Tartışma:Türkiye

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Featured article former star.svg Türkiye eski bir seçkin madde adayıdır. Maddenin aşağıdaki aşama geçmişindeki bağlantılardan adaylığın neden başarısız olduğunu görebilirsiniz.

  Anayasa Mahkemesi[kaynağı değiştir]

  Yargıtay'ın görseli kullanılmış.

  TBMM Başkanı[kaynağı değiştir]

  Merhaba, siyaset bölümünde İsmet Yılmaz fotoğrafı olmalı mı? Cumhurbaşkanı ve başbakan var. TBMM Başkanı da yasamanın başkanı olduğu için fotoğrafı olmalı diye düşünüyorum. Saygılarımla... İtalyakurdumesaj atın! 08:29, 5 Eylül 2015 (UTC)

  Bu tip değişikliklerde anlaşmazlığa düşüldüğünde başka örneklere bakmak yararlı olacağını düşünmekteyim. Misal Almanya, ingilizcedeki Türkiye, ve yine ingilizcedeki Yunanistan sayfalarına bakıldığında ülkenin devlet başkanı ve başbakanın fotoğraflarının yer aldığı görünmekte. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 09:19, 5 Eylül 2015 (UTC)
  Fenerli1978; yalnız diğer ülkelerde durum böyle diye bizde de böyle olmasını düşünmüyorum. Burada İç bağlantının durmasında fayda var ama zarar yok. diye yazmıştınız hatırlarsanız. Fazladan bir zarar gelmez, yasamanın başkanının fotoğrafının olmasında bir sorun yok diye düşünüyorum. Yürütme ve bakanlar kurulunun başkanı varsa yasamanın da başkanı olmalı diye düşünüyorum. Saygılarımla... İtalyakurdumesaj atın! 09:44, 5 Eylül 2015 (UTC)
  İtalyakurdu konular tamamen farklı orada bir önceki ilgili madde de atıfta bulnulmasında verilen iç bağlantının kalması yönünde fikir belirtmişim. Burada ise uygulamada olmayan bir eklemeden bahsediyoruz. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:14, 5 Eylül 2015 (UTC)
  Kullanıcıya genel kullanımın bu olduğunu belirtmeme rağmen giriştiği değişiklik savaşını devam ettirdi ve sayfayı kendi istediği hâlde bırakarak bana üç geri dönüş kuralını hatırlattı. Ki bu kuralı ihlal eden kendisiydi. Genel kullanıma uygun olarak parlamenter ülkelerde cumhurbaşkanı ve başbakan fotoğrafı konuluyor. Bence doğru olan da bu. Türkiye'nin ayrıcalığı ne? Vikipedi canımızın istediğinin değil, olması gerekenin olduğu bir yer. Fazladan zarar gelmez diyorsanız maddedeki alt başlıklara eklemeler yapabilirsiniz. Mesela turizm, altyapı ve bilim başlıklarının geliştirilmeye ihtiyacı var. Eklediğimden beri kimse dokunmamış, sadece böyle küçük şeylere odaklandığımız için büyüğe ulaşamıyoruz. Son olarak, "bizde de böyle olmasını düşünmüyorum" demeniz VP:MİLLİ'ye aykırı. Burası Türkiye'nin ansiklopedisi değil Türkçenin ansiklopedisi. İyi çalışmalar. - Seyit mesaj 09:52, 5 Eylül 2015 (UTC)
  SeyitA'nın düşüncelerine katılıyorum. Vikipedi millî ansiklopedimiz değildir. Türkiye ile ilgili maddelere ayrıcalık tanınamaz. Üç Y taşında yürütmenin başının Başbakan olduğunu biliyordum!! İtalyakurdu yasama'nın da temsil edildiği bir dosya eklemek istiyorsa şu dosyayı siyaset başlığı altına ekleyebilir. Daha çoğulcu ve anlamlı olur. Maurice Flesier msj 11:21, 5 Eylül 2015 (UTC)

