Tavolara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tavolara Adası

Tavolara, İtalya'nın Sardunya adasının batısında yer alan küçük bir adadır. 5 kilometre uzunluğunda ve 1 kilometre genişliğinde kireç kayalıklardan oluşan bu ada, dik uçurumlarla sonlanmaktadır.

Adaya en yakın büyük şehir olan Olbia ve küçük bir balıkçılık köyü olan Porto San Paolo, doğrudan küçük bir boğazla ayrılmaktadır. Molara ve Molarotto en yakın adalardır.

1962 yılında, adanın doğusunda NATO'nun radyogoniyometrik istasyonunun açılmasıyla, burada oturan birçok insan adayı terketmiştir. İstasyondaki antenler tam mesafeden gözükebiliyordu ve bunların tamamı askeri personel tarafından adanın yarısına sınırlandırıldı.

Ayrıca, denizaltılarla iletişim kurma amacıyla kullanılan 20.27 ila 20.76 kiloherzle çalışan VLF vericisi de bu adada bulunmaktadır. Ayrıca sinyalleri, kişisel bilgisayarlar ile soundcard girişindeki anten gibi bobinler veya "FFT-anlaysis" yazılımı ile alınabilir, ancak deşifre edilemez.

Yeşil alanlar için çevresel önlemler alınmış ve arazilerin turizm için kullanımına sınırlamalar getirilmiştir.

Adanın kıyısında bulunan kayadan doğal bir sütun, insan şekline benzediğinden "Taştan Nöbetçi" olarak anılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ada, İlk Çağ'da "Hermea" olarak adlandırıldığı bilinmektedir.Aynı zamanda 235 yılında sürgün edilen Aziz Papa Pontianus'un Tavolara'da öldüğü rivayet edilmektedir. Muhtemelen ismini, 848-849 yıllarında Arapların "Tolar" olarak adlandırmasından almaktadır, ki o dönemde Arap gemileri tarafından ada, yakındaki kıyılara hücum etmek için bir üs olarak kullanılıyordu.

Günümüzde İtalya'nın sınırları dışında kalan Tavolara, buna rağmen katılmamakta olup dünyadaki en küçük krallıklardan biridir. 1836 yılında adayı ziyaret eden Sardunya'nın kralı Charles Albert Giuseppe Bertoleoni'yi adanın bağımsız kralı olarak tanımıştır. 1840'lı yıllarda kendisi öldüğünde, en büyük oğlu Kral I. Paolo Tavolara Tahtı'na geçmiştir. Tavolara İtalya'nın siyasi bütünlüğüne katılmamıştır, Kral I. Paolo'nun çabaları sonucu ülkesinin bağımsızlığı İtalya tarafından tanınmıştır. Saltanatı sırasında, 1868 yılında İtalya Hükümeti tarafından adanın kuzeydoğusunda bir deniz feneri işletilmiştir. 1903 yılında İtalya'nın kralı III. Victor Emmanuel bu ülkeyle dostluk antlaşması imzalayarak, Tovalara'nın bağımsızlığı yeniden tanınmıştır.

1886 yılında Kral I. Paolo'nun ölümünden sonra kendisinin istekleri doğrultusunda, ülkede cumhuriyet ilan edildi. Cumhurbaşkanı ve meclis, kadın ve erkek seçmenlerden oluşan halk tarafından altı sene için seçilecekti. Böylece evrensel oy haklarının yerine getirildiği ilk ülke oldu. 1896 yılında üçüncü cumhurbaşkanı seçilmişti.

Ne var ki 1899 yılında ülkeye monarşi geri dönmüştü. Adanın tarihindeki tüm krallar Bertoleoni Hanedanı'ndan gelmiştir ve daima Sardunya Krallığı tarafından bu adanın bağımsız yöneticileri olarak tanınmıştır. 1767 yılına dayanan belgeler, adanın eskiden Sardunya Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunmadığını doğrulamaktadır.

Ülkenin üçüncü kralı ise I. Carlo olmuştur, 1928 yılında öldükten sonra yerine oğlu Kral II. Paolo geçmiştir. Kral II. Paolo yurtdışına gidince, halası Prenses Mariangela tahta geçmiştir. Kraliçe Mariangela 1934 yılında öldükten sonra ülkesine geri dönmüştür.

Ne var ki, Kral II. Paolo ülkesine sahip çıkarak 1962 yılında ölene kadar tahtta kalmıştır. Aynı yıl NATO'nun istasyonunu bu adada açmasıyla göze çarptı ve adanın tam bağımsızlığına son verildi.

Bugün Tovalara'nın kralı Tonino, "Tonino Bertoleoni" adıyla bir İtalyan vatandaşı. Siyasi açıdan, dış ilişkilerde ülke, aynı zamanda Tovalara'nın tarihini yazmış olan Prens Ernesto Geremia tarafından temsil edimektedir.

Kral I. Paolo'nun kraliyet mezarı adadaki mezarlıkta yer almaktadır. 18. yüzyılda, Sardunya'daki bir bilgiye göre Tavolara keçilerinin altın dişleri olduğu iddia edilmektedir. NATO'nun istasyonu kurulduğunda birçok keçi Sardunya'ya götürüldüğü için adada neredeyse hiç keçi kalmamıştır.