Tartışma:Türk devletleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Slm, Tacıkları Türk halkından saymanın bir ilmi arka planı yoktur bence!! Ilim 15:15, 29 Nisan 2005 (UTC)


sadece tacikleri degil mogollarida saymamak gerek.mogollarin kurmus oldugu devletler her ne hikmetse turk islam devleti sayiliyor.eger mogollar bir turk klani ise anlasilabilir.ne altinorda nede babur devleti turk devleti degildir.kurucu ve yoneticileri mogollardir.ne cagatay nede timur devleti turk devleti ayrica degillerdir.timur bizatihi cengizhan in torunlarindandir.anadoluda mogol isgali sonrasi kurulan eretna devleti kadi burhaneddin ayrica mogol ailesindendir.tum bunlar butun dunya literaturu tarafindan bilinmesine karsilik neden bu turkiyede baska algilaniyor.86.142.219.73 s.a :1) timur cengizhanın torunu değildir hanedanın damadıdır kendisi türktür babürlüler timurun torunlarındandır 2) moğolların türk olmadığına yerli ve batılı tarihçiler hemfikirdir (halil inancık, ilber ortaylı vs. ) 3) neden memlüklüler (kölemenler) listede yok oysa en az selçuklu devleti kadar türk devletidir


Aslında bahsettiğiniz devletlerini yöneticilerinin ailelerinde Türklerde vardır. Hatta Cengiz Han'ın soyunda bile Türklerin bulunduğu söylenir. Burda b devletlerin Türk olarak nitelendirilmesinin sebebi kendilerini Türk olarak tanımlamalanıdır. Mesela Timur kendisinin Türk olduğunu söylemiştir. Aslında bundan Cengiz Han makalesinde de bahsettim. Moğolların İslam dünyasında yaptıkları büyük katliamlardan dolayı, sonradan müslüman olan moğollar, kendilerini Türk olarak tanımlamışlardır. Eski inanışlarını koruyanlar ise Moğol olarak kalmıştır (bu Moğolistan'ın nüfusunun neden bu kadar az olduğunu da açıklar). Yani bir nevi Türklük=İslam , Moğulluk= Şamanizm gibi bir durum ortaya çıkmıştır.
Ancak bu devletlerin yanına parantez içinde Moğol kökenli oldukları da yazılabilir. Son olarak Tacikistan Farisi bir devllettir, Türk değil onun için Tacikistanı listeden kaldırdım. Ruzgarmesaj
Rüzgar, takıldığım bir iki nokta var:
 • Büyük Türk Devletleri ne demek?
 • Türk Cumhuriyetleri yerine Türki Cumhuriyetler demek daha doğru olmaz mı? Türk ile Türki arasında ayırım yapmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü soydaş olsalar da aynı ulusun bireyleri değiller...--Volkan 04:03, 26 Mayıs 2006 (UTC)
"Büyük devlet"; bölgesinde veyâ kıt'asında veyâ dünyâda söz sâhibi olan devlet demektir. Günümüzde küçücük İngiltere,
büyük devletken Türkiye'nin yaklaşık üç katı genişlikteki Kazakistan ise öyle değildir.
Muallim Fatih Erdemİrtibât 11:22, 13 Ocak 2013 (UTC)

Burdaki Büyük Türk Devletleri, tarih kitabında da büyük Türk devletleri olarak geçerler. Çünkü diğer devletler sadece 20-30 yıl ayakta kalabilmiştir ve tarihe de pek bir etkisi olmamıştır. Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız(burda 17 tane var hangisi fazladan bende anlayamadım) da bu büyük Türk devletlerini temsil eder.

Bu madde'de nerde Türk Cumhuriyetleri tabiri geçiyor bulamadım. Ancak bu tartışmayı burda çözebilmemizin zor olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar soydaşlarımız ile aramızda bazı farklılıklar bulunsa da onlar da kendilerini Türk olarak tanımlıyorlar. Devlet başkanları da devletlerini Türk devleti olarak tanımlıyorlar. Yani bu konu hakkında kesin bir kanaate sahip değilim.Ruzgarmesaj 13:27, 26 Mayıs 2006 (UTC)

elestiri: devletin belli makamlarinda turklerin olmasi bir devleti turk devleti yapamaz.yani soyleki almanya devlet baskaninin turk olmasi almanyayi turk devleti yapmazdi kaldiki cengizhan yontulmamis mogoldur turklerlede yakindan uzakatan akrabaligida yoktur.turklerin boyle tarihin en zorba hitlerden dahi zalim katliamci bir kavmi turklerin atasi olarak gostermesine katilmiyorum.turklerin bilinen atalari oguzlardir.lutfen bu konuda daha dikkatli olun.bilimsel verilere dayanmayan teorileri burada gercekmis gibi gostermeyelim.

