöz mezarlığı (Evliya) adlarında üç mezarlık bulunmaktadır.
  • Ayrıca Aralık deresi üzerinde taş kemer köprü, Tekgöz kalesi (yıkılmış, harabe durumda) ve Kuzpınar (taştan yapma suyu yaz-kış soğuk olur) adında bir de çeşme bulunmaktadır.
  • Köy dört ayrı mahalleden oluşmaktadır. Bunlar: Yeterli, Kıran Mahalle(cami yanı), Kelceli ve Emanetoğlu (Deregözü) mahalleleridir. Köyde yaşayan ve bilinen sülaleler (soy­isim­ler) ise şunlardır: Resuloğlu(arslan), Hamzaoğlu(hamza), Mardisoğlu(gül), Kalamanoğlu(kalaman), Kelci­oğlu(kılıç), Yaylasoğlu(yayla), Ayvazoğlu(ayvaz), Emanetoğlu(emanet), Arifoğlu(emanet) ve Ahmetoğlu(ahmetoğlu).Duralioğlu(Durali)..

köyden göç etmiş halen başka il ve ilçelerde yaşayan sülale ve kişiler de mevcuttur.(Horozoğlu,Dolizoğlu,Karalioğlu,Hoşoğlu,Koloğlu,Gıdakoğlu,Kasapoğlu..vs.)

Emanetoğlu Rah­man Ağa, Ayvazoğlu Kadir ve Efe Mustafa köyün ünlü simaları olarak bilin­mek­tedir.

  • Koçalioğlu Mehmet Gül (1311-26.11.1992) İstiklal madal­yası sahibidir.

Ekonomi

Tarım
Bahçelerde her çeşit sebze yetiştirilir. Bunlar fındık,patlıcan,domates,biber, fasulye,salatalık, ıspanak vb başlıca çeşitlerdir.Yazın bahçelerden iki ürün alınır. Sonbaharda sürülerek bahçeler nadasa bırakılır.Kışın toprak dinlendirilir.Her sene ekilen sebzenin yeri değiştirilir.Aynı yere aynı sebze ekilmez.Bazı bahçelere buğday, fındık ekilir. Tahıl ürününü kaldırdıktan sonra yerine güzlük fasulye dikilir.Nesilden nesil'e bahçeler miras yoluyla bölündü.Bir veya ikişer dönüm halinde parçalandı.Her parçanın etrafına da meyve ağaçları dikilidir.Bunlar çeşitlidir. Bahçede çalışanlar gölgesinden ve meyvesinden yararlanılması amaç edilir.
Hayvancılık
Son zamanlara kadar köyün insanı çevre iş yerlerinde çalıştığı için bahçeleri kendi ihtiyaçları için işlerdi.Eğer fazla gelen sebze ve meyveyi satarlardı.Yazın bes (büyükbaş hayvan) bağlanıp bahçelerde besleyip kışlık ihtiyaç için kesilirdi.Bununla tereyağı ,yoğurt vb. yapılarak kışlık et ihtiyacı giderilmiş olurdu.Bu gelenek ekonomik şartlar yüzünden azalmıştır.Kasabada sebzecilik yapıldığı için hayvanlar bahçelere bağlanarak beslenilir.Bahçelerde hemen hemen herkesin bir veya iki ineği vardır. Hayvancılık gelişmeye başlamış devletin teşvikleriyle mandara kurulmaya başlamıştır.Sütleri ise çevre süt fabrikalarından toplanarak işlenmektedir.

Coğrafya

Giresun iline 78 Km., Görele ilçesine 18 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 105
1997 125

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat yıkıntı halinde olduğu, eğitim alacak yeterli sayıda öğrencisi bulunmadığı için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesive kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyde iki adet camii bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Kıran Mahallede bulunan Merkez Camii, diğeri Tekgöz Deregözü Mahallesi Arifoğlu Harmanı denilen bölgede yer almaktadır(her iki camii de kubbeli olup faal durumdadır). Ayrıca Köy Odası ve İmam Evi bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik (iki adet trafo ile destekli)ve sabit telefon vardır. Köy içi ve bağlantı yolunun bir kısmı betonla kaplanmıştır. Ana yoldan köy içine iki adet giriş-çıkış yolu bulunmaktadır. Ayrıca Tepeköy bağlantılı bir yol bulunmaktadır.

Dış bağlantılar