  Çoğunluk kararına saygı duyuyorum. Fikrimi bir kez daha belirteceğim. Çok tartışma yapmanın bir gerekliliği yok. Cumhurbaşkanı ülkenin başı, aynı zamanda yürütmenin de başı. Fakat cumhurbaşkanı siyasi bir makam değildir. Cumhurbaşkanları siyaset yapmazlar. Bu yüzden ben sn. Erdoğan'ın resminin orada bulunmasını uygun görmüyorum. Bunun için de tartışma başlatabiliriz. Başbakan bakanlar kurulunun başıdır ve çoğunlukla parti genel başkanları oldukları siyasetçilerdir, bu yüzden de sn. Davutoğlu'nun resminin orada bulunması gerekir. Sorunlu makam TBMM Başkanı. TBMM Başkanı yasamanın başıdır, aynı zamanda mecliste bulunan bir partinin milletvekilidir, bir de cumhurbaşkanı vekilidir. Anayasada tarafsız olması gerektiği yazan sn. Erdoğan'ın fotoğrafı var; ama yasamanın başının ve cumhurbaşkanı vekili olan sn. Yılmaz'ın fotoğrafı yok. İlginç. Parlamenter sistemde yasamanın başkanının olması görüşündeyim.

  Sizlere geçelim. Seyit benim üç geri dönüş kuralını ihlal ettiğimi söylemiş. Oysaki değişikliği yapan benim ve benim yaptığım değişikliğimi 2 kere geri aldı. Üçüncüsünü yapmamasını uyardım. Değişikliği kabul etmiyorsa tartışma başlatabilir dedim. O da siz başlatın dedi. Ben de başlattım. Bir de benim değişiklik savaşına girdiğim yok. İthamlarda böyle öznel şeylere girilmemesini savunurum genellikle. Somut şeylere odaklanalım, soyut şeylere değil. Benim canım istiyor gibi şeyler yazılmış. Böyle bir şey söz konusu değil. Bir tane fotoğraf koydum sadece. Hazır fotoğrafı oraya koydum. Tek hatam (!) bu. Mesela turizm, altyapı ve bilim başlıklarının geliştirilmeye ihtiyacı var. Eklediğimden beri kimse dokunmamış, sadece böyle küçük şeylere odaklandığımız için büyüğe ulaşamıyoruz. ve Fazladan zarar gelmez diyorsanız maddedeki alt başlıklara eklemeler yapabilirsiniz. şeklinde yazılar yazılmış. Hizmetli olsun, devriye, beyaz liste, bürokrat, normal kullanıcı olsun hiç fark etmez; kimse kimsenin değişikliğine karışamaz, ben kendime yapılan müdahaleye izin vermem. Benim katkılarım turizm üzerine değil. Ben siyaset, seçimler, siyasiler, partiler ve oyuncular üzerine değişiklik yaparım. Ve kimse de bana müdahalede bulunamaz. Herkes kendisine göre katkı yapar. Ben kendime müdahale edilmesinden hoşlanmam. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum. Eğer görüş birliği sağlanırsa gerekli düzenlemeler yapılır. Birisi VP:MİLLİ'den bahsetmiş. Elbetteki değil. Devriye olurken torpille de olmadım. Ama 4. kez belirtiyorum; siyasetçi olmayan, sembolik anlamda seçilen cumhurbaşkanının fotoğrafı varken, siyasetin içinde yer alan meclis başkanının fotoğrafı olmaması beni düşündürüyor. (Bir de TBMM Başkanı'nın devlet protokolünde 2. sırada olduğunu unutmayın.) Ben 3-5 kullanıcı daha çağıracağım. Onlar da fikir belirtsinler. Sizler de çağırın. Diğer ülkelerde yasamanın başkanının fotoğrafı yok, bizde olsun mu olmasın mı? Bu tartışılacak bir konu. 2-3 kullanıcının kullanıcıya bakın gelmesiyle çözülecek bir konu değil. Saygılarımla... İtalyakurdumesaj atın! 14:07, 5 Eylül 2015 (UTC)
  Hâlâ "Diğer ülkelerde yasamanın başkanının fotoğrafı yok, bizde olsun mu olmasın mı?" yazıyorsunuz. "Biz" kim? Elbette istediğiniz katkıyı yapabilirsiniz fazlalık demişsiniz ben de öneride bulundum. - Seyit mesaj 16:55, 5 Eylül 2015 (UTC)
  "Devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esaslarının bütünü" diye tanımlanmış siyaset. Yani cb bu kapsama giriyor, ülkenin başının siyaset başlığında yer almaması gerektiğini söylemek biraz komik oldu sanki :) - Seyit mesaj 17:02, 5 Eylül 2015 (UTC)

