Tartışma:Türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cscr-former.svg Türkiye eski bir seçkin madde adayıdır. Maddenin aşağıdaki aşama geçmişindeki bağlantılardan adaylığın neden başarısız olduğunu görebilirsiniz.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje GM (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Kafkasya (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Kafkasya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Kafkasya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Orta Doğu (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Orta Doğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Orta Doğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Arşiv
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

TBMM Başkanı

Merhaba, siyaset bölümünde İsmet Yılmaz fotoğrafı olmalı mı? Cumhurbaşkanı ve başbakan var. TBMM Başkanı da yasamanın başkanı olduğu için fotoğrafı olmalı diye düşünüyorum. Saygılarımla... İtalyakurdumesaj atın! 08:29, 5 Eylül 2015 (UTC)

Bu tip değişikliklerde anlaşmazlığa düşüldüğünde başka örneklere bakmak yararlı olacağını düşünmekteyim. Misal Almanya, ingilizcedeki Türkiye, ve yine ingilizcedeki Yunanistan sayfalarına bakıldığında ülkenin devlet başkanı ve başbakanın fotoğraflarının yer aldığı görünmekte. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 09:19, 5 Eylül 2015 (UTC)
Fenerli1978; yalnız diğer ülkelerde durum böyle diye bizde de böyle olmasını düşünmüyorum. Burada İç bağlantının durmasında fayda var ama zarar yok. diye yazmıştınız hatırlarsanız. Fazladan bir zarar gelmez, yasamanın başkanının fotoğrafının olmasında bir sorun yok diye düşünüyorum. Yürütme ve bakanlar kurulunun başkanı varsa yasamanın da başkanı olmalı diye düşünüyorum. Saygılarımla... İtalyakurdumesaj atın! 09:44, 5 Eylül 2015 (UTC)
İtalyakurdu konular tamamen farklı orada bir önceki ilgili madde de atıfta bulnulmasında verilen iç bağlantının kalması yönünde fikir belirtmişim. Burada ise uygulamada olmayan bir eklemeden bahsediyoruz. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:14, 5 Eylül 2015 (UTC)
Kullanıcıya genel kullanımın bu olduğunu belirtmeme rağmen giriştiği değişiklik savaşını devam ettirdi ve sayfayı kendi istediği hâlde bırakarak bana üç geri dönüş kuralını hatırlattı. Ki bu kuralı ihlal eden kendisiydi. Genel kullanıma uygun olarak parlamenter ülkelerde cumhurbaşkanı ve başbakan fotoğrafı konuluyor. Bence doğru olan da bu. Türkiye'nin ayrıcalığı ne? Vikipedi canımızın istediğinin değil, olması gerekenin olduğu bir yer. Fazladan zarar gelmez diyorsanız maddedeki alt başlıklara eklemeler yapabilirsiniz. Mesela turizm, altyapı ve bilim başlıklarının geliştirilmeye ihtiyacı var. Eklediğimden beri kimse dokunmamış, sadece böyle küçük şeylere odaklandığımız için büyüğe ulaşamıyoruz. Son olarak, "bizde de böyle olmasını düşünmüyorum" demeniz VP:MİLLİ'ye aykırı. Burası Türkiye'nin ansiklopedisi değil Türkçenin ansiklopedisi. İyi çalışmalar. - Seyit mesaj 09:52, 5 Eylül 2015 (UTC)
SeyitA'nın düşüncelerine katılıyorum. Vikipedi millî ansiklopedimiz değildir. Türkiye ile ilgili maddelere ayrıcalık tanınamaz. Üç Y taşında yürütmenin başının Başbakan olduğunu biliyordum!! İtalyakurdu yasama'nın da temsil edildiği bir dosya eklemek istiyorsa şu dosyayı siyaset başlığı altına ekleyebilir. Daha çoğulcu ve anlamlı olur. Maurice Flesier msj 11:21, 5 Eylül 2015 (UTC)

Çoğunluk kararına saygı duyuyorum. Fikrimi bir kez daha belirteceğim. Çok tartışma yapmanın bir gerekliliği yok. Cumhurbaşkanı ülkenin başı, aynı zamanda yürütmenin de başı. Fakat cumhurbaşkanı siyasi bir makam değildir. Cumhurbaşkanları siyaset yapmazlar. Bu yüzden ben sn. Erdoğan'ın resminin orada bulunmasını uygun görmüyorum. Bunun için de tartışma başlatabiliriz. Başbakan bakanlar kurulunun başıdır ve çoğunlukla parti genel başkanları oldukları siyasetçilerdir, bu yüzden de sn. Davutoğlu'nun resminin orada bulunması gerekir. Sorunlu makam TBMM Başkanı. TBMM Başkanı yasamanın başıdır, aynı zamanda mecliste bulunan bir partinin milletvekilidir, bir de cumhurbaşkanı vekilidir. Anayasada tarafsız olması gerektiği yazan sn. Erdoğan'ın fotoğrafı var; ama yasamanın başının ve cumhurbaşkanı vekili olan sn. Yılmaz'ın fotoğrafı yok. İlginç. Parlamenter sistemde yasamanın başkanının olması görüşündeyim.

