Tek Tek (albüm)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tek Tek
Tek Tek albüm ön kapağı, kapağın ön ibaresinde Ceketi sağ elinde İbrahim Tatlıses resmi ve resim Tek Tek klibinden alıntıdır.
İbrahim Tatlıses stüdyo albümü
Yayımlanma 1 Ocak 2003
Tarz Arabesk
Süre 58:12
Dil Türkçe
Şirket Karizma Müzik
Yönetmen Sendur Güzelel
Yapımcı Erol Köse
İbrahim Tatlıses kronolojisi
Yetmez Mi
(2000)
Tek Tek
(2003)
Aramam
(2004)

Tek Tek, 2003'te yayınlanan İbrahim Tatlıses'in Karizma Müzik'den çıkan stüdyo albümüdür.

Albümle ilgili[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümünde yer alan şarkılar ağırlıklı olarak pop tarzında olup sanatçı İbrahim Tatlıses tarafından seslendirilmiştir. Albümde aslı şiir olan sözleri şarkıya uyarlanan ve söz, müzikleri Tatlıses'e ait olan "Ne Sevdalar Yaşadım" adlı albümde dokuzuncu sırada yer alan şarkı sanatçıya ait tek şarkıdır. Albümde yer alan diğer şarkıların söz ve müzikleri farklı kişilere ait olup şarkıların düzenlemelerinde Altan Çetin ve Suat Aydoğan yer almıştır. İbrahim Tatlıses diğer albümlerinde olduğu gibi bu albümünde de iki söz ve müziği Yıldız Tilbe'ye ait olan şarkıya yer vermiştir. Ayrıca sanatçı albümünde Bedir Çağlayan'a ait "Su Ver Leylam" adlı türküyü pop ezgileriyle yeniden yorumlamış, albümde adından sıkça söz ettiren Sarhoş isimli söz ve müziği Arif Sağ'a ait şarkıyı albümünde isim değişikliğiyle Sarhoş olarak yer vermiş ve seslendirmiştir. Yine sanatçı albümünde "Usta" ve "Yanarım" isimli söz ve müziği İlyas Keçeci'ye ait iki şarkıya yer vermiştir.

Kariyerinde Pop ve arabesk geleneğini bu albümünde yine sürdüren Tatlıses bu albümünde yer alan bazı şarkılarında ara ara arabesk ezgilere yer vermiştir. Albümünde daha önce Gülden Karaböcek tarafından seslendirilen "Su Ver Leylam" ve sözleri ile müziklerinin Bedir Çağlayan'a ait olduğu şarkıyı yeniden yorumlamıştır. Albümde yine Tatlıses tarafından seslendirilen aynı zamanda albüme de adını veren "Tek Tek" adlı şarkı söz ve bestecisi Ömer Önder Güney şarkısı için, kendisine Özcan Deniz'den, Mahsun Kırmızıgül'e dek sayısız ismin teklifte bulunduğunu ancak bu şarkıyı hiç düşünmeden İbrahim Tatlıses'e verdiğini söylemiş ve "İbo benim can dostum... Bırakın bir şarkıyı, bin şarkı feda olsun ona... Şarkıları da bırakın, canımı istesin, canımı vereyim" demiştir.[1] Albümde tamamı anonim olan "Süryani" adlı şarkıyı yeniden yorumlayan Tatlıses şarkıya altıncı sırada yer vermiştir. Şarkının derlemesi Ahmet Kaya'ya aittir. Albümde son sırada yer alan "Gün Ola Harman Ola" Tatlıses tarafından gelenesel Türk ezgileriyle seslendirilmiş nadir Erol Köse şarkılarındandır.

Albüm 2004 yılında Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği tarafından Türkiye geneli Yürü Anca Gidersin veDudu'dan sonra en fazla satan üçüncü albüm olarak, 300.000'den fazla satış rekoru ile ödüllendirilmiştir.[2]

2011 yılında TMSF, Karizma Müzik bünyesindeki 13 eserin haklarını ihaleye çıkardığını, aralarında İbrahim Tatlıses'e ait "Tek Tek"'inde yer aldığı 12 sanatçıya ait albümlerin tüm kullanım haklarının ihaleyle devredilmiş olacağını ve bu suretle satışa çıkarılacağını söylemiştir. "Tek Tek" isimli şarkıya 10.000 ₺ telif bedeli[3] biçilmiştir.