  Türkçe Türkiye'yi kast ettim. Öneride bulunmak elbette güzel bir şey. Fakat bana ne yapıp yapmayacağımı söyleyemezseniz. Öneri başka, emir vermek başka. Neyse, Türkçe Vikipedi'de yasamanın başkanı olmasında bir şey mi var? Yani bir fotoğraf fazla olmasında niye böyle tartışıyoruz ki? Cumhurbaşkanı genellikle semboliktir, ülkelerini temsil ederler. Siyasetçi demek buna tam uygun düşmez. Siyasetçi olmayan cumhurbaşkanın resmi var, ama siyasetin ana makamlarından biri olan TBMM başkanının resmi yok. Bana tuhaf gelen şey bu. Sizce sn. Yılmaz'ın resminin olması niye sizi düşündürdü ki? Daha açıklayıcı cevap bekliyorum. Saygılarımla... İtalyakurdumesaj atın! 17:05, 5 Eylül 2015 (UTC)

  Ne dediniz? Ülkenin başı dediniz. Ülkenin başının siyasette olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Ben de yasamanın başının orada olması gerektiğini düşünüyorum. Benim fikrim size saçma geldi. Sizinki de aynen bana saçma geliyor. İtalyakurdumesaj atın! 17:07, 5 Eylül 2015 (UTC)

  Tekrar bir meclis başkanı fotoğrafı ekleme girişimi olmuş. Lütfen var olan kullanımın dışına çıkmayınız. Ülkenin ve yürütmenin başı yeterlidir. Türkiye sayfasına özel uygulama yok. Tartışılacak bir durum da yok, kolay gelsin. -seyit. 09:50, 22 Mayıs 2016 (UTC)

  Alevi nufusu abartılı[kaynağı değiştir]

  Kondanın yaptığı araştırmada alevi nufusu %5 (4.5 milyon) bulunmuş (şiilik de %0.71) http://www.konda.com.tr/tr/raporlar/2006_09_KONDA_Toplumsal_Yapi.pdf [1] . Tesev de %6 demiş[2]. Belki tüik 7 milyon demiş. Alevilerin dost partisi chp bile 12.5 milyon derken [3] [4] [5] bu maddede 15-20 milyon diyor. Bu yanlış, en azından alt sınır olarak 4.5 milyon verilmeli. (Coriff (mesaj) 19:46, 19 Kasım 2015 (UTC)) Coriff (mesaj) 14:29, 23 Kasım 2015 (UTC) Coriff (mesaj) 14:29, 23 Kasım 2015 (UTC)

  1. ^ [1] konda araştırması
  2. ^ [2] Tesev araştırması
  3. ^ [3]
  4. ^ [4]
  5. ^ [5]

  "Alevilerin dost partisi CHP bile 12,5 milyon derken" vikipedi tarafsız bir ansiklopedidir. DeniZelda (mesaj) 07.38, 29 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Pkk terör örgütü[kaynağı değiştir]

  Burda terör örgütünün kanlı eylemleri degilde Türklerin doğudaki kürt köylerini yakıp yıktığı yazılıyor bölücü terör örgütünün kanlı eylemleri buraya yazmakla bitmez . PKK nın yaptığı [...], şehit ettikleri binlerce Türk askerimizi yazmadiklari gibi bir de Türklerin kürt köylerini yakıp yiktigini yazmışlar . Buna bir kaynak göstermeye gerek yok galiba her gün şehit haberlerini bizzat alıyoruz zaten Melisanur9938 (mesaj) 18:27, 27 Ocak 2016 (UTC)

