Tartışma:Turukki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

sy-etnik[kaynağı değiştir]

madde, uluslararası literatürden kopuk olarak kaynaklandırılmış. diğer viki dillerine bakılırsa görülebilir. --kibele 17:28, 29 Kasım 2013 (UTC)

Azerbaycan ve Türk tarihiyle ilgili bilgileri Ermenice, Yunanca vikilerden mi araştıracağız? --88.251.5.239 18:29, 29 Kasım 2013 (UTC)

Maddenin Türkçe olmadığını yazan vatandaş tam olarak neresinin Türkçe olmadığını söyleyebilir mi? --88.251.5.239 18:33, 29 Kasım 2013 (UTC)

o vatandaş benim. 'türk adlanan Türklerin şark kolu ilmî edebiyatta geniş aydınlatılmıştır, lakin ata yurtta kalan Türkler baresinde bunu söylemek olmaz, çünkü şimdiye kadar bu sahada tetkikat aparılmamış, yalnız Akkad yazılarında bir-iki yerde adı turukki şeklinde okunan tayfaların Türk olması fikri söylenmiştir.', 'Guti sülalesinin hakimiyette olduğu çağda (XXIII asırda) Akkad koşununun Kuzey bölgelerde vuruştuğu 17 tayfadan biri de tourki veya Turki şeklinde hatırlanan boydur.', 'neşrolunan bir ilmî bültende çap ettirmiştir.' ayrıca türkçede 'şark', 'menba', 'öz dil', 'tayfa', 'aparmak', 'kadim', 'ata yurt', 'dağılandan sonra', 'vuruşmuşlar' bu anlamlarda ve yaygın olarak kullanılmaz. --kibele 18:47, 29 Kasım 2013 (UTC)

Sizin Türkçe bilginiz zayıf demek ki.

adlanmak(nsz) 1. Kendisine ad verilmek, isimlenmek.

şark Ar. şar®

a. esk. Doğu.

ilmî Ar. ¤ilm³

sf. (ilmi:) Bilimsel: “Tarihin karmakarışık olayları ilmî metotlarla incelenebilir mi?” -C. Meriç.

memba Ar. menba¤

a. (memba:) 1. Kaynak, pınar: “Siyah gözleri, siyah birer kaynar su membası gibiydi.” -H. E. Adıvar. 2. mec. Bir şeyin ilk olarak ortaya çıktığı yer: “Böyle bir siyaset, sabit ve payidar bir membadan çıkar.” -M. Ş. Esendal.

(Menba şeklinin kullanımı da vardır: https://www.google.com.tr/#q=%22menba%22+site:edu.tr)

ata yurt: https://www.google.com.tr/#q=%22ata+yurt%22+site:edu.tr

aparmak

(-i) hlk. 1. Alıp götürmek: “Geçme namert köprüsünden, ko aparsın su seni.” -Evliya Çelebi.

öz

(I) a. 1. fel. Bir kimsenin benliği, kendi manevi varlığı, iç, nefis, derun, varoluş karşıtı. 2. “Kendine, kendi kendini” anlamlarında birleşik kelimeler türeten bir söz: Öz eleştiri, öz geçmiş, öz yönetim.

Güncel Türkçe Sözlük

öz dili: https://www.google.com.tr/#q=%22%C3%B6z+dili%22+site:edu.tr

vuruşmak

(nsz, -le) 1. Birbirini vurmak, dövüşmek. 2. Savaşmak, çarpışmak. --88.251.5.239 03:04, 30 Kasım 2013 (UTC)

sormayın çok zayıftır türkçe bilgim. ama yazmadan önce okurum, öyle bir güzel özelliğim var, size de öneririm. ne yazıyor o kelimelerin yanında: 'bu anlamlarda ve yaygın olarak kullanılmaz.'.. bu konuda başka cevap vermeyeceğim, siz sözlük alıntılarınızı sürdürebilirsiniz dilerseniz. --kibele 07:42, 30 Kasım 2013 (UTC)

Çivi yazısı konsonant + vokal, vokal + konsonant ve az sayıda konsonant + vokal + konsonant biçiminde hece işaretlerinden oluşan bir yazıdır. Akkadca birçok yönden Arapçaya benzeyen bir dildir, bu bakımdan yazıda sadece 4 ünlü bulunmaktaydı. Dolayısıyla çivi yazısı ile Türk yazmak isterseniz bunu Tu+ru+uk veya Tu+ur+ru+uk gibi biçimlerde yazabilirsiniz. Ü sesini gösteren bir işaret bulunmadığı için Turukki okunan şeyin aslında Türkî olması bile mümkündür. --2001:A98:C060:80:2198:927C:D317:6F5F 14:27, 7 Ocak 2014 (UTC)

Çivi yazısında Arapçadaki kaf ve kef ayrımı gibi kalın ve ince k için ayrı işaretler bulunmaktaydı. Turukki isminin yazılmasında ince k sesini ihtiva eden hece işaretlerinin kullanılmış olmasının bunun Türükki biçiminde ince okunacağına delalet etmesi çok muhtemeldir. U'ların ince k/den dolayı ü okunduğuna emin olamasak da k sesi Türk adındaki gibi incedir. Orhun yazıtlarında da Türk adı Türük okunabilecek şekilde yazılmıştır. --2001:A98:C060:80:4D38:5D64:BBD0:AC86 10:01, 11 Temmuz 2016 (UTC)

