Tartışma:The Rescuers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Sinema (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sinema maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sinema kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

Madde adı[kaynağı değiştir]

Türkçe isim için ben bilgi bulamadım. Bu isimle vizyona girdiği/DVD'si çıktığı yönünde kaynak var mı?--RapsarEfendim? 12:16, 24 Haziran 2012 (UTC)

I think the name might be "Bernard ve Bianca". Because in most of Europe the name is the translation of "Bernard and Bianca". 12.77.230.194 21:49, 3 Ağustos 2012 (UTC)

...animasyon filmleri, özellikle de 1980'lerden önce çevrilmiş olanlar, Türkiye'de sinemalarda çok az gösterim şansı bulabildikleri için birkaç istisnası dışında "Türkçe sinema afiş adı"na sahip değildirler. Bazılarına Türkçe adlar verildiyse de bunlar ya TV gösterim adları ya da Video (DVD,VCD,VHS vb) adlandırmaları olmaktadırlar. 1974 yapımı "The Rescuers" için de bir Türkçe ada rastlamadım. Milliyet gazete arşivinde bulunamıyor. "Sinema" dergisinde (1994 Kasım sayısı) orijinal adıyla anılmış, o da "animasyon seslendirmesi yapan oyuncular" listesi münasebetiyle. Yalnızca "Sanat Olayı" dergisinde (1980'ler olmalı, tarih düşmemişim sadece dergiden o sayfaları koparıp saklamışım) çıkan "Canlandırma Sanatı" (Yazan Demet Değer İnanç) adlı seri yazıda "The Rescuers" karşılığı (Kurtarıcılar) olarak birkaç yerde geçiyor. Parantez içinde verilmiş. Türkçe çevirisi de olabilir, Türkiye'de gösterildiği ismi de. Fakat 61 sayfalık seri yazıda filme geniş yer verilmiş olması, filmin önemine işaret ediyor sanırım...
--Docbaba mesaj 21:16, 5 Ağustos 2012 (UTC)

Bilgi için madde adını Docbaba'ya sormuştum. Yorumu değerli gördüğüm için mesaj sayfasından buraya aktardım. --Sadrettinmesaj 21:33, 5 Ağustos 2012 (UTC)
I found it dubbed in Turkish under the name Kurtarıcılar here: http://www.hizliizlefilm.net/hizli-seyret-4954-kurtaricilar-izle-turkce-dublaj-tek-parca-full-hd-the-rescuers.html. Kkjj (mesaj) 18:36, 19 Eylül 2015 (UTC)