  Merhabalar. "1984'ten itibaren Kürt örgütü PKK, Türk hükûmetlerine karşı ayaklanma ve saldırı kampanyalarına başladı, tarafların çatışmaları sonucunda resmî verilere göre 40 binden fazla insan hayatını kaybetti" yazılmış. Burada bir sayı verilmiş ve iki taraf açısından olup biten yazılmış. Şu kadar askeri şehit etti diyemeyiz, "şehit" ifadesi Tarafsız Bakış Açısı ihlalidir terör örgütü demek de TBA ihlalidir. Ayrıntılı bilgi için buraya bakınız. - Seyit mesaj 18:54, 27 Ocak 2016 (UTC)

  Wegen politische Konfrontation mit Russische Föderation drehen die Parole - "ah, schon wieder diese Türke". Allerdings , aus "der Lastwagen" mit autokenzeichen :< MO Russ>. Es wäre auch für die Turkei günstig selbst zum Recht kommen.Mil li jard (mesaj) 13:39, 29 Mart 2016 (UTC)

  PKK terör örgütüdür. Hiçbir ayaklanma hareketi bir devletin asker ve polisine ya da sivillerini katletmeyi desteklemez. Ayaklanma hareketi devletin sınırlarına karşın yapılıyorsa buna terörizm denir. Bu yüzden PKK terör örgütüdür. Mehmet993 (mesaj) 19.38, 1 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  TBA ihlali Amerika Birleşik Devletleri içinde geçerli mi? A.B.D çok kez terör ve terörist ifadesini kullanıyor. Çifte standart mı? TBA mı? Yoksa biz kim yolumuzda engelse ona terörist deriz mi? Ben söyleyeyim; PKK ve onun sinir dışında bulunan tüm kolları terör örgütüdür. Kısaca bağımsız hukuk devletlerine dışarıdan ideolojik olarak yapılan her saldırının failleri terörist, failleri eğiten terör örgütü ve terör örgütlerine para, silah,gıda yardımı yapan ülkelerde terör ülkeleridir... Tevrataltunn (mesaj) 22.23, 15 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  vandalizm[kaynağı değiştir]

  Sayfa vandalizmi engellemek amacıyla korumaya alınmış. Nedir acaba bu vandalizm Ziyayogurtcu (mesaj) 23:08, 6 Mayıs 2016 (UTC)

  Yönetim şekli[kaynağı değiştir]

  Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim şeklinin cumhuriyet olduğu, anayasanın ilk maddesinde belirtilmiş ve anayasanın 4. maddesi ile güvence altına alınmıştır. 16 Nisan 2017 referandumunda, parlamenter cumhuriyetten başkanlık sistemine dayalı bir cumhuriyet şekline geçilmesi onaylanmış olsa dahi, bir sonraki genel seçimlere kadar, Türkiye Cumhuriyeti parlamenter sistem ile idare edilecektir. TCBozkurt1905 (mesaj) 13:54, 17 Nisan 2017 (UTC)

  yani ??? --Maurice Flesier message 14:03, 17 Nisan 2017 (UTC)

  Silekos köyü[kaynağı değiştir]

  15 Ekim 2017 tarihli evrensel.net gibi gazetelerde görülmüştür.--Turkoglu Mustafa 003 (mesaj) 21.51, 20 Mart 2018 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  TARİH ŞERİDİ[kaynağı değiştir]