Fritz Hommel de Turukkilerin Türk olduğundan bahsetmiş (Geschichte Babyloniens und Assyriens). --88.251.255.192 02:30, 2 Aralık 2014 (UTC)

Cahile laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur. Turukkiler Türktür, belgeler de ortada. Sökür (mesaj) 11:46, 15 Aralık 2015 (UTC)

Turukki'lerin Türk olduğuna dair akademisyen kaynak eklentisi[kaynağı değiştir]

Bılgamış (mesaj) 16:56, 31 Mayıs 2015 (UTC)

Madde Taraflı ve Kaldırılmalı[kaynağı değiştir]

Madde haddinden fazla şekilde atılıp tutulmuş. Bir kaç uyduruk kaynak üzerinden tüm ortadoğuyu hatta Hurri-Mittanileri bile Türk göstermişler. Bu imzasız yazı Azad72 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Ortaya koyduğunuz iddialarının hiç birisi gerçekle örtüşmüyor. Başka bir sorununuz var mı? Bılgamış (mesaj) 20:23, 8 Haziran 2015 (UTC)
"Hurri-Mitanniler ile savaşmışlardır" deniliyor. Hurri-Mitanniler Türk'tür gibi bir ifade nerede geçiyor? Guti ve Karduk isimleri biraz Kürt/Kürd adına benziyor diye bunların Kürt olması ihtimali söyleniyorsa bütün ünsüzleri ve ünlüleri Türk adıyla birebir aynı olan bir topluluğun Türk olması ihtimali daha kuvvetli görünüyor. --2001:A98:C060:80:4D38:5D64:BBD0:AC86 10:17, 11 Temmuz 2016 (UTC)

Subjektif Kaynaklar[kaynağı değiştir]

Söz konusu maddede geçen "Turukki" kelimesinin görsel açıdan "Türk" kelimesi ile benzeştiği aşikardır.Ancak bilimsel açıklamalar için bilimsel çalişmalar yapılmalıdır.Sadece isim benzeştiği için bu kelimenin nihayetinde "Türk" halkını işaret etmesi beklenemez. En Önemlisi:
"Turukki" kelimesinin hak sahibinin Türk halkı olabilmesi için hem kültürel hemde coğrafik akrabalıkların olmasi gerekmektedir.Nihayetinde şayet Türk halkı 5.milenyumda bağimsiz bir topluluk haline gelmişse bişe anayurdunun Mezopotamya veya Ortadoğu olmadiği kesindir.Bu sebeple bilimsel olarak bu kelimenin bir tesadüften ibaret olduğu açıktır.
ÖRNEK : 5.Milenyumda bugünkü Musul,Hakkari arasında yaşayan ve adı Kurti olan bir halktan bahsedilmesi ve "Kürt" halkının isim benzerliği,kültürel özelliklerin ortaklığı ve aynı yerde yaşamasi durumuna rağmen "Kesindir" denmemesi,bilimsel çalişmaların titizlikle yürütülmesi gerektiği hususunu ortaya koymaktadir.Madde silinmeli.Aamir Khan Lepzerrin 11:38, 12 Aralık 2015 (UTC)

maddenin yanlış ele alındığı doğrudur, yukarıda da söylemiştim. güvenilir kaynaklarla düzenlenmesi ve taraflı, yanlış içerikten kurtarılması gerekiyor silinmesindense. --kibele 09:26, 12 Aralık 2015 (UTC)

Baştan sona subjektif olduğu için değiştirilmesi zor.Ama maddelerin silinmesi şart değil.
Mezopotamya'da adlandırmalara bakarsak,kral isimler,coğrafi terimler,şehir isimler...biribirine benzer? ÖRNEK: T-URUK-,Uruk Sümer hanedanliği. ÖRNEK: Kish krallarından Puzur-Suen ile Guti krallarından Puzur-Suen ÖRNEK: İsin krallarından Zambiya ile Zambiya devlet ismi.Aamir Khan Lepzerrin 11:38, 12 Aralık 2015 (UTC)

