Tavşancık, Kalecik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tavşancık
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Kalecik
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 58
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06870
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Tavşancık, Ankara ilinin Kalecik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tavşancık mahallesi, 1208 Oğuzlar'ın Bayat boyundan bir gurup insanın yerleşke olarak seçilmesi sonunda kurulmuştur.Bölgede birde Çuna mahallesinden bahsedilir ama varlığını sürdüremeyip dağılmıştır. Milattan önce bölgede Romalıların yaşadığı ve Tavşancık mahallesinin bulunduğu bölgede iş ocakları kurduğu çanak çömlek gibi ev aletleri ve o günün savaş aletlerini imal ettikleri tavşancık bölgesinde yetişen sert dokulu bodur ağaçların kalecikteki kaleye yakmak amacı ile kesildiği ve mahallesimüzün adınında bayat boyundan bir beyliğin adı olduğu (bazı yayınlarda köy alevi tavşan yemiyorlar o nedenle tavşancık denmiş gibi maksatlı yayınlara rastlanmışsa da asılsız uydurma bilgilerdir)aynı ismin Anadolu'nun çeşitli yerlerinde köy ismi olarak kullanıldığını düşünürsek kaynakların doğru olduğunu düşüne biliriz.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu Türkmen-Alevi-Bektaşi gelenekleri hakimdir. Toga çorbası, bazlama ekmeği, bulgur pilavı, meşhurdur. Koyun gözü, gıcırdak, tekme, çelik çomak oyunları eskiden oynanan oyunların bazılarıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 78 km,Çubuk ilçesine 28 km, Kalecik ilçesine 30 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Şabanözü,güneyinde Hasanoğlan,batısında Çubuk ve doğusunda Sulakyurt bulnmaktadır.Konum İçin Tıklayın Genellikle dağlık ve engebeli bir arazi yapısı vardır.Mahallenin içinden veya arazisinden geçen bir akarsu yoktur.İrili ufaklı bahar aylarında oluşan göller mevcuttur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Yazları sıcak ve kurak,sonbahar,kış aylarında soğuk ve zaman zaman kar yağışlıdır.Bahar aylarında yağmurlu ılık bir hava hakimdir.Bahar yağışlarıyla yeşeren bin bir çiçek ve ot bu yayla mahallesinde eşsiz bir doğa manzarası sunar.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 58
1997 90

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi çoğunlukla tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünlerinden çoğunlukla buğday,arpa,fiğ,nohut üretimi yapılmaktadır.Son yıllarda mahallesimüzde Kalecik Karası olarak bilinen iri taneli siyah üzüm yetiştiriciliği yaygınlaşmış ve kalitesi,lezzetiyle çevresinde ün yapmıştır.Özellikle bu üzümden üretilen pekmezler yiyenlerden tam not almaktadır.Ayrıca mahallede yetiştirilen vişneler ve vişnelerden yapılmış reçeller takdire şayandır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesivardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. mahallesimüz 2007 yılında merkeze bağlanarak mahalle statüsünü almış fakat şu anda diğer köylerin aldığı hizmetleri alamamıştır hala mahallemiyiz köymüyüz belli değil yıllardır söz verilmesine rağmen mahallesimüzün kanalizasyon şebekesi yapılmamıştır su sorunu çözülemeiştir ama yine de bol hava bol güneş yaşamaya değer

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]