Tavşan atlet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2008 yılı Berlin Maratonu'ndan "Tavşan" atletler; Abel Kirui, Elijah Keitani ve Wilson Kigen.

Tavşan atletler, hızlı bir yarış sağlayan ve aşırı taktiksel yarışlardan kaçınmak için orta ya da uzun mesafeli koşu yarışlarının ilk veya son kısımlarına liderlik eden görevli koşuculardır. Yarış organizatörleri tarafından özel talimatlar ile dünya rekoru denemelerinde yarışçılar karşı bir rakip görevi görmek adına sıklıkla görevlendirilirler. Bazı sporcular bu işi profesyonel olarak da yaparlar.

Örnek vermek gerekirse tavşan atletler, başlangıç çizgisinden uzaklaşıp kendisini diğer yarışçılara geriden geliyormuş gibi gösteren bazı atletlerin oyunlarını bozmak için kullanılabilmektedir. Eğer güvenilir ve hızlı bir tavşan atlet ekibi varsa aynı zamanda yarışı hızlı ve rekabetli tutmak için de kullanılabilir. Tavşan atletler, koşucunun yarışın o aşamasında "görünmez" rakiplerinin nerede olduğunu bilmesini sağlamak için dünya rekoru denemelerinde de sık sık kullanılır. Tavşan atletler, aynı zamanda yarışın büyük çoğunluğunda en önde bulunarak arkasındaki yarışçılara ulaşan rüzgarı kesip draft görevi de görebilirler.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 Londra Maratonu'ndaki tavşan atlet (en soldaki)

Chris Brasher ve Chris Chataway, 1 milin (1,6 km) 4 dakikada gidilemeyeceği tezini Roger Bannister'a 1954 yılında kırdırtması ile tavşan atletlik büyük bir ün kazandı.[1][2]

Sporlarda yenilikçi fikirlere karşı çıkan birçok insan, başlangıçta tavşan atlet kullanımının yarışı rekabetçi doğasından uzaklaştırdığını savunuyorlardı. Hatta tavşan atletlerin yarıştan uzaklaştırılmasına sebep olabilen bir takım kurallar oluşturulmuştu. Ancak daha sonradan bu tür kurallar uygulamadan kaldırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wermuth, Stefan Do pacemakers have a place in athletics?. Reuters. Retrieved on 2010-04-09.
  2. ^ Butcher, Pat (2004-05-04). Completely off pace 11 Ağustos 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Guardian. Retrieved on 2010-04-09.