(bu üstdeki yazi 86.136.67.1 numarali kullanici tarafindan yazilmistir. Kendisi sadece tartismalara girer ve elestirir, imza atmaz, hicbizaman kendi degisiklikler yapmaz ve kaynak'ta göstermez [1]. --Erdall 14:20, 17 Haziran 2006 (UTC) )

Bence bu kadar tartışma gereksiz, şu anda orta asya devletleri kendilerini türk olarak değl de rus olarak görmekteler, karşılaştıklarım yurt dışında kendilerini rus olarak tanıtıyorlar. asr 13:16, 6 Şubat 2008 (UTC)

Mogol - Türk[kaynağı değiştir]

Moğollarla türklerin ayrımını iyi yapmak gerekiyor, bu çokda zor olmasa gerek tüm türklerin ortak atasının hunlar olduğunu düşününce. bu arada cengiz devletinin türklükle hiç alakası yoktu , sonradan moğollarda türkleşme görüldü, bu onları ne kadar türk yapar bu da tartışılır. Bu arada yöneticisi Türk halkı arap-hintli olan devletleri iyi tanımlamak gerekli. Son olarak acaba neden Avrupa Hun İmparatorluğunu göremiyorum? avrupalılarn düştüğü hataya(hunların türk olduğunu bilmemek-hatta macarların onları ataları saymaları,kaldıki macarlar adlarını(kendi dillerinde magyar) bile sonradan orda yaşamış yinede onların atası sayılamacak apayrı bi türk kavmi olan macarlardan almış olarak) bizdemi düşüyoruz sonradan sonraya?


siz varya siz hicbir sey bilmeyen zavallilarin tekisiniz insan bu sayfaya adam gibi seyler yazar simdi biliyorum sorunuz su olacak "neden" (cunku siz at gozlugunden bakanlardansiniz) ben suanda canada~dayim buraya gelenlere aha sizin hayatiniz kurtuldu diye bakiliyor halbuki turkiye'de oyle olsa !!! ama siz sadece konusmayi bilirsiniz ve boylece turkiye icin hicbirsey yapmazsiniz yazik size bee yani demem oki ya birseyler yapin yada sonzuza kadar susun vede unutmayinki gercekten bilen insan yeri geldigin de konusan insandir kircicegi {gercek ismim} CEVAPLARINIZI BEKLIYCEM tam bir hafta oldu cevap yok ne oldu tabii siz alismissiniz yaninizda olunca doversiniz simdi sikiyorsa laf kavgasina girin Türklerle Moğollar aynı kökten geliyorlar , yani Hunlardan. Hatta Moğolca ve Türkçe Hun İmparatorluğunun son dönemlerinde ayrılmışlardır ama Hunca günümüz Türkçesine baya bi benzemektedir. Bugün Moğollar Türktür ya da Türkler Moğoldur demek yanlış olur. Her iki ulus da kendilerini başka bir millet olarak görür. Ayrıca Tİmur Moğol değil Tatardır. Tatarlara da Moğol demeyin bir zahmet Moğollar Türk'tür.Tacikler değildir.Bu kadar basit 78.181.172.78 16:19, 2 Mayıs 2014 (UTC) Kullanıcı:Mehmedoğukanebili

Türk Devleti[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,

Türk Devleti antropoloji açısından Türk çok muğlak bir tanımlama olacağından cidden muğlak bir ifade olarak kalıyor. Nitekim buradan yola çıkarak çok farklı dallara atlanabiliyor. Üstelik bu tip bir ifadenin doğrulanabilirliği tartışmalı; bir devletin Türk olabilmesinin kriterleri nelerdir, kim belirler bu kriterleri, kim doğrulayabilir?

En doğrusu bu maddenin başlığını ve genel olarak bu lafzı "... Türk tarihi devletleri" olarak değiştirmemiz. Aslına bakılırsa Türk tarihi de yine arada bir terim (bilimsel anlamda) yine de sonuçta literatürde kullanıldığını biliyoruz bu sebeple en azından doğrulanabilirlik açısından çok sorunlu olmaz. Daha iyi önerisi olanlar da olabilir, belirtirseniz iyi olur; fikirler? Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesajkatkılar 13:56, 23 Mart 2007 (UTC)

Yazdığınız şey tamamen mantıksız

Bir devletin türk olup olmadığını belirtmek henüz ulus devletler olmadığı için kraliyet ailesine ve onların kendini ne hissettiğine bakılarak yapılabilir

En basitinden göktürk devleti yöneticinin de türk olduğu halkın da türk olduğu bir devlettir yani bir türk devletidir

Aynı şekilde Babürler yöneticilerin türk olduğu halkın hintli olduğu bir devlettir yani bu da aslında bir türk devletidir

Altın orda devleti ise kurucuların moğol olduğu lakin sonradan türkleşmiş bir ailenin yönettiği halkın başta kıpçaklar olmak üzere bulgarlar,sibirler gibi çeşitli türk toplumlarından oluşan bir devlettir yani bu da türk devletidir

