Tartışma:Zeyd bin Harise

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Biyografi (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Biyografi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Biyografi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İslam (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Ummu kirfe ve bas kesilme hadisesi[kaynağı değiştir]

Bu tartismayi asagidaki kisim icin acmak istiyorum:

Zeyd, Muhammed'den aldığı emir doğrultusunda Beni Fezare kabilesine gönderildiği esnada, bu kabilenin lideri Ümmü Kırfe'nin iki bacağına iki ayrı ip geçirildi ve bacakları iki deveye bağlandı, ardından kadın iki parçaya ayrılıncaya kadar develer sürüldü.[4][5][6] İnfazdan sonra Ümmü Kırfe'nin başı kesildi ve daha sonra Medine sokaklarında gezdirildi.[7]

Verilen referanslar Vakidi denilen birisini gosteriyor. Ancak bu zatin guvenilirliginde suphe var. Imam Buhari, Müslim, Nesai, İbn Hanbel, Hakim, Zehebi ve diğer muteber hadis otoriteleri tarafından Vakidi yalancılıkla itham edilmiş, ve bu hadise oldukça zayıf ve metruku’l-hadis olarak kabul edilmiştir. Sadece bir kisinin bahsettigi, cagdaslari tarafindan yalancilikla itham edilen, dogrulugu supheli bir olay vikipedi standardlarina uymuyor ve sayfadan cikartilmasi uygun olur.

Mesela bakiniz: https://sorularlaislamiyet.com/seksenlik-bir-kadinin-ortadan-ikiye-ayrilip-kafasi-kesilerek-dolastirilmasi-dogru-mu

--76.167.182.143 01.23, 10 Ağustos 2020 (UTC)[yanıtla]

--76.167.182.143 01.29, 10 Ağustos 2020 (UTC)[yanıtla]