Tavşan Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.43, 23 Temmuz 2016 tarihinde Maurice Flesier (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17393642 numaralı sürüm (Güncelleme)
Tavşan Adası
Tavsan Adasi.JPG
Coğrafya
Tavşan Adası'nın Prens Adaları içerisindeki konumu
Tavşan Adası'nın Prens Adaları içerisindeki konumu
İstanbul üzerinde Tavşan Adası
Tavşan Adası
Tavşan Adası
Tavşan Adası'nın İstanbul'daki konumu
Koordinatlar 40°49′10″K 29°6′45″D / 40.81944°K 29.11250°D / 40.81944; 29.11250
Takımadası Prens Adaları
Denizi Marmara Denizi
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Bölge Marmara Bölgesi
İl İstanbul
İlçe Adalar

Tavşan Adası ya da Balıkçı Adası (Şablon:Lang-el, Neandros Adası) Marmara Denizi'nde yer alan Prens adalarının bir üyesi. Büyükada'nın 2 km kadar güneyinde, eni boyu 90 m olan, ağaçsız, çıplak bir kara parçasıdır. Adada hem küçüklüğü hem de çoraklığı sebebiyle yerleşim yeri yoktur. Öteki Hayırsız Adalar gibi adatavşanı çok olduğu için halk bu adaya Tavşan Adası ismini takmıştır.

Tavşan Adası'nın Yunanca ismi Neandros'tur. Neandros'un kelime anlamı Yeni Andros'tur. Ege Denizi'deki Yunan adalarından biri olan Andros Adası'ndan göç edip, Heybeliada'ya yerleşmiş olanlar, Heybeliada'da bir koloni oluşturmuşlardı (Hatta Heybeliada'da bugünkü Heybeli Mektebi Sokağı'nın bulunduğu yöreye Androslular Mahallesi denilirdi). Androslular Büyükada'nın arkasındaki bu küçük adaya kendi adalarının ismini anmak için Yeni Andros anlamına Neandros demişlerdi. Bugün bu adaya Niandros, hatta Yandros da denilmektedir. Haritalardaki resmi adı ise Balıkçı Adası'dır.

Tavşan Adası'nın elverişli bir plajı yoktur. Bizans zamanında taşocağı olarak kullanılmıştır. Adada bir adet manastır harabesi görülebilir.