Tayland'daki Yahudilerin tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.18, 2 Nisan 2013 tarihinde Addbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13096134 numaralı sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q4820630 sayfası üzerinden sağlanan 2 vikilerarası bağlantı taşınıyor)

Bugün Tayland Yahudilerinin çoğu Rusya ve Sovyetler Birliği kökenli Aşkenazlar olsa da, cemaatin kökeni 17.yy'da bu topraklara gelen Bağdadi Yahudilere kadar dayanır. Bu cemaate 1970 ve 80'lerde İran'dan kaçan Parsim Yahudileri de katılmıştır.

Nüfusları 1000'den az olan Tayland Yahudilerinin çoğu başta Khaosan Sokağı olmak üzere Bangkok'ta yaşamaktadır.[1] Ayrıca, Phuket, Chiang Mai (Rabbi Levi Tzeitlin'in evi) ve Koh Samui'de de birer Yahudi cemaati bulunur. Yahudi bayramları döneminde başta İsrail ve ABD'den olmak üzere yurtdışından tatile gelen Yahudilerle ülkedeki Yahudi nüfusu birkaç bine çıkar. Bangkok sinagogları Beth Elisheva ve Even Chen'in isteği üzerine Rabbi Yosef Kantor 1992'de cemaatin başına haham olarak getirildi. Kantor, Tayland Yahudi Birliği'nin kurulduğu yıl olan 1960'dan beri Tayland'da yaşamaktadır.

Bugün Bangkok'ta anaokulundan liseye kadar Yahudi okulları bulunmaktadır, ayrıca yakın geçmişte bir de ortodoks yeşiva açılmıştır. Seneler boyunca hükümetin reddetmesinin ardından Yahudilere kendilerine ait bir mezarlığın olmasına izin verildi.[2]

Kaynakça

  1. ^ The Jewish Community of Thailand
  2. ^ The Jews of Khao San Road

Dış bağlantılar