  Birçok ülkenin tarihinde ilk nasıl kurulduğu belirtiliyor. Örneğin Fransa sayfasına bakabilirsiniz. Türkiye" sayfasında da Türkiye'nin ilk nasıl kurulduğu belirtilmeli. Dikkatinizi çekiyorum: Türkiye Cumhuriyeti sayfası değil Türkiye sayfası. Örneğin şuan Yunanistan'da Üçüncü Yünanistan Cumhuriyeti yazmıyor da Yunanistan yazıyor ve 1967 askeri cuntasından itibaren değil Osmanlı'dan bağımsızlıktan itibaren tarih veriliyor. Türkiye de bir anda Kurtuluş Savaşı ile kurulmamıştır. Burası 800 yılı aşkın bir süredir zaten Türkiye adı ile anılmaktaydı ve Anadolu Selçuklu ve Osmanlı gibi devletler tarafından yönetildi. Türkiye Cumhuriyeti de Kurtuluş Savaşı itibariyle kuruldu. Ve yeniden dikkat edin Sayfanın adı Türkiye! En azından Nasıl Fransa'nın kuruluş tarihi 1954 olmasına rağmen ilk kuruluş tarihi veriliyorsa, Yunanistan'ın kuruluş tarihi 1974 olmasına rağmen Osmanlı'dan bağımsızlık tarihi veriliyorsa Türkiye kelimesi de Anadolu'da kurulan Türk devletleri için tarih boyunca kullanılmıştır. Şimdi benim söylediğim şudur ki:

  Osmanlı ve Anadolu Selçuklularda yazan tüm olayları belirtin demiyorum. En azından "Malazgirt Meydan Muharebesi 1071" veya "Anadolu Selçuklu Devleti 1075" veya "Miryakefalon (Anadolu'da Türk varlığının kesinleştiği savaş) 1171" gibi olaylardan en az biri ya da birkaçı belirtilmeli. Benim önerim ise "26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi'dir" Korkmaz (mesaj) 17.00, 17 Ocak 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Bahsettiğiniz öğeleri "tarihçe altbaşlığında belirtin, tartışalım. Ama sizin yukarıda bahsettikleriniz Türk tarihini anlatıyor gibi geldi bana, bu maddenin konu aldığı siyasal yapı olarak kurulan ülkeyi değil. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.44, 24 Ocak 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Bense Büyük Taarruz'un 26 Ağustosta başlamasının sıradan bir tesadüf olmadığını, eğer bilinçli bir seçim değilse bile tarihin bize yerinde bir "hatırlatması" olduğunu düşünüyorum. O nedenle elbette bu maddede yer almalıdır. E4024 (mesaj) 17.11, 24 Ocak 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Fetih[kaynağı değiştir]