Sizlere geçelim. Seyit benim üç geri dönüş kuralını ihlal ettiğimi söylemiş. Oysaki değişikliği yapan benim ve benim yaptığım değişikliğimi 2 kere geri aldı. Üçüncüsünü yapmamasını uyardım. Değişikliği kabul etmiyorsa tartışma başlatabilir dedim. O da siz başlatın dedi. Ben de başlattım. Bir de benim değişiklik savaşına girdiğim yok. İthamlarda böyle öznel şeylere girilmemesini savunurum genellikle. Somut şeylere odaklanalım, soyut şeylere değil. Benim canım istiyor gibi şeyler yazılmış. Böyle bir şey söz konusu değil. Bir tane fotoğraf koydum sadece. Hazır fotoğrafı oraya koydum. Tek hatam (!) bu. Mesela turizm, altyapı ve bilim başlıklarının geliştirilmeye ihtiyacı var. Eklediğimden beri kimse dokunmamış, sadece böyle küçük şeylere odaklandığımız için büyüğe ulaşamıyoruz. ve Fazladan zarar gelmez diyorsanız maddedeki alt başlıklara eklemeler yapabilirsiniz. şeklinde yazılar yazılmış. Hizmetli olsun, devriye, beyaz liste, bürokrat, normal kullanıcı olsun hiç fark etmez; kimse kimsenin değişikliğine karışamaz, ben kendime yapılan müdahaleye izin vermem. Benim katkılarım turizm üzerine değil. Ben siyaset, seçimler, siyasiler, partiler ve oyuncular üzerine değişiklik yaparım. Ve kimse de bana müdahalede bulunamaz. Herkes kendisine göre katkı yapar. Ben kendime müdahale edilmesinden hoşlanmam. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum. Eğer görüş birliği sağlanırsa gerekli düzenlemeler yapılır. Birisi VP:MİLLİ'den bahsetmiş. Elbetteki değil. Devriye olurken torpille de olmadım. Ama 4. kez belirtiyorum; siyasetçi olmayan, sembolik anlamda seçilen cumhurbaşkanının fotoğrafı varken, siyasetin içinde yer alan meclis başkanının fotoğrafı olmaması beni düşündürüyor. (Bir de TBMM Başkanı'nın devlet protokolünde 2. sırada olduğunu unutmayın.) Ben 3-5 kullanıcı daha çağıracağım. Onlar da fikir belirtsinler. Sizler de çağırın. Diğer ülkelerde yasamanın başkanının fotoğrafı yok, bizde olsun mu olmasın mı? Bu tartışılacak bir konu. 2-3 kullanıcının kullanıcıya bakın gelmesiyle çözülecek bir konu değil. Saygılarımla... İtalyakurdumesaj atın! 14:07, 5 Eylül 2015 (UTC)
Hâlâ "Diğer ülkelerde yasamanın başkanının fotoğrafı yok, bizde olsun mu olmasın mı?" yazıyorsunuz. "Biz" kim? Elbette istediğiniz katkıyı yapabilirsiniz fazlalık demişsiniz ben de öneride bulundum. - Seyit mesaj 16:55, 5 Eylül 2015 (UTC)
"Devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esaslarının bütünü" diye tanımlanmış siyaset. Yani cb bu kapsama giriyor, ülkenin başının siyaset başlığında yer almaması gerektiğini söylemek biraz komik oldu sanki :) - Seyit mesaj 17:02, 5 Eylül 2015 (UTC)

Türkçe Türkiye'yi kast ettim. Öneride bulunmak elbette güzel bir şey. Fakat bana ne yapıp yapmayacağımı söyleyemezseniz. Öneri başka, emir vermek başka. Neyse, Türkçe Vikipedi'de yasamanın başkanı olmasında bir şey mi var? Yani bir fotoğraf fazla olmasında niye böyle tartışıyoruz ki? Cumhurbaşkanı genellikle semboliktir, ülkelerini temsil ederler. Siyasetçi demek buna tam uygun düşmez. Siyasetçi olmayan cumhurbaşkanın resmi var, ama siyasetin ana makamlarından biri olan TBMM başkanının resmi yok. Bana tuhaf gelen şey bu. Sizce sn. Yılmaz'ın resminin olması niye sizi düşündürdü ki? Daha açıklayıcı cevap bekliyorum. Saygılarımla... İtalyakurdumesaj atın! 17:05, 5 Eylül 2015 (UTC)