Ama mesela Macaristan'ı ele alalım macar krallığını kuran ve yöneten aile arpad ailesidir ve türk kökenlidir lakin konuştukları dil ve kültürleri macar kültürüdür yani türk devleti değildir. Burtigin (mesaj) 10.30, 21 Aralık 2020 (UTC)

Türk devletleri[kaynağı değiştir]

16 devleti 14'e kim indirmiş acaba. altınordu ile timur neyinize dokunuyor? Türk hiçte muğlak bir kavram değil. Bu devletlerin hepsinde Türk unsuru vardır. Bu yüzden hepsi Türk devletidir. Tarihinizi sevin. Tarihi ve çağdaş türk devletleri; tarihte kalmışlar ve günümüzde olanlar. bun da analşılmayacak bişey yok. --kürşat altınordu... 11:54, 24 Mart 2007 (UTC)

5 nisan 2007'DE yeni devletler eklendi[kaynağı değiştir]

5 nisan 2007'DE kayaklardan bulunan yeni devletler eklendi ve gerekli düzenleme yapıldı. şablona henüz işlenmedi.--Orijinnal 19:51, 5 Nisan 2007 (UTC)

Birleştir şablonu[kaynağı değiştir]

Türk tarihi maddesinde de açıkladığım gibi birleştirmemize gerekmiyordur ancak öteki maddeyi de dikkate alınarak yazılması gerekir aksi halde çift madde olma ihtimal var gibi geliyor. Daha uygun şablonu bilen arkadaşımız varsa onu yapıştırın lütfen. İyi çalışmalar. Takabeg 07:37, 30 Aralık 2007 (UTC)

arkadaşlar 16 türk devleti diye bir şey var ordaki devletlerdir saf türk devletleri buradan da anlarız ki moğollar türktür.Babürlüler türktür.

Not:Mayalar incalar ve aztekler türkür.Atatürk Mayaları araştırması için birini yollmaıştır soyadı mayatepek.Bu üç ulusun simgelerinin hilal kurt ve at gibi şeyler olduğunu ve lü gömmeler inanış bakımından şamanizm olmasıyal onlarında türk olduğu günyüzüne çıkmıştır bunu ufak bir maddeyle ekleyebilirsiniz. Toolga

Türk devleti?[kaynağı değiştir]

Selamlar. Türkiye'nin resmi tarihi ne derse desin, Babür İmp'in 'Türk devleti' olduğu hiç ama hiç inandırcı değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi tarih anlayışına göre türk devleti gibi kategori varsa oraya sokulur aslında. İyi çalışmalar. Takabeg 05:29, 18 Ocak 2008 (UTC)

 • Sanırım imparatorluğun kurucusu Babür Türk kökenli olduğu için Türk devleti olarak adlandırılmış. Ayrıca, imparatorlukta kullanılan diller arasında Türkçe'nin bir lehçesi olan ve Babürnâme'nin orjinalinin yazılımında kullanılan Çağatayca da vardı. --60.240.112.112 05:45, 18 Ocak 2008 (UTC)
İlginiz için teşekkür ederim. Ancak Babür'ün Türk kökenli tarafı var olmayan tarafı var. Belki de yüzde yüz Moğol.
Yine Türk kökenli olduğunu varsayarak aynı mantıkla yola çıkarsak Kürt kökenli olan Selahattin'in kurduğu Eyyubiler ve İran'da Zand hanedanı gibi devletler Kürt devleti sayılması gerekir. Fakat Eyyubiler'in yönetim ve toplum yapısı ve saire bakarak Kürt devleti olmadığını biliyoruz.
Bu "16 devlet" içine girmeyen ve 'Türk devleti' olmaya daha layık devletler (Akkoyunlu, Karakoyunlu, Sefevi vs.) varken niye Babür? "16 devlet" Türk Tarih Tezine nazaran kötünün iyisi diyebiliriz. Fakat Bayraklar konusunda o tezden daha beter. Kullanılan dile bakarsak Horezmşah başta olmak üzere Farsça'yı kullandığı Türk devletleri çoktu. Bi de 16 devletlerin bayraklarının hangisi gerçek hangisi uydurma? Bilginiz var mı? Bu konuyu Türk devletleri şablonu ve maddesinde de açacağım. İyi çalışmalar. Takabeg 06:18, 18 Ocak 2008 (UTC)

Jean Paul Roux'un Türklerin Tarihi kitabında ve pekçok kaynakta Türk devleti olarak ya da bazı kaynaklarda da Türk-Moğol devleti olarak geçmektedir. Sonuçta Türk kültürü dışında anlam kazanmamaktadır. --Orijinnal 09:26, 21 Ocak 2008 (UTC)

Maddede herhangi bir taraflılık olduğu konusunu habul etmiyorum. Bayrakları görsellik katması nedeniyle koydum. Uydurma olanları ispatlayın.--Orijinnal 09:28, 21 Ocak 2008 (UTC)

Babür İmp. Türktür. 2500 yıl boyunca Hindistan Türk hakimiyetinde kalmıştır. Çeşitli devletler kurulmuştur. Ama hepsi Türk yönetimindedir. Bunu bir çok batılı Türkolog ve tarihçi kabul etmektedir.

