Tartışma:Tarhana çorbası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Türkiye (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Tarhana çorbası Türkiye'nin bir çok ilinde yapılan bir yiyecektir.--Ugur Basakmesaj 11:02, 17 Aralık 2005 (UTC) Ben sadece Uşak ilinde tanınmış diye bir ifade kullanmadım. "Tarhana çorbası Uşak ilinin tanınmış bir yiyeceğidir. " dedim. Veya "en tanınmış" gibi sonlandırıcı bir ifade de kullanmadım. Tarhana çorbası yazının içeriğinde de açıkça yazdığım gibi atalarımızdan gelen bir yiyecektir. Bir yiyeceğin Türkiye'nin bir çok ilinde yapılması, o yiyeceğin Uşak'ta tanınmış olması gerçeğini değiştirmez. İskender kebabın Türkiye'nin her yerinde yapılmasına rağmen Bursa'nın meşhur bir yiyeceği olması gibi. Veya pastırmanın Türkiye'nin her yerinde yapılmasına rağmen Kayseri'nin ünlü bir yiyeceği olduğu gerçeğinin değiştirmeyeceği gibi. Veya Türkiye'nin her yerinde halı dokunmasına rağmen Uşak Halısının tanımış olması ve bütün dünya müzelerinde sergilenmesi gibi. Örnekleri uzatabilirim. Sonuç değişmeyecektir. Tarhana Çorbası ilk defa Uşak'ta marka anlamında Uşak Tarhanası adı ile kullanılmaya başlamıştır. Bu konudaki rastgele bulduğum linkleri aşağıya yazdım. Uşak denince akla tarhana geldiğini Akşam gazetesi yazarlarından Nedim Atilla http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/06/25/yazarlar/yazarlar369.html linkinde okuyabileceğiniz gibi gayet net ifade ediyor. Diğerleri de;

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~@tarih~2001-10-07-m@nvid~38369,00.asp http://www.zaman.com.tr/2002/03/02/ege/butun.htm http://www.kanalvip.com.tr/haber_detay.asp?ID=1637&baslik_id=16 http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2004/02/17/egeb/egeb2.html http://www.yeniasir.com.tr/a/dizi/secimtur/secimtur7.htm http://www.sabah.com.tr/2004/04/13/eko119.html http://diyetyemekler.blogspot.com/2005/12/arkadalardan-gelenler.html http://rmyo.gop.edu.tr/aykac/Turkiye/usak.htm http://www.evrensel.net/03/09/21/kultur.html http://www.evrenayan.net/default.aspx?Sayfa=11 http://karahalli.netfreehost.com/karahalli-post-23.html http://www.folklorik.org/default.asp?PG=242

ve daha niceleri.

Muhalefet için muhalefet yerine yapıcı tartışma daha verimli olur. Yazılan bir makalenin ansiklopedide taraflı, reklamvari veya gerçek dışı olduğu yönündeki bulgulara varmak için daha detaylı bilgiye sahip olmak gerekir. Okuduğunu eleştirmek kolay, ortaya bir şey koymak zordur. Madem bu konuyu bu kadar iyi biliyordunuz Ansiklopediye daha önce niye Tarhana konusunda bir makale girmediniz diye sormak gerekir. Bu ortama makale yazmaya başlayan kişilere yönelik ilk andan itibaren hamle yapmak adetden midir? Bilmiyorum. Madem ki öyle buyrun kendi makalelerinizi kendiniz yazında çok tarafsız ve özgür olun demezler mi? Adı Özgür Ansiklopedi olan bir ortama böyle ifadeyi sınırlayan tartışmaları doğru bulmuyorum. Eğer tartişacaksak niçin Tarhana Çorbasının dünyada tanınmadığını tartışalım. Yoksa Türkiye'de hangi şehirde tanınmış olduğunu değil. Uşak, Bursa, Kayseri ve diğerleri eğer bir değer üretiyorsa bu sadece oraya değil, ülkemize mal olmaktadır. İtalya'da her köyün bir grappası vardır. Hepside en iyi grappa yı kendilerin yaptığını iddia ederler. Grappa tüm dünyada tanınır. Tarhana Çorbası konusunda bu kadar yazı yeter sanırım. Herkese afiyet olsun.

Tarhana her yönüyle bir antik çağdan kalma İskilip yemeğidir![kaynağı değiştir]

Tarhana aslında tümüyle bir anadolu yemeği olup çıkış yeri İskilip kentidir. Bu iddiamı kanıtlamak için sizlere sadece bu ülkenin her yerinde yapılan tarhanayı incelemiş bir gurme olarak yazıyorum. Tarhana yemek olarak hazırlanışı aslında oldukça zahmetlidir. Pişirmekten bahsetmiyorum, pişirilmeye hazır gale getilmesinden bahsediyorum. Ülkemde sadece İskilip Tarhanası tümüyle antik çağlardan beri aynı yöntemlerle yapılır. Diğer yerlerde yapılan tarhana üretiminde mutlaka İskilip tarhanasının yapımına göre mutlaka bir yada iki adım eksiklik vardır! Çevrenizde tanıdığınız İskilip'li varsa ama mutlaka içinden olacak onların Tarhanasını görmeniz yeterlidir. İskilip Tarhanası neredeyse un kadar küçük parçacıklar haline getirilir.

Doğudan Gelen Türklerin Çağında Domates Avrasyada Varmıydı Maddeyi Yazan Arkadaş ve Kabul Edenler![kaynağı değiştir]

Tarhana, yoğurt, nane, un, kırmızı biber, yeşil biber, domates, istenirse soğan katılarak çekilir ve karıştırılır. Bu hamur parçalar halinde bir kuru örtünün üzerine dizilir ve açık havada kuruması beklenir. Kuruyunca da toz haline getirilerek saklanır.

Şeklinde bir tanımlama yapılmış buna dünya tarihini bimiyorsanız ben gülerim! Domates Kristop Kolomb sonrası avrupa getirilen patlıcangiller familyasına ait bir sebzedir. Elbette biz türkler onu çok sevdik ve son 500 yıldır her yemekte kullanmaya başladık! Daha önceki dönem türk yemeklerinin hiçbirinde bu sebze yoktur!

Uşak'tan birilerinin ülkem adına Tarhana'ya sahip çıkması elbette güzel ama tarifinden bir kere bunun Uşağa ait olduğu tezini kaybettiniz! Gidin İskilip'e orada antik çağlardan beri aynı yöntemle yapılan tarhanayı görün!

Tarhana sadece köken olarak Yoğurt ve Undan yapılır! Geri kalanları sonradan katkı olarak içine alınmış türev versiyonlardır!