Video klipler[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümde kliplendirilen ilk şarkı Tek Tek olmuş, klip yönetmenliğini Mustafa Önen'in yaptığı şarkının klibinde İstanbul'aHaydarpaşa Garı'ndan gelen ve yönetim başkanı olduğu şirketine gelen Tatlıses'e şirket çalışanların hazırladığı komplo sonucunda şirketinden olan, elin olan tüm servetinin kaybeden ve bir bavul ile sokakta kalan daha sonra bavulu da çalınan Tatlıses'in sözleri sitem taşıyan şarkı ile birlikte klipte yer almıştır.

Bir sonraki klip Sarhoş'ta ise sözleri kadercilik ve yaşam sitemiyle dolu şarkının klibinde br önceki kliplerinde yer alan İbrahim Tatlıses'in yer aldığı sahneler ve bir konserinde şarkıyı seslendirdiği şarkıya yer verilmiştir. ŞarkıYoutube'de 9 Mayıs 2013 tarihli erişimde 6.696.351 dinleyici kitlesine ulaşmıştır.

Albümde üçüncü sırada yer alan söz ve müziği Yıldız Tilbe'ye, düzenlemeleri Suat Aydoğan'a ait "Al Al Al" ve on birinci sırada yer alan söz, müzik ve düzenlemeleri Altan Çetin'e ait "Adım İbrahim" şarkıları haricindeki tüm şarkılar kliplendirilmiştir.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. "Tabi Tabi" (4:45) (söz - müzik: Altan Çetin, düzenlemeler: Altan Çetin)
 2. "Seni Sana Bırakmam" (4:23) (söz - müzik: Yıldız Tilbe, düzenlemeler: Suat Aydoğan)
 3. "Al Al Al" (3:55) (söz - müzik: Yıldız Tilbe, düzenlemeler: Suat Aydoğan)
 4. "Su Ver Leylam" (3:38) (söz - müzik: Bedir Çağlayan)
 5. "Usta" (4:48) (söz - müzik: İlyas Keçeci)
 6. "Süryani" (3:04) (söz - müzik: Anonim, derleme: Ahmet Kaya)
 7. "Tek Tek" (4:29) (söz - müzik: Ömer Önder Güney)
 8. "Ne Sevdalar Yaşadım" (3:24) (söz - müzik: İbrahim Tatlıses)
 9. "Haram" (4:44) (söz: Mustafa Beyazkuş, müzik: Cengiz Altınsoy, düzenlemeler: Suat Aydoğan)
 10. "Adım İbrahim" (4:05) (söz - müzik: Altan Çetin, düzenlemeler: Altan Çetin)
 11. "Sarhoş" (5:32) (söz - müzik: Arif Sağ)
 12. "Yanarım" (4:13) (söz - müzik: İlyas Keçeci)
 13. "Bir Oda Yaptırdım" (3:36) (söz - müzik: Fahri Kayahan)
 14. "Gün Ola Harman Ola" (4:29) (söz: Erkin Koray, müzik: Anonim, düzenlemeler: Suat Aydoğan)

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Erol Köse Prodüksiyon - yapım, menajerlik, halkla ilişkiler
 • Erol Köse - prodüktör, yapımcı
 • İbrahim Tatlıses - supervisor
 • İlyas Keçeci, Fahri Kayahan, Bedir Çağlayan, Ömer Önder Güney - söz yazarı, besteci
 • Yıldız Tilbe, Arif Sağ, Altan Çetin, Erkin Koray - söz yazarı, besteci, aranjör
 • Sendur Güzelel - müzik direktörü
 • Ulaş Ağce - stüdyo tonmaister
 • Çğlar Türkmen - RMS tonmaister

Yayınlanma tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Tarih Format(lar) Şirket
Türkiye 23 Mayıs 2003 CD, kaset Erol Köse Prodüksiyon

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]