Tartışma:Tehcir Kanunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Hukuk (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Hukuk maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Hukuk kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Tehcire tabi tutulanlar başlığı hiç ansiklopedik durmuyor. 1915'te tehcir edilen Ermeniler olarak değiştiriyorum.--Oğuz256 00:11, 4 Ekim 2008 (UTC)

Peki "sadık millet" olan Ermeniler o günlerde "savaş halinde devlet yönetimine karşı gelenler"den değilmiydiler?

Bu kanun Ermeni Tehciri içerikli değildir. "Ermeni" kelimesi bile geçmemektedir. savaş halinde devlet yönetimine karşı gelenler için askeri birliklerce alınacak tedbirleri içerir. Bu kanun kapsamında Ermeniler tehcir edilmişlerdir.--Eftal GEZER 14:48, 13 Ocak 2009 (UTC)

"Tehcir" ifadesi hk.[kaynağı değiştir]

  • Merhaba sevgili Vikipedistler. Rutin sürüm kontrolü sırasında @Uyanneo adlı kullanıcı tarafından maddede şu değişikliğin yapıldığını gördüm. Bu değişikliğin nedeni özette, söz konusu kanun metninde geçen "tehcir" ifadesinin kullanımının, "sevk ve iskân" ifadesinin kullanımı karşısında insanlarda yanlış bir algı oluşturabilmesi ihtimalini önlemek olarak belirtmiştir. Bu değişiklik nedeniyle de tartışmaya müsait bir sorun ortaya çıkmıştır.
Buna göre, ortada iki seçenek var. Birincisi, tehcir ifadesinin sevk ve iskân olarak değiştirilmesi olacaktır. Fakat bu ihtimalde madde adının da değiştirilmesi gerekecektir. İkinci ihtimal ise, bu değişikliğin reddedilmesi ve maddedeki ifadelerin "tehcir" olarak kalması yönünde olacaktır. Vikipedi politikaları doğrultusunda çok açık ve net bir yol izlenemeyeceğinden, burada diğer Vikipedi kullanıcılarının da görüşünün alınması gerektiğini düşündüğüm için bu konuyu sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Buradan çıkacak karara göre maddede gerekli düzenlemeleri yapabiliriz. Herkese iyi çalışmalar dilerim. --Ravages (mesaj) 15.41, 25 Mayıs 2019 (UTC)
  • Tehcir, ilgili herkes tarafından bilinen ismi. Sevk ve iskan olarak da kaynaklar olabilir ancak o bilinen isimden ziyade çeviri isim gibi duruyor. Madde içinde sürekli tehcir demek yerine Sevk ve iskan terimi de kullanılabilir. Ancak maddenin ismini değiştirmek doğru değil kanaatindeyim.--| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 07.48, 26 Mayıs 2019 (UTC)
  • Mantık yürüterek madde adlarını taşımak doğru olmaz. Türkçe kaynaklarda kullanıldığı şekli esas almalıyız. Ve evet Yakamoz'un da dediği gibi anlatımda tek düzelikten kurtulmak için diğer terimlerin kullanılmasında da bir sakınca görülmemeli. --esc2003 (mesaj) 11.05, 29 Mayıs 2019 (UTC)
  • VP:ADK doğrultusunda yaygın bilinen adı maalesef bu. Bu nedenle Yakamoz ve Esc2003'e katılıyorum. --İnceleme Elemanı (mesaj) 17.44, 30 Mayıs 2019 (UTC)