Tabgaç[kaynağı değiştir]

Juan Juan (柔然) (Türkçe vikide nedense Asya Avar olmuş) Moğoldur. Xianbei (Sienpi 鲜卑)lerden Tabgaç (Touba 拓跋) ailesi Moğoldur. Türk-Tungus melezi olduğuna dair iddialar varmış fakat normalde Moğol olarak kabul ediliyor. Takabeg 15:50, 5 Şubat 2008 (UTC)

Zaten Türklerle Moğollar kardeş gibi değil mi? pek fark etmez bence--Peace.gifSαвяι¢αи76ileti 18:45, 5 Şubat 2008 (UTC)

Elimdeki kaynaklarda Juan Juan=Asya Avarları yazıyor. Zannederim ding-linglerle de ting-lingler aynı. Tabgaçlar=Xianbei de bildiğim kadarıyla Türki.--Orijinnal 13:02, 6 Şubat 2008 (UTC)

Tabgaçların moğol olduğu kabul edilmiş bir iddia değildir tıpkı hiung-nu,hun,avar ve bulgarlar gibi (bazen hazarlar da dahil edilir) ogur Türkçesi konuştukları düşünülmektedir

Burtigin (mesaj) 10.31, 21 Aralık 2020 (UTC)

Rica[kaynağı değiştir]

Tabloda değişiklik yapmadan önce burda tartışalım lütfen.--Orijinnal 13:02, 6 Şubat 2008 (UTC)

Listeden çıkartılanlar ya da değiştirilenler[kaynağı değiştir]

05.02.2007

Tarihi kaynaklarda yazılan adlardır. İkisi de Çin'de 16 Krallık döneminde Hanlaşmış Hunlar tarafından kurulan ülkeler idi. I. Chao Hiongu ve II.Chao Hiongu diye ülkeler yoktu. Takabeg 13:42, 6 Şubat 2008 (UTC)

 • Tabgaçlar M.S.386-534 Xian Beg ya da Vey Hanedanlığı Çıkarılma Sebebi???

Yukarıda yazmıştım. Kısaca Sienpi olmasındandır.

 • Juan-Juan || M.S.380-552 || Asya Avarları ya da Aparlar Çıkarılma Sebebi???

Zaten yazmıştım. Kısaca Moğolca konuşan kavim olmasındandır. Takabeg

Bu da Sienpi. Takabeg 13:46, 6 Şubat 2008 (UTC)

Kuzey Lian Hiung-nulardandı. Pardon. Takabeg 14:48, 11 Mart 2008 (UTC)

--Orijinnal 13:36, 6 Şubat 2008 (UTC)

İngilizcesiyle karşılaştırdım hemen hemen aynı. taraflılık göremedim.--Buğrakara 17:17, 4 Temmuz 2009 (UTC)

Yanlış Bilinenler

sayfanın adını "Türk devletleri Listesi" olarak değiştiriyorum Sarsıntı - mesaj 10:55, 27 Eylül 2009 (UTC)

İçinde Türk devleti olmayanlar da var. Türkiye Cumhuriyeti Vikipedisi olsaydı böyle de olurdu ama burası Türkçe Vikipedi. Takabeg ileti 05:28, 3 Şubat 2010 (UTC)

Arkadaşlar Türklerin soyunu yanlızca Hunlara dayandırmakta bana göre çok saçmadır.Tamam Çin kayıtlarında ilk bahsedilen Türk devleti belki Hunların devletidir ancak bugün bilinmekte ki Hunlardan önce de o bölgede Türk kavimleri olduğu yeni yapılan araştırmalar sonucu anlaşılmıştır. Moğolların çok kesin bir dil ile Türk ol madığını söylemekte bir o kadar yanlıştır.Bir milleti millet yapan unsurlar nedir? Kültür, Dil, Aile yapılarıi Devlet Yapıları, Ortak Tarih, Din.... Bu sydıklarımdan hangilerinde biz kesin bir çizgi ile Moğollardan ayrılmaktayız söylermisiniz lütfen.CengizHan ın imparatorluğunda ya da Timur imparatorluğunda Devletin resmi dillleri doğrudan Türkçedir.

