Tavşan Adası (Sankt-Peterburg)

Koordinatlar: 59°57′04″N 30°18′54″E / 59.9510°K 30.315°D / 59.9510; 30.315
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sankt-Peterburg'daki Tavşan Adası
Tavşan Adası'ndaki Peter ve Paul Kalesi

Tavşan Adası(RusçaЗаячий остров, Zayaçi ostrov; Fincejääninsaari), Rusya'nın Sankt-Peterburg şehrindeki, Neva Nehri'nin ağzında bulunan bir adadır. Tavşan Adası şehrin önemli bir sembolüdür.[1]

1703'te I. Petro, Petrogradski Adası yakınlarındaki Tavşan Adası'nda Petro ve Pavel Kalesi'nin temelini attı.[2][3][4]

18. ve 19. yüzyılda Tavşan Adası'nda Rus yöneticilerinin mezarları yapıldı. Rus İmparatorluğu yöneticilerinin adada altmış mezarı bulunmaktadır. Bunların arasında I. Aleksandr, II. Aleksandr, Anna İvanovna, I. Katerina, II. Katerina, Yelizaveta, Maria Fyodorovna, II. Nikolay ve I. Petro yer alır.

Rus İç Savaşı sırasında Bolşevik hükûmeti tarafından Tavşan Adası'ndaki binalar bir hapishane olarak kullanıldı. Günümüzde, Tavşan Adası'ndaki kale Sankt-Peterburg Tarihi Devlet Müzesi'nin merkezi ve ana kısmı olarak hizmet vermektedir. Adadaki binalar UNESCO Dünya Miras Listesi’ndedir.[5].

Adaya en yakın Sankt-Peterburg Metrosu istasyonu Moskovsko-Petrogradskaya Hattı üzerindeki Gorkovskaya'dır (RusçaГорьковская). Ada iki köprü ile Petrogradski Adası'na bağlanır ve saat 9-19 arası ziyaretlere açıktır. Saat 19'da köprülerdeki kapılar kapatılır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]