Tartışma:Yılmaz Güney

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Yol Filmi[kaynağı değiştir]

Yılmaz Güney "Yol" filminin sadece kurgucusu değil aynı zamanda yönetmenidir. "Önemli Filmleri" başlığı altında sadece kurgucusu olduğu lanse edilmektedir. Lütfen bu değiştirilsin! Ceza evindeyken Şerif Görene her sahnenin nasıl çekileceğini anlatmıştır. Üstelik Şerif Gören ne yazık ki filmi tamamıyla Yılmaz Güneyin istediği gibi de çekememiştir. Lütfen Zaza, Kürt tartışması yapmak yerine onun sinemasını tartışalım. Yılmaz Güney bu tartışmaları görseydi kemikleri sızlardı arkadaşlar.--Eren Kahraman (mesaj) 04.47, 15 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba @Eren Kahraman, Yol filminin yönetmeni Şerif Gören'dir. Senaryo, diyaloglar ve kurgu Yılmaz Güney'e aittir. Çekimlerini nasıl yapması gerektiğini Şerif Gören'e anlatmış olması pratikte filmin yönetmeni olduğu anlamına gelmez. Bunu filmin jeneriğinde de görebilirsiniz. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 11.21, 26 Mayıs 2020 (UTC)

Köken[kaynağı değiştir]

Kendi ağzından bile babasının Zaza ve Annesinin ise Kürt olduğunu belirtiyor. Bakınız Babası Siverekli Zaza, annesi ise Vartolu bir Kürttü Yılmaz Güney kimdir? Sayfada daha önceden de olan doğru ifadeler nedense çıkarılmış yanlış veriler eklenmiş. Maradurio (mesaj) 11.53, 21 Haziran 2020 (UTC)

Selam, @Pragdon konuyla ilgili kullanıcıya bilgi verebilir misiniz? Sinema öncesi alt başlığında zaten gerekli kaynaklı bilgiler mevcut. Kendisi üst paragrafa o bilgileri farklı şekilde eklemek istiyor anladığım kadarıyla. Siz en son Türkiye Kürdü diye giriş paragrafına ekleme yapmıştınız bende eski halinr getirdim sizin yaptığınız değişiklikleri kontrol ederek. Kullanıcıya da bilgileri verdim, belki siz yardımcı olursunuz arkadaşın yapmak istediği değişiklikler ile ilgili, saygılarımla.--Can Je suis là 12.00, 21 Haziran 2020 (UTC)

Sinema Öncesi Bölümünde var diyorsunuz. Bu bölümün şuan ki hali şu şekildedir.

Yılmaz Güney'in gerçek adı Yılmaz Pütün'dür. Kendi ifadesine göre Pütün, kırılması zor sert meyve çekirdeği demektir. 1937 yılında, köylü bir ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Babası Siverek Desman Köyü'nden olup Annesi Muş'un Varto ilçesindendir. Kendisi Adana'da büyümüş ve Adana birçok filmine konu olmuştur. Adana'da bir süre Kemal ve And Film şirketlerinin bölge temsilcisi olarak çalışmıştır. Üniversite okumak üzere İstanbul'a gitmiş Atıf Yılmaz ile tanışmıştır. Bu süreçte bir yandan da hikâyeler yazmıştır. Daha sonra Atıf Yılmaz'ın da desteğiyle sinemada çalışmalarına başlamıştır.

Nerde "Zaza" olduğuna dair ifade geçiyor bunu görmek için devriye mi olmak gerekiyor.

Dediğiniz yerde yazsa bile kendisininde ifade ettiği gibi Bakınız Babası Zaza olan biri nasıl Kürt olarak yazılabilir. Ve bunda ısrar edilir, art niyetli ve taraflı tutum olduğu seziliyor. Arşivdeki tartışmalarada bakabilirsiniz.Maradurio (mesaj) 12.06, 21 Haziran 2020 (UTC)