Ne dediniz? Ülkenin başı dediniz. Ülkenin başının siyasette olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Ben de yasamanın başının orada olması gerektiğini düşünüyorum. Benim fikrim size saçma geldi. Sizinki de aynen bana saçma geliyor. İtalyakurdumesaj atın! 17:07, 5 Eylül 2015 (UTC)

Tekrar bir meclis başkanı fotoğrafı ekleme girişimi olmuş. Lütfen var olan kullanımın dışına çıkmayınız. Ülkenin ve yürütmenin başı yeterlidir. Türkiye sayfasına özel uygulama yok. Tartışılacak bir durum da yok, kolay gelsin. -seyit. 09:50, 22 Mayıs 2016 (UTC)

Alevi nufusu abartılı

Kondanın yaptığı araştırmada alevi nufusu %5 (4.5 milyon) bulunmuş (şiilik de %0.71) http://www.konda.com.tr/tr/raporlar/2006_09_KONDA_Toplumsal_Yapi.pdf [1] . Tesev de %6 demiş[2]. Belki tüik 7 milyon demiş. Alevilerin dost partisi chp bile 12.5 milyon derken [3] [4] [5] bu maddede 15-20 milyon diyor. Bu yanlış, en azından alt sınır olarak 4.5 milyon verilmeli. (Coriff (mesaj) 19:46, 19 Kasım 2015 (UTC)) Coriff (mesaj) 14:29, 23 Kasım 2015 (UTC) Coriff (mesaj) 14:29, 23 Kasım 2015 (UTC)

Pkk terör örgütü

Burda terör örgütünün kanlı eylemleri degilde Türklerin doğudaki kürt köylerini yakıp yıktığı yazılıyor bölücü terör örgütünün kanlı eylemleri buraya yazmakla bitmez . PKK nın yaptığı [...], şehit ettikleri binlerce Türk askerimizi yazmadiklari gibi bir de Türklerin kürt köylerini yakıp yiktigini yazmışlar . Buna bir kaynak göstermeye gerek yok galiba her gün şehit haberlerini bizzat alıyoruz zaten Melisanur9938 (mesaj) 18:27, 27 Ocak 2016 (UTC)

Merhabalar. "1984'ten itibaren Kürt örgütü PKK, Türk hükûmetlerine karşı ayaklanma ve saldırı kampanyalarına başladı, tarafların çatışmaları sonucunda resmî verilere göre 40 binden fazla insan hayatını kaybetti" yazılmış. Burada bir sayı verilmiş ve iki taraf açısından olup biten yazılmış. Şu kadar askeri şehit etti diyemeyiz, "şehit" ifadesi Tarafsız Bakış Açısı ihlalidir terör örgütü demek de TBA ihlalidir. Ayrıntılı bilgi için buraya bakınız. - Seyit mesaj 18:54, 27 Ocak 2016 (UTC)

Wegen politische Konfrontation mit Russische Föderation drehen die Parole - "ah, schon wieder diese Türke". Allerdings , aus "der Lastwagen" mit autokenzeichen :< MO Russ>. Es wäre auch für die Turkei günstig selbst zum Recht kommen.Mil li jard (mesaj) 13:39, 29 Mart 2016 (UTC)

Provided evidence of the support of the Turkish military forces...

Provided evidence of the support of the Turkish military forces (for artillery fire large caliber) and the purchase oil off the terrorists. https://russian.rt.com/article/145541 http://lifenews.ru/news/182947 http://www.ntv.ru/novosti/1579521/video/

vandalizm

Sayfa vandalizmi engellemek amacıyla korumaya alınmış. Nedir acaba bu vandalizm Ziyayogurtcu (mesaj) 23:08, 6 Mayıs 2016 (UTC)

Yönetim şekli

Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim şeklinin cumhuriyet olduğu, anayasanın ilk maddesinde belirtilmiş ve anayasanın 4. maddesi ile güvence altına alınmıştır. 16 Nisan 2017 referandumunda, parlamenter cumhuriyetten başkanlık sistemine dayalı bir cumhuriyet şekline geçilmesi onaylanmış olsa dahi, bir sonraki genel seçimlere kadar, Türkiye Cumhuriyeti parlamenter sistem ile idare edilecektir. TCBozkurt1905 (mesaj) 13:54, 17 Nisan 2017 (UTC)

yani ??? --Maurice Flesier message 14:03, 17 Nisan 2017 (UTC)

Silekos köyü

15 Ekim 2017 tarihli evrensel.net gibi gazetelerde görülmüştür.--Turkoglu Mustafa 003 (mesaj) 21.51, 20 Mart 2018 (UTC)

  1. ^ [1] konda araştırması
  2. ^ [2] Tesev araştırması
  3. ^ [3]
  4. ^ [4]
  5. ^ [5]