İnsanların yaptıklarını subjektif görüp sadece benim yaptığım objektiftir iddiası bence tehlikeli. Burada kimin objektif kimin subjektif olduğuna karar vermek için baştan tarafsız olmak lazım. Burada 8 tane kaynak konmuş, Türk boyu olduğuna dair. Neye dayanarak kaynaklara göre yapılan katkıları subjektif görüyorsunuz? Benim şahsi görüşüm bu dönemde bu coğrafyada bulunan kavimlere türk,kürt demek anlamsız. çünkü bunlara türk, kürt vb diyenlerde yakın dönem tarihçileri. Bu madde özelinde konuşursak, türk olduklarını bende düşünmüyorum. Ama bunu birileri maddeyi kürtleştirme bahanesi olarak görmesin. Yabancı kaynaklarda da kürtlüğe atıfta bulunulmuyor. Nasıl türkleştirme amaçlı zorlama kaynaklar bulunmuşsa, aynı şekilde kürtleştirme amaçlı zorlama maddelere de tenezzül edilmemesi wikipedia için faydalı olacaktır.--Muratero 22:58, 12 Aralık 2015 (UTC)
Madem o kaynaklara Subjektif diyemiyoruz o halde...Uruk adında bir Kürt aşireti var.Tokat'tan Amasya'ya kadar yayılmış büyük bir aşiret.Hatta yakın bir zamanda adı Urukçu olmuş.Aslında orjinal ismi ile Uruk .Bu isim benzerliğinden gidelim.Hatta aşiretin kökeni Erbil ile Musul arası bir yer.O halde bu aşiret bir Sümer hanedanliği olan ve daha sonra Akkad'ları kapsayan Uruk hanedanliği dir.Dikkatini çekeyim daha objektim bir ornek vereyim.Hem kültürel,tarihsel hem de corafi bir ortak durum bile söz konusu.Şimdi artık Uruk olarak kabul edelim? Bütün bilimsel çalişmaları bir kenara itelim ben dediysem o'dur.Ne de olsa subjektif değilim oldu mu?
Siz insanların değişikliklerini subjektif değil, bu maddeyi silelim baştan yazalım diyecek bir pozisyonda değilsiniz. Milletin kaynakları var, ama taraflı ama değil sonuçta kaynakları beğenmiyorsanız önce onu belirtin. Sizinde çoğu kaynağınız nihal atsız kıvamında, sonradan tarihi kendi amacı doğrultusunda yazmaya çalışan tarihçi insanlar olabilir. (...) --Muratero 11:18, 13 Aralık 2015 (UTC)
Bu bir tartişma sayfası.Tartişmaya katılabilmek için devriye olmak zorunda mıyım? O halde başvurayım hemen.

Azerbaycanlılar yazınca Subjektif kaynaklar diyorsunuz. Fritz Hommel de bahsetmiş. Vikipedide Kürt adının Karduklarla ilişkili olabilceğinden bahsediliyor ama aynı şeyi Türk maddesinde Turukkilerle ilgili yazdığınız zaman siliniyor. --88.251.55.24 07:39, 26 Şubat 2016 (UTC)

Oppert connects the Goths with the Guti, so Hommel sees in the Turuki the Turks of a very early date. Kaynak: Gaston Maspero, History of Egypt, Chald_a, Syria, Babylonia and Assyria (Complete). Kürtler maddesinde Bazı bilim insanları Kürt sözcüğünü, MÖ 24. yüzyıldan kalma antik Sümer tabletlerinde geçen ve yine bir halkı tanımlamakta kullanılmış olan Kar'da sözcüğü ile ilişkilendirmiş[21], bazıları ise Kürt sözcüğünü, Xenophon'un yazılarında, bugün Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı bölgelerde bulunan bazı kabileleri tanımlamakta kullanılan Kardukhoi (ki bu Kardu sözcüğünün çoğulu sayılır zira son ekteki kh kısmı Ermenice çoğul ekinden gelmektedir ve Xenophon bu kabilelerin isimlerini Ermenilerden öğrendiğini belirtmektedir) sözcüğü ile ilişkilendirmektedir. şeklinde bir ifadeye yer verilirken Türkler maddesinde Turukki adının Türk adıyla ilgili olabileceği görüşü siliniyorsa burada da bir çifte standart söz konusudur. --2001:A98:C060:80:4D38:5D64:BBD0:AC86 09:52, 11 Temmuz 2016 (UTC)

Türkler maddesine şu ifadeyi ekledim: Antik çağda, Togarma, Turukha / Turuška, Turukku ve benzeri gibi "Türk / Türük"ün orijinal biçimi olabilecek bazı gruplara göndermeler var. Fakat bilgi boşluğu o kadar fazladır ki, bu antik insanları modern Türklerle sıkı sıkıya bağlayamıyoruz. Bu ifade İngilizce Vikipedinin Turkic people maddesinden tercüme edilmeye çalışılmıştır. İngilizce maddede Turukku ismi Turukkeans (Turukkiler) maddesine bağlantılanmıştır. Türkler maddesinin tartışma sayfası kapalı olduğu için buraya yazıyorum. Eğer İngilizce Vikipedide yer alan bu ifade Türkçe Vikipedinin Türkler maddesinden silinirse Türkçe Vikipediyi kendi kontrolü altında tutanların nasıl taraflı davrandıkları da ispat edilmiş olabilir. --88.251.43.239 07:35, 1 Nisan 2017 (UTC) Nushirevan11 kullanıcı adlı kişi tarafından silinmiş. --88.251.43.239 02:28, 4 Nisan 2017 (UTC)

Türk boy adlari: Kumanni, Turukku, Khumukku, Kaska, Subartu, Keshi[kaynağı değiştir]

Turukki, Hubey, Montclair State University.png

[1]

Bılgamış (mesaj) 15:07, 9 Temmuz 2017 (UTC)

  1. ^ "A Story of Life & Death and Love & War" *** By H.M. Hubey *** Montclair State University. chapter 5.1: Middle East