Tabgaçların moğol olduğu kesin değildir ogur Türkçesi konuşan bir kabile oldukları da iddia ediliyor. Burtigin (mesaj) 10.36, 21 Aralık 2020 (UTC)

Türk devleti ?[kaynağı değiştir]

Türk devleti olmayanla da var. Kaynaklandırmay çalışırsak bazıları zorla Türk devleti yapmak için taraflı kaynaklara başvurmak zorunda kalacağız. Takabeg ileti 11:19, 23 Mayıs 2010 (UTC)

Şablonlar[kaynağı değiştir]

Gereksiz şablonları kaldırdım. Konuya şablon eklemeden önce tartışma sayfasıı kullanın.

--Balabanpasa 08:06, 14 Haziran 2010 (UTC)

ekleme[kaynağı değiştir]

Listeye sibir ve nogay hanlıklarınında eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne dersiniz.

--Balabanpasa 08:13, 14 Haziran 2010 (UTC)

Şablon kaldırılmamalı[kaynağı değiştir]

Maddede hatalı bilgiler mevcuttur. Türk devleti sayılması zor olan ülkelerin isimleri de yer almaktadır. O yüzden yanlış şablonu eklenmektedir. Ayrıca öteden beri kaynaksız bir liste oldğu için kaynaksız şablon da eklenmektedir. Ayrıca madde hiçbir zaman iyileştirilmediği için VP:SAS göstermeyi düşündüm ve düşünüyorum. İnterwikilerinde de ciddi sorun vardır. İngilizce Vikideki bu madde uydurmacı ve aldatmacı bir şekilde kaynaklandırılmaktadır. Takabeg ileti 08:19, 14 Haziran 2010 (UTC)

Şablonları yine kaldırıyorum. hatalı olanlar ne ise koy buraya tartışalım. Maddenin kaynaklandırma işi ise uzun. Ama yapılabilir.

İngilizce viki beni zerre ilgilendirmiyor.

--Balabanpasa 08:27, 14 Haziran 2010 (UTC)

İskitler ve Eretna gibi tartışmalı bile sayılamayacak devletlerin listede olmasında ısrar edilirse maddenin silinmesi kesinleşir. Yalnız bu nedenle bile hemen düzeltmek gerek. İdeal olan hatalı maddeleri silmek değil, kaynaklandırarak düzeltmek ve geliştirmek. Aslında bu maddenin detay listeleri olsa daha uygun olurdu. Ama bu daha zorlu bir geliştirme süreci olurdu.
 1. Halkının önemli kısmı Türk olan devletler
 2. Yönetici sınıfı Türk olan devletler
 3. Halkının önemli kısmının Türk olduğu tartışmalı olan devletler
 4. Yönetici sınıfının Türk olduğu tartışmalı olan devletler

--iazak 10:55, 14 Haziran 2010 (UTC)

Aynı şey şey Türk olmayn halklar ve devletler içinde yapılacaksa kabulüm. Yoksa bu önerinin altında Türklere karşı bir artniyet ararım.

Size göre sayılmayacak. İskitler maddesinde verdiğim kaynaklar ve yazdıklarım ortada. Gelin oraya tartışın.

Eretna beyliği çıkarılabilir.

--Balabanpasa 11:06, 14 Haziran 2010 (UTC)

Bu sayfa silinmemeli.[kaynağı değiştir]

Bu sayfa Vikipedi'nin en iyi ve düzenli hazırlanmış sayfalarından biri bence silinmemelidir. Bence bir tek sayfanın başlığı değiştirilebilir. -- AnıL97 08:21, 19 Haziran 2010 (UTC)

şablon[kaynağı değiştir]

maddeye anlamısız gereksiz ve mantık dışı şablonlar eklemeyin, eklemekte ısrar etmeyin.

Türk devleti olmayanlar da yer aldığı için sö-devlet şablonu lazım. Umarım şablonu gören kullanıcılar da maddeyi (daha doğrusu listeyi) düzeltmeye çalışacaklardır.Takabeg ileti 23:54, 16 Temmuz 2010 (UTC)

türkler moğollar koreliler japonlar finler mö çok eskilerde orta asyada yaşamış kardes milletlerdir hepiside anav medeniyetinden ve aşina soyundan gelmektedir daha sonra finler zamanla batıya göç ederek değişik milletlerle kaynaşmış ve değişim geçirmiştir koreliler ve japonlar ise güney batıya göç etmişler burada çin yerleşik yasamından etkilenerek yerleşik hayata geçmiş türkler gibi şamanist olan koreli ve japonlar çinlilerden etkilerek budizme geçmişlerdir moğollarve türkler ise orta asyada kalmıştır ve birçok konuda ortak kültürü paylaşmıştır aradan uzun zanlar geçtikçe mogollar ile türkler farklılaşmış yani sonuç olarak kore fin ve japonlar ne kadar türkse moğollarda okadar türktür cengiz han imparotorluğunun özelliklerinin türklerle benzerlik göstermesi bozkır göçebe yasamı bu devleti kuran 5 topluluğun 2[uygur ve tunguzlar] sinin türk olması ve türk kültürünün moğol kültüründen daha gelişmiş olması türk kültürünün benimsenmesine yol açmıştır daha sonrada gene türklerden etkilenerek islamiyeti benimsemişler