  Burada "fetih" ifadesi yerine daha nötr ve tam anlamını vermesi amacıyla hakimiyet kurmak, ele geçirmek, toprak egemenliği kazanmak gibi ifadeleri kullandım. Ek olarak bu ele geçirme işlemini "Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldı" gibi tek kişinin koca toprakları ele geçirmesi gibi kurgulanan ifadeleri ise "Fatih Sultan Mehmet döneminde Osman Ordusu" gibi padişah isimleriyle özdeş yerine ordu adıyla kullanımı yoluyla düzenledim. Örneğin Berlin Muharebesi sonrası Kızıl Ordu Berlin'i almıştır, bunun yerine "Stalin Berlin'i fethetti." gibi ifadeleri kullanmıyoruz. Ya da Polonya Seferi yerine Hitler ve Stalin'in Polonya'yı fethetmesi" gibi kullanmıyoruz. Zaten kullanmamalıyız da. İstanbul'un Fethi gibi adlandırmalar özel adlandırmalar, bu şekilde kullanılabilir, ancak Vikipedi'de yer alan ansiklopedik cümleleri bu şekilde kurgulamamalıyız. Cesur ol, geri al, tartış döngüsüne göre katkıyı geri alan @E4024'in tartışma başlatması gerekirdi, ancak ben başlatayım. Özel adlandırmalar dışındaki cümle yapıları hariç, nereler "fethedilir", nereler "işgal edilir", nereler "özgürleştirilir", nereler "sömürgeleştirilir" ? "Ele geçirmek" ya da "hakimiyet kurmak" gibi kullanımlar en nötr ifadeye tekabül eder. Topluluğun tartışmasına sunarım. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.34, 24 Ocak 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Fatih ile Stalin arasında çok önemli bir fark var. Fatih İstanbul'un fethinde hem devletin başı, hem de ordunun başında en üst seviye komutan olarak cepheden komuta ediyordu; Stalin ise Moskova'daydı, Berlin'e giren ordunun başında değildi.
  Fetih/işgal tarihe nereden bakıldığıyla alakalı, İngilizce Wiki'de İstanbul'un Fethi maddesinin karşılığı Fall of Constantinople, İspanya'dan müslümanların atılması ise Reconquista (yeniden fetih) olarak adlandırılmış. "İstanbul'un Fethi" maddesini "Bizans'ın düşüşü", "İstanbul'un işgali" vb bir şeye çevirmemiz çok yanlış, Türkçe kaynakların tamamında bu şekilde geçiyor. Bizim işimiz kaynaklara göre ansiklopedi yazmak. --Khutuckmsj 15.19, 24 Ocak 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Bu basit gerçeği bakalım kim ilk dile getirecek diye susmuştum, beni haksız yere engelleyen biri çıktı. Grrr... :) E4024 (mesaj) 15.24, 24 Ocak 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Birincisi; bu basit bir gerçek değil. Zaten "gerçek" de değil, bir kullanıcı yorumu. Stalin-Fatih arasında bir ayrımdan bahsetmiyoruz, o genel kullanıma yönelik bir örnekti, ayrıca tartışılır zaten, biz genel bir ansiklopedik ifadeden bahsediyoruz. Bu nedenle cepheye gittiğinde fethedildiği, gitmediğinde ise işgal edildiği ve sadece komuta eden komutanın adını yazıp "şurayı ele geçirdi" diyeceğiz gibi bir anlam çıkmaz.
  İkincisi; sanırım yanlış anlaşılmış, benim burada tartıştığım özel madde adları' değil, ifadelerin yazarlar tarafından cümle içerisinde kullanımları. Madde adlarında biz ilgili dildeki kaynaklara bakıyoruz, onlardaki yaygın kullanımı esas alıyoruz. Örneğin Rusça kaynaklarda bu olay ironik bir şekilde "İstanbul'un Dansı" olarak geçseydi (Rusça olarak) ve yaygın olarak bu kullanılsaydı, ruwiki'de bu adlandırmayı kullanacaklardı. O yüzden İstanbul'un Fethi gibi maddelerin madde adlarına dair bir tartışma başlatmadım. Türkiye maddesinde yazılı olan ifadelerin nötrleştirilmesi gerektiğinden bahsediyorum. Örneğin "AA bölgesi xx işgalinden kurtuldu, özgürleşti, xxx tarafından fethedildi, işgal edildi" gibi ifadeler VP:TBA kapsamında düzenlenmelidir ve "xx'e bağlı askeri birlikler tarafından ele geçirildi" veya "xxx askeri birlikleri geri çekildi" şeklinde değiştirilmelidir. xxx de binlerce kişiden oluşan ordu isimleri kullanılmalıdır, kaynaklar kumandandan da yoğun olarak bahsediyorsa "ABC'nin komutasındaki xxx" denmelidir.
  Üçüncüsü ise üstteki forum diline benzer ifadelerden, tartışmaya bir şey katmayacak sohbet cümlelerinden ve sonundaki grr mrr gibi ifadelerden yola çıkarak Vikipedi'nin galibiyet yeri olmadığını hatırlatıp Vikipedi tartışmalarının ciddi olması gerektiğini hatırlatayım. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.35, 24 Ocak 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Ahmet Turhan gerçekten de iyi bir biçimde açıklamış. Diğer kullanıcıların yorumları mantıklı değil. "Fetih", "işgal", "özgürleştirildi" kelimelerinden kesinlikle kaçınılmalı eğer az da olsa VP:MİLLİ göz önünde tutulursa. Bu madde adı belirleme değil, o yüzden yaygınlığa bakılmasına gerek yok. Açık TBA ihlalleri yer alıyor maddede. Gogolplex (mesaj) 22.12, 6 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Arma[kaynağı değiştir]