  • Cevap Cevap Açıkçası ben, özellikle Yılmaz Güney'in bu maddesinde sürekli bir Kürt/Zaza tartışması dönmesinden çok sıkıldım. Maddenin geçmişine bakıldığında sürekli bir zaza kürt atışması var. Araya Türk de kaynıyor tabi. Vikipedi genelinde vatandaşlık yerine etnik kimlikleri girişlere yazmaya devam ettiğimiz sürece de devam edecek bu sorun anladığım kadarıyla. Yazmazsak ansiklopedik açıdan eksiklik mi yapmış oluruz orası ayrı bir tartışma meselesi zaten. Seslenilmemim sebebine gelirsem; kaynaklar baskın olarak Yılmaz Güney'in "Kürt" olduğunu belirtiyor. Vikipedi için de bu yeterli. Hem anneden hem babadan eşit DNA alıp soy babadan devam eder eril algısı da ayrı bir mesele zaten. O konuya hiç girmeyeceğim. Bahsettiğim yaygın kaynakların ötesinde Yılmaz Güney'in de kendi beyanı "kürt orijinli" olduğudur. İyi çalışmalar herkese. --Pragdonmesaj 13.16, 21 Haziran 2020 (UTC)
  • Cevap Cevap Pragdon, Yine kendi ağzından babasının Zaza ve Annesinin ise Kürt olduğunu belirtiyor.Başkası söylemiyor neden anlamamak için diretiyorsunuz. Neden daha önceki sayfada var olan bilgiler şimdiki bilgilere evrildi ne değişti. (Giriş cümlesi bakabilirsiniz.) Hem kürt hem zaza orjinlidir. Babam Zaza, Anam Kürt Ayrıca yine başka bir roportajında ve yine annesinin kürt babasının zaza olduğunu söylemiştir. Arşiv tartışma sayfasıda bunları tartıştıktan sonra ona göre sayfaya eklemişti.[1] diyecek birşey bulamıyorum. Babasının Zaza olduğunu kendisi söylüyor başkası değil... Babası Siverekli Zaza değil mi yalan mı söylüyor... Tek sorun Zaza kimliğinin bilincinde değil farkında değil bunda ezelden beri Zaza dili kimliğini araştırmadan kurmanc gibi zaza yı da kürt diye niteleyen cehaletin büyük etkiside söz konusudur. Kendisinin de kafası karışık verdiği demeçlerden anlaşıldığı kadarıyla bunu net şekilde görebiliyoruz. Zazalar üzerine yapılan araştırmalar Zaza dili kimliğini, kürtlerden(kurmanc,soran,kelhur,lek) ayırmaktadır.Maradurio (mesaj) 15.04, 21 Haziran 2020 (UTC)
Hocam zazalar, zazaca bunların kürtler veya kürtçe ile aynı olmadığını hepimiz biliyoruz. Vikipedi kaynaklara ve kişinin beyanına göre hareket eder. Güney, zaza kimliğinin bilincinde veya değildi bunu hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz. Belki de bilincindeydi ama kürt kimliğini öne çıkartmayı seçti. Bilemeyiz. Bilemeyeceğimiz noktada da ansiklopedi olarak kaynak ve kişi beyanlarına bakarız. Bu madde Yılmaz Güney'in maddesi. Annesi veya babasının değil. O yüzden anne ve babasının kökeninin ne olduğu bizi bağlamıyor. Sevgiler. --Pragdonmesaj 15.16, 21 Haziran 2020 (UTC)

Etnik kökeni ile ilgili babasının Zaza ve annesinin Kürt olduğunu belirtmiş biri bence kendini yanlış olarak Arabım deseydi sayfada Arap olarak eklenmesi gerekmez. Ben böyle düşünüyorum. Diyeceklerim bu kadar... Sevgiler... Maradurio (mesaj) 15.42, 21 Haziran 2020 (UTC)

  • Öncelikli olarak biyografinin giriş bölümünde araya Türk ifadesi kaynatılmış değil.Burada "Biyografilerde giriş bölümü" anlatılıyor ve maddelerimizde Türk ifadesi uyruğunu tanımlamak için kullanılıyor.Tüm vikipedia dillerinde görüleceği gibi(Örnek:Fatih Akın maddesinin türkçe ve diğer dillerine bakılabilir) Burada Türk ifadesi Türkler yerine Türkiye olarak yönlendirilmeli. Kişinin Zaza olduğu kesin ama kişi zamanında Kürdüm diye açıklama yapınca ne diyeceğiz sorusuna cevap zor. Anne ve babasının kökeni konusunda hem yabancı dildeki kişi hemde türkçe kişi maddelerinde anne ya da baba farklı etnik köken ya da dine sahip ise veriyoruz. Yüzlerce madde var buna örnek olacak.--Muratero 21.18, 21 Haziran 2020 (UTC)

kisinin turk kokenli olmadigi acik. ayrica turk vatandasligindan cikarildigi bilgisi de var. bu durumda ne vatandasligi ne de etnisitesinde turkluk var. halen neden @Delbatros tarafindan baslik sabote ediliyor?Kanzlerpanzer (mesaj) 09.50, 24 Temmuz 2021 (UTC)