Bir çok kaynak, Cengiz Han'ın kendisinin Türk soyundan olduğunu göstermektedir. Tebası içinde çok sayıda Moğol olduğu gibi, Çok sayıda da Türk vardır. Türklere ve Moğollora o dönem ortak olarak Tatar denirdi. Hatta Orhun kitabelerinde geçen, "Dokuz Tatarlar" Moğolları, "Otuz Tatarlar" ifadesi ise Türkleri belirtir. Dolayısıyla Cengizli Devleti bir Tatar devletidir. Tatar kavramının ise bugün Türk boyu olarak kullanılıyor olması, tam olarak Türkleşmiş olduklarının göstergesidir. Yani Türk devleti kategorisine alınabilir. turkmaned
VP:GÜVEN 'e bakmanız ve tarafsız ve bağımsız güvenilir kaynaklara göre çalışmanızı tavsiye ederim. Takabeg ileti 14:27, 12 Ekim 2010 (UTC)

{{Sö-devlet}}[kaynağı değiştir]

Büyük Hun İmparatorluğu adlı bir oluşum, Ak Hunlar olara adlandırılmış bir oluşum ve Hun İmparatorluğu denilen oluşum eklendi de bunlar sadece Türkiye Cumhuriyeti adlı bir ülkenin resmî tarih tezine dayalı eğitim görmüş ve buna inanmış olanlar için Türk devleti olabilir. Fakat dünya çapında VP:GÜVEN'e göre, Türk Devlet olarak kabul edilmemektedir. Bildiğimiz gibi Türkçe Vikipedi, ne Türk Vikipedi ne de Türkiye Vikipedi 'dir. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 14:25, 12 Ekim 2010 (UTC)

İngilizce Vikide en:Historic states represented in Turkish presidential seal maddesi mevcuttur. Orada 16 Türk Devlet Masalı ve Uydurma Bayraklar anlatılmaktadır. Takabeg ileti 14:31, 12 Ekim 2010 (UTC)

O yazının kime ait olduğundandan haberin varmı. nihal atsız hunları Türk kabul etmiyormu sence? İnternetten aldığın şeyleri okumadan buraya koyarsan böyle oluyor işte. Bak aynı nihal atsız hunlar için ne demiş;


O halde, Türk Ordusu ne zaman kuruldu?

Bugünkü tarih bilgimize göre, ilk teşkilâtlı Türk Ordusu, Milâttan önce 209'da Tanrıkut Mete (=Motun) tarafından kurulmuş, verilen buyruğa kayıtsız-şartsız itaat esas kabul edilmiştir. Ordu 10, 100, 1000 kişilik birliklere ayrılmıştır. Mete de, uzak menzili bir yay icat etmiş, bu müthiş ordu sayesinde Korâ’dan Hazar’a kadar olan bölgeyi tek devlet halinde birleştirerek Türk milletinin yaratıcısı olmuştur.


Bundan sonraki bütün ordularımız Tanrıkut Ordusunun devamıdır. Zaman zaman değişiklikler ve düzeltmeler yapılmış, fakat ruh ve temel aynı kalmıştır.


Bu sebeple 1363 yılı Türk Kara Kuvvetleri’nin, yani Türk Ordusu’nun kuruluş tarihi olamaz. Bu tarihî gerçeği kabul etmeye mecburuz. Sence bu cümleleri yazan nihal atsızı Hunları Türk kabul etmiyor? O verdiğin yaznının yazarı.

Ayrıca vikipedi kurallarını hatırlatırım. Yok bunlar kabul eder gibi kuralları hiçe sayan ifadelerle kendi fikrini kabul ettiremezsin.

Ayrıca sadece Türkler değil kabul eden bir sürü gayri Türk var. Avrupa hunları maddesine koyduğum kaynakları biliyorsun. Bunları bile bile iftira atıyorsun.

So devlet şablonu gereksizdir. Kaldıracağım. Balabanpasa 14:53, 12 Ekim 2010 (UTC)

TÜRK DEVLETLERİ[kaynağı değiştir]

https://www.facebook.com/messages/100000673704451#!/pages/T%C3%9CRK-Devletleri/242839085806035 inceleyiniz,lütfen!..

avarlar ve siepiler[kaynağı değiştir]

avarlar ve siepiler türktür

Moğol devletindeki atlı okçular..[kaynağı değiştir]

National Geographic te belgeseli vardır.Hatta Japonya açıklarında ki kazılarda halen daha gemiler çıkmaktadır. Cengizhan'ın Türk yayından esinlendiği ve ordusunun en az yarısının Türklerden meydana geldiğini söylüyor. Japonya'ya çıkarma yaptığı sırada gemilerdeki askerlerin yarısından fazlasının hun tipi askerler olduğunu da söylüyordu. Bu devlete Türk devleti diyemeyiz.Lakin Moğol devleti dağıldıktan sonra bünyesinde ki devletlerin bir çatı altında toplandıkları Altınordu ve İlhanlılar gibi devlet oluşturdukları da su götürmez gerçektir.