  Uzunca süredir ülkenin resmî bir arması olmadığı için bilgi kutusunda arma görseline yer vermiyorduk. Nisan ayındaki bu değişiklik ile arma eklenmiş ve öyle kalmış. Konu hakkındaki son tartışma 2015'te yapılmış, yeni bir tartışma olmadan ekleme yapılmasına dikkat çekeyim dedim @Ahmet Turhan, Nanahuatl, BSRF, Mskyrider, Khutuck. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 15.16, 6 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  • Şimdilik kaldırdım, eklemek isteyen varsa tartışabiliriz. Resmi arma yoksa en tepeye eklemenin anlamı yok. --Khutuckmsj 15.35, 6 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  • Ülkenin resmî arması yok. Ülkeni bayrağında yer alan sembolü arma diye okuyucuya sunmaya gerek yok.--BSRF 💬 15.42, 6 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  • Kaldırılması konusunda hemfikirim.--NanahuatlEfendim? 21.44, 6 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Ülkenin güncel ve resmi arması şuanda yoktur armayı kaldırılmasını rica ediyorum UgurcaNN48 (mesaj) 00.34, 1 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  [kaynağı değiştir]

  @Nevmit, değişikliğini geri aldım. Vikipedi'de MÖ yazımı hakkında kesin bir yönerge olmamasına rağmen, toplulukta genel olarak M.Ö. yerine MÖ şeklinde yazılması kabul görmüş durumda. Değiştirilebilir, ama bunu değiştirmeden önce tartışmak daha mantıklı olur. Burda noktasız kullanılmış Gogolplex (mesaj) 22.17, 6 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  • Tamam. Bu şekilde kalsın o zaman ama yanlış. TDK'ye göre tabi. :) Nevmit ☛☛ mesaj 22.24, 6 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  TDK geleneksel olarak kullanılagelen T.C. ve T. gibi hariç hiçbir kısaltmada nokta kullanılmaz der (küçük harfle yazılan kısaltmalar dahil değil buna). Dizininde de MÖ kısaltmasını noktasız vermiş zaten. Ayrıca TDK dikkate aldığımız tek dilbilgisi kaynağı olmadığından dışişleri, anavatan vb. diğer kelimeler de ayrı yazılmamalıydı. Bu gibi ihtilaflarda Vikipedi'deki ana madde adları neyse onları kullanıp bütünlüklü bir ansiklopedi oluşturmak lazım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.31, 6 Ağustos 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  SM adaylıkları[kaynağı değiştir]

  Bence sırf yaşadığımız ülke olduğu için SM olmasına gerek yok. Eğer sırf bizim vatanımız diye SM olursa TBA ihlali olmaz mı? Evet madde güzel olmuş ama SM olmasına gerek yok. hulusi bey hadi bana mesaj at 11.05, 21 Mart 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  En büyük şehir[kaynağı değiştir]

  Bu maddede Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul diye geçiyor ama Türkiye’nin en büyük şehri Konya’dır düzeltirseniz sevinirim Bu imzasız yazı Kerem.karakus4 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 09.08, 31 Mayıs 2021 (UTC) iYanıtla[yanıtla]

  En büyük şehir demek toprak bütünlüğü olarak değil nüfus ve ekonomi gibi sebeplerden dolayı en büyük olan şehirdir İstanbul. Shnıgh (mesaj) 19.23, 24 Şubat 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  @Shnıgh Yok ona en güçlü şehir deniliyor en büyük şehir yüzölçümüne göre'dir Amerika eyaletlerinde de bu olay aynen böyledir UgurcaNN48 (mesaj) 00.32, 1 Mart 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Yüzölçümü bakımından en büyüğü konya iken ekonomi ve nüfus bakımından en büyük şehir istanbuldur DeniZelda (mesaj) 07.41, 29 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  İller[kaynağı değiştir]

  Türkiyede ki İller maddeye eklenebilir.Makedonya Cumhuriyeti maddesinde olduğu gibi. TR-Buraq24 (mesaj) 09.09, 10 Haziran 2021 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Ülkenin konumu[kaynağı değiştir]

  Son düzenlemeyi yapan arkadaş Orta Doğu’nun neresi olduğu hakkında bir fikri varmı acaba kafasına göre Türkiye’yi Orta Doğu ya taşıyor Egesahinn (mesaj) 23.24, 6 Nisan 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  @Egesahinn
  aynen Türkiye Avrasya ülkesidir Rusya gibi Ata10117 (mesaj) 21.14, 16 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  TARİHÇE: İLK ANAYASA VE MECLİSİN AÇILMASI[kaynağı değiştir]

