Tartışma:Türkiye millî futbol takımı maçları listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Futbol (Liste-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Futbol maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Futbol kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Liste  Bu madde Liste-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Kaynak[kaynağı değiştir]

Listeyi düzenlemeye başladım. İlk olarak TFF verilerini temel aldım ama İngilizce Vikipedi'de kaynak olarak kullanılan EUF kaynak gösterimi, adların doğru şekilde yazılması, seyirci sayısına kadar bilgi içermesiyle daha aklıma yattı. Gol bilgilerinde farklılıklar var ama FIFA'nın şu maça dair verdiği bilgiler EUF ile uyumlu olduğundan bu kaynak daha güvenliymiş hissiyatı yarattı bende. İlk millî maça dair RSSSF verileri de EUF ile uyumlu görünüyor. Öte taraftan Türk futbolu için kaynak olarak kullandığımız Erdinç Sivritepe'nin bilgileri de TFF ile uyumlu görünüyor. Kendisi bu verileri TFF'yi temel alarak veriyor diye düşünüyorum, 1992'de çıkan TFF'nin futbol tarihi ansiklopedisindeki bilgiler ile birebir örtüşüyor.

Seçkin liste çalışması olacağından önceden buna dair bir ortak kanaat oluşturalım diyorum @Nanahuatl, @Sabri76, @Sakhalinio, @Sayginer. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 11.16, 24 Aralık 2019 (UTC)

Öncelikle kolaylıklar dilerim. Nasıl bir SL çalışması olarak bilmiyorum ama en.wiki'de tüm maçları estetik olarak uygun bulduğum şekilde EUF'u kaynak göstererekşu sayfada yıllara bölerek hazırlamıştım. Bahsettiğin kaynaklardaki bilgi çatışması durumları için de EUF'u baz almıştım ama TFF ya da RSSSF'de farklılık olduğunda bunları dipnotla belirtmiştim. Örneğin 30 Nisan 1975'teki maçta RSSSF'ye göre İsviçre golünün Kurt Müller yerine İsmail Arca'ya (k.k.) ait olduğunu belirtmiştim. Bu tip dipnotlarla birkaç ufak farklılık metin içerisine işlenebilir.--Śαвяí¢αи76ileti 11.42, 24 Aralık 2019 (UTC)

Şurada başlangıç yapıp dediğin gibi not vererek ilerliyordum fakat henüz ilk iki maçta uyuşmayan verilerle karşılaşınca fikir alışverişi yapalım dedim. Ben de EUF'u asıl kaynak olarak, TFF ve diğerlerini de notlarda kullanmayı düşünüyorum senin gibi. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.38, 24 Aralık 2019 (UTC)

Her türlü konuda eski bilgide kaynaklarda farklı farklı bilgiler içerdiğini her konuda rastlıyoruz. Asıl kaynak dönemin gazetelerini kontrolle çözülebilir ama buda çok vakit alabilecek bir olay. Şimdilik EUF üzerinden gitmek en mantıklı seçim olur diye düşünüyorum. Selamlar ve iyi vikiler, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 11.06, 25 Aralık 2019 (UTC)