Moğolistan bir Türk devleti değildir, aynı şekilde Moğol İmparatorluğu da. Dil, kültür ve etnik olarak(benzerlikler olsa da) farklıdırlar. Moğol İmparatorluğunun kurucu ve yönetici unsuru Moğollardır. Bu yüzden bir Türk devleti olarak ele alınamaz. Yagmurlukorfez (mesaj) 16:26, 2 Mayıs 2014 (UTC)

Kuşan Devleti[kaynağı değiştir]

--Subutay1000 (mesaj) 19:44, 5 Mayıs 2016 (UTC)Sakalar eklendiyse Kuşan devletide eklenmelidir.

Kuşanlar yüe-çi kabilelerinden biridir yüe-ci'lerin ise kökeni belli değildir bir kısım tohar olduklarını iddia ederken bir kısım irani olduklarını iddia eder her iki durumda da türk değillerdir. Burtigin (mesaj) 10.32, 21 Aralık 2020 (UTC)

madde çok karışık[kaynağı değiştir]

Madde çok karışık. Türk-Moğol ya da ingilizce vikide olduğu gibi irandaki türk devletleri gibi sınıflandırmalar koymalıyız. böyle çok karışık

Bence de, tarihe göre sıralandırma çok karışık olmuş ve aradığını bulamıyorsun,bölgelere göre ayrılsa daha iyi olabilir. İngilizce Viki sınıflandırması güzel ama içeriğinde çok eksik var, özellikle Farslar kafasına göre tarih yazıyor. Hiç Türk yetkili yok mu bu sitede? Firatlal (mesaj) 23.05, 21 Aralık 2020 (UTC)

Merhaba @Firatlal. Vikipedi herkes tarafından değiştirilebilen bir ansiklopedidir. Eğer maddenin şuan ki durumundan rahatsız oluyorsanız maddeyi düzeltip, zenginleştirebilirsiniz. Sonuçta burada herkes gönüllü olarak bu işi yapıyor. Robingunes 07.09, 6 Şubat 2021 (UTC)

Bence tarihe göre sıralanma doğru. İslamiyet öncesi ve sonrası gibi ayrım doğru. Asıl yanlış olan harita ekleyerek maddeyi karışıklık haline sokmak. İlk başlarda gayet güzeldi.--Buğrakara (mesaj) 17.05, 3 Ocak 2021 (UTC)

Büyük Hun imparatorluğunu hiung-nu olarak düzeltmek[kaynağı değiştir]

Başlıkta büyük hun, batı hun, güney hun,kuzey hun, doğu hun devletleri hiung-nu denilen devletin parçalarıdır bunlar ayrı devletler değildir devletin adı da "hun" değildir hiung-nu dur hun terimi Avrupa'ya giden hiung-nu için kullanılan bir terim yani bu devletlerin hiung-nu olarak birleştirilmesi gerekiyor Burtigin (mesaj) 10.34, 21 Aralık 2020 (UTC)

.[kaynağı değiştir]

Bu sayfanın İngilizcesindeki " tribal Confederations ve royal clans" bölümlerini tam olarak ne diye çevirip hangi maddenin altına eklemeliyiz. Önemli hanedanlıklari göstermek iyi olur diye düşünüyorum. Firatlal (mesaj) 23.25, 21 Aralık 2020 (UTC)

İncelenmesi Gerekiyor[kaynağı değiştir]

Sayfada Topluluk Kurallarını İhlal eden bir çok unsur bulunmakta öncelikle.

Taliş Hanlığı, Türk değil Taliştir.

Hou ling Hou jin Hou tang Hou Zhou ve Hou Han, tamamiyle Çin hanedanlıklarıdır.

Açe sultanlığı Cham halkı tarafından kurulmuştur.

Haleci Hanedanlığı Afgandır.

Nogay ordası moğoldur

Hoy hanlığı ve Serab hanlığı Kürttür

Hunlar bir Konferasyondur ayrıca Türk devleti başlığı altında incelenemez, Türklerin kökeni sayfasına taşınması gerekiyor.

Siyenpilerin Türklüğüne dair veri yoktur.

Bulgar İmparatorluğu Slav Bulgarları tarafından kurulmuştur.

Bengal sultanlığını Türk sultanlığı olarak göremeyiz elimizdeki kaynaklar daha çok Türklerin çok küçük bir yönetici zümreyi oluşturduğunu gösteriyor saray,ordu ve halk türkçe konuşmuyor.