  Tarihçe kısmına Ankara hükümetinin de ilk zamanlarında yürürlüğünde olan 1876 anayasasının ve meclisinin de eklenmesi kanaatindeyim. Daha önceden bu revizyonu yapmış olsam da bir süre sonra ilk meclisin ve anayasanın Osmanlı sayfasında incelenmesi gerektiğini, Türkiye sayfasının ise Kurtuluş Savaşı dönemiyle başlaması gerektiği düşüncesinde olan biri tarafından tekrar revize edilmişti. Mevcuttaki tarihçeye 876 anayasasının ve ilk meclisin açılışını da eklememiz gerektiğini düşünerekten tartışmaya sunmak isterim. Ana dayanaklarımdan bazıları ise; Türkiye yoktan yahut başka bir ulusun içinden bölünerek kurulmadı hukuki ve siyasi bütünlüğü 1919'dan geriye dayandığı ortadadır. Ayrıca İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülke sayfalarının tarihçeleri de cumhuriyet veya monarşi devri gibi yürütme sistemlerine göre değil, hukuki ve ulusal bağımsızlık süreçleri gözetilerek hazırlanmıştır. Buyurun burada fikirlerimizi belirtip tartışalım. --Karaduman 21.02, 28 Nisan 2022 (UTC)

  Güncelleme[kaynağı değiştir]

  “Türkiye, büyüyen ekonomisi, askerî kapasitesi ve diplomatik girişimleri sayesinde bölgesel güç olarak kabul edilmektedir.[22][23][24][25][26][27][28]”

  Bu bilginin güncellenmesi gerekiyor bence. Verilen kaynaklar da çok eski.

  Nora3547 (mesaj) 23.18, 20 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  slogan[kaynağı değiştir]

  ülkenin resmi bir sloganı yok eğer varsa kaynak belirtilmeli eğer yoksa "slogan" kaldırılmalı. Efe özen 1881 (mesaj) 14.53, 26 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  14 Eylül 2022 tarihli Değişiklik isteği[kaynağı değiştir]

  ortadogu :

  +


  yanlış bilgi:
  Değişikliği destekleyecek kaynaklar:
  78.175.230.177 22.51, 14 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  İstek yapılmadı Yapılmadı düzgün bir gerekçe belirtilmemiş. LisafBia6531 msj 14.44, 16 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  NAPIONUZ BEEEEEA 78.181.178.155 17.05, 3 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  yanlış tanımlama[kaynağı değiştir]

  Avrupanın en kalabalık 3. şehri İstanbuldur yazısı yanlış en kalabalık 1. şehridir Yer.fıstığı (mesaj) 13.16, 15 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  GSYH ve ekonomik veriler güncellenmeli[kaynağı değiştir]

  Merhaba, 2022 Ekim ayında açıklanan IMF raporuna göre GSYH başta olmak üzere kişi başına düşen milli gelir düzenlenmeli. 853 milyar $ olan GSYH 690 milyar $ olarak gösterilmiş. Ayrıca wikipedinin ingilizce sayfasında bahsettiğim şekilde bir düzenleme yapılmış. Radagastl (mesaj) 16.38, 22 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  İlk dünya haritası[kaynağı değiştir]

  İlk dünya haritasını Anaksimandros değil PÎRÎ REİS çizmıştir. İsmail ÜNGÜR (mesaj) 19.12, 1 Kasım 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Türkiye[kaynağı değiştir]

  Türkiye bir ortadoğu ülkesi değildir. 178.233.21.201 19.35, 24 Kasım 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  7 Aralık 2022 tarihli Değişiklik isteği[kaynağı değiştir]

  Değiştirilmek istenen kısım:

  +


  Değişikliğin gerekçesi:
  Değişikliği destekleyecek kaynaklar:
  165.229.129.192 13.10, 7 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  Turkiye bir ortadogu ulkesi degildir, bunun yerine Anadolu Ulkesi denilmesi daha dogru bir yaklasim olur.