Taxaceae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Taxaceae
Yaşadığı dönem aralığı: 201,3-0 myö
Jura dönemi-Günümüz 
Taxus baccata
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Sınıf: Pinopsida
Takım: Pinales
Familya: Taxaceae
Gray, Nat. Arr. Brit. Pl. 2: 222, 226 (1822).
Cinsler
metne bakınız.
Sinonimler
  • Austrotaxaceae
  • Cephalotaxaceae
  • Vikitür'de Taxaceae ile ilgili ayrıntılı taksonomik bilgiler bulunur.

Taxaceae, Pinales takımına bağlı bir bitki familyasıdır.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Familya üyeleri bir evcikli veya iki evcikli her dem yeşil ağaç veya çalılardır. Yapraklar spiral veya çaprazvari dizili, iğnemsi veya mızraksı yapıda, alt yüzündeki tek stoma bandı kenarda yer alır veya ortada bulunur, reçine kanalları bulunur veya bulunmaz.

Polen kozalakları (erkek çiçekler) yapraklarda tekli veya brahtenin koltuğunda veya apikal sürgünlerin ucunda kümelenmiş vaziyette bulunur. Mikrosporofiller çok sayıda; polen kesesi 3-9 kadar ışınsal dizilişlidir; polenler kanatsızdır. Yaprak veya brahtelerin koltuğunda tohumlar tek veya ikişerli halde bulunur, saplı veya sapsızdır, birkaçı üst üste binmiş veya dipteki brahtelerde çaprazvari görüntüdedir. Tohum taslağı tekdir, çiçek eksenin ucuna taşınır. Saplı ve sapsız tohumlar eriksi ve nus meyve tipindedir, sulu meyve tohumu kısmen çevreler veya arillus meyvede tohum tamamen kapanmıştır. Kotiledon sayısı 2'dir, epigeik çimlenme görülür.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Taxaceae familyası eski sınıflandırma sisteminde Taxales takımı içerisinde yer alıyordu. Ancak yapılan DNA analizleri sonucunda Pinales takımıyla yakından genetik bir bağın olduğu anlaşılmıştır ve Pinales takımına dahil edilmiştir. Bu yüzden Taxales takımı artık kullanılmamaktadır. Ayrıca daha önce bu familyada bulunan Torreya ve Amentotaxus cinsi yine genetik testler sonucu Cephalotaxaceae familyasına aktarılmıştır.

Taxaceae familyasına bağlı cinsler:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ITIS". 30 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2022.