İçeriğe atla

Tasman Buzulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tasman Buzulu'nun buzul dili ve Tasman Gölü

Tasman Buzulu Yeni Zelanda'daki Güney Alpleri'nde bir buzul grubunun en büyüğüdür. Yayılımı, Mackenzie Teknesi'ne yönelen güney ve doğu istikametlerine doğru gerçekleşir. Tasman Buzulu, 27 km uzunluğunda ve 3 km genişliğinde olup, tamamı Mount Cook Milli Parkı içinde yer alır.

Buzul, güney istikametinde Minarets Peak'in güney yamacına ve zirvesi buzula sadece 5 km mesafede olan Cook Dağı'nın (Aoraki) doğu kanadına doğru yayılır. Tasman Buzulu kuzeydoğudan Murchison Buzulu'nun erimiş buzul suyu ile buluşur.

Her iki buzulun erimiş suları, Hooker Buzulu ve Müller Buzulu gibi, güneye akan ve Pukaki Gölü'ne dökülen Tasman Nehri'ne açılır. Su, Witaki Nehri üzerinden Oamaru'nun doğusunda Büyük Okyanus'a dökülür.

Buzulun geri çekilişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Soldan sağa:Yeni Zelanda'nın Güney Alpleri'nde Müller, Hooker ve Tasman Buzulu'nun yaklaşık 1990 ile 2000 yılına kadarki geri çekilişi, resimde kendini gösteriyor. Dikkat çekici olan; Buzul dili göllerindeki büyüme, "beyaz buzun" (yani morensiz başka deyişle buzul taşsız buz) çekilişi ve buz erimesine mukayese ile büyümekte olan moren.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Satellite Image Atlas of Glaciers of the World, Glaciers of New Zealand 3 Ocak 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Chinn, T.H., USGS Professional Paper 1386, 1988.