Tatlar, Nurhak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tatlar Kasabası, Nurhak sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Tatlar
—  Belde  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Nurhak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Salih Kurt
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 3,095
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu

Tatlar, Kahramanmaraş ilinin Nurhak ilçesine bağlı bir beldedir. Eski adı Kullartatlar'dır.

Tatlar, Elbistan ilçesine bağlı bir köy iken 1990 yılında Nurhak'ın ilçe olmasıyla Nurhak'a bağlanmış ve 1994 yılında belde olmuştur. İlçe Nurhak ile arası, 11 Km. dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Adını Antakya'dan geldikleri sanılan Tat obasından almış olduğu söylenmekle birlikte kesin ve net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Belediyenin gerçek ismi Tatlar'dır, ancak komşu köy (Kullar) ile iç içe olması sebebiyle iki köyün ismi birlikte anılarak Kullartatlar denmiştir.

Yerleşim olarak kesin ve net bir tarih bilinmemektedir, ancak kasabada ve çevresinde bol miktarda yıkılmış harabelere rastlamak mümkündür. Bulunan, Bizans ve Roma dönemine ait madeni para ve süs eşyaları ve kaya mezarlarından edinilen bilgiye göre çok eskilere dayanan bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı sanılmaktadır.

Coğrafi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nurhak dağının eteklerine kurulmuş ve ortasından büyük bir kaynak çay akmaktadır. Bu çay, kasabayı ikiye bölmektedir. Ayrıca suyunun çok soğuk olması ve mercan alabalıklarıyla yerli ve yabancı turistleri bu bölgeye çekmektedir. Bu çay, Gökalan ve Kapıdere Sürgü çayına karışarak yoluna devam eder. Bölge engebelidir. Dağları ardıç ve meşe ağaçlarıyla örtülüdür. Çok çeşit bitkiye rastlamak mümkündür.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatlar halkının geçimi çiftçilik, hayvancılık ve ticarettir. Çok sayıda bitki yetişmektedir. Kasabalının genel olarak kullandıkları ürünler, buğday, arpa, fasulye, mısır, tütündür. Bol miktarda elma, ceviz, üzüm, kayısı, şeftali ve kiraz bahçeleri bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge olarak Akdeniz bölgesinde olmasına rağmen karasal iklim hüküm sürmektedir. Etrafı dağlarla çevrili Nurhak dağının eteklerine kurulmuş yemyeşil bir kasabadır. Kışları soğuk ve sert geçer; yazları ise serin ve güzel bir yayla havası vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu 2007 verilerine göre 4000'i aşmakla beraber, Pınarbaşı, Battalgazi ve Yenice olmak üzere yalnızca üç mahalleden oluşmaktadır.

Nüfusu sürekli artmakta, bir iç ve dış göç olayı yaşanmamaktadır.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapısı 2013 yılında Yapılmaya Başlamış Ve 2014 Yılında Sona Ermiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]