Altınorda ve Çağatay Moğol devletleridir.

Çerkezler Türk değildir.

Çeçenler Türk değildir.

Tileleri anladım da bariz bi şekilde açık olan yalnış bilgileri neden tekrar geri getirdiniz anlamadım :] Şablon:Seslen hatası: Kullanıcı adı belirtilmedi. Corduene7221 (mesaj) 07.01, 6 Şubat 2021 (UTC)

Bu kadar ince eleyip sık dokumanız hoşuma gitti. Aynı inceliği ve detaycılığı Kürt devletleri ve hanedanlıkları listesi maddesinde de göstermenizi merak ve sabırsızlıkla bekliyoruz efendim... Upelluri (mesaj) 12.00, 6 Şubat 2021 (UTC)

Taliş hanlığı hakkında yeterli bilgi yoktur.

Açe Sultanlığı Osmanlı kontrolünde idi.

Haleci hanedanlığı Türk-Afgan hanedanlığıdır.

Nogay ordası Türk ve Moğol kabilelerinin konfederasyonuydu.

1.Bulgar İmparatorluğu Türk hanedanı olan Dulo hanedanından Asparuh tarafından kurulmuştur, zaman içinde yoğun Slav nüfusu nedeniyle asimile olmuşlardır.

Nüfusun ne kadar olduğunun önemi yok, o Sultanlığı Türkler kurdu. Senin dediğin şekilde düşünürsek bütün imparatorluklar başka milletlere ait.

Altın orda Moğol imparatorluğu bölündükten sonra Türkleşmiştir, Kıpçak hanlığı olarak da anılmıştır.

Çağatay hanlığı da Türkleşmiştir.

Ve bu kadar büyük veriyi inceleme yapılmadan silemezsiniz. Sayfayı ingilizce versiyonunda ki gibi bölümlere ayırmalıyız. Dediğin gibi mesela Çağatay ve altın orda Moğol kökenliydi ama Türkleşti, bunu Türk-Moğol hanliklari diye bir maddeye koymalıyız.

Firatlal (mesaj) 16.45, 6 Şubat 2021 (UTC)

Taliş hanlığı adı üstünde talişlerindir bir çok kaynakta vardır. Nasıl ki Osmanlı kontrolündeki bazı Türk olmayan hanedanlıklar Türk sayılmıyorsa, osmanlıya bağlı olması Açe sultanlığını Türk yapmaz Bengal sultanlığını sonuçta ilk Türkler kurdu söyleminize göre, Nogay ordası, çağatay ve altınordayıda moğollar kurmuştur. Corduene7221 (mesaj) 02.33, 7 Şubat 2021 (UTC)

Taliş hanlığı hakkında kesin bilgiler yoktur, İrani bir hanlık olarak geçer. Yönetici sınıfına göre devletin kime ait olduğu belirlenir. Mesela şuan bazı Arap ülkelerinde Araplar azınlıkta ama yönetici oldukları için Arap ülkesi olarak anıyoruz. Açe Sultanlığı Osmanlı kontrolünde olduğu için sayılabilir. Bengal Sultanlığını Türkler kurdu ve yıkılana kadar başında Türkler vardı. Altın ordayı Moğollar kurdu ama daha sonra Türkler yönetime geçti. Mesela Memlûk Sultanlığını Türkler kurdu ama son dönemlerinde yönetimde Çerkezler olduğu için onların tarihine de bağlı. Firatlal (mesaj) 02.44, 8 Şubat 2021 (UTC)

 • Maddenin içeriği düzenlenmeli doğrudur. Bu madde zamanında düzenlenmişti ama maalesef tıpkı Kürt devletleri ve hanedanlıkları listesinde olduğu gibi değişikliklere maruz kalmış. Bazı devletlerde açıklamalar bölümüne Moğollar tarafından kurulduğu sonrasında Türkleştiği bilgisi verilebilir çünkü bu bilgi maddelerinde de çoğunlukla bu bilgi veriliyor. Maddeyle ilgileniyorum, maddeleriyle uyumlu olacak ve bu nedenle de maddelerinde düzeltme yaparak düzeltme yapmaya çalışıyorum.--Muratero 20.33, 9 Şubat 2021 (UTC)

Sayfa düzeni[kaynağı değiştir]

Sayfada ilk çağ maddesindeki devletler bir sonraki maddeye kaymış duzeltebilir misiniz? Firatlal (mesaj) 14.26, 8 Şubat 2021 (UTC)

Aynı ülke değil[kaynağı değiştir]

Kimek-kıpçak konfederasyonu ve Kuman-kipcaklar aynı değil. Kimekler Kazakistan'ın kuzeyinde kuruluyor ve 1200 yılında yıkılıyor, kumanların en geniş sınırları ise 1200 yılından sonra. Aynı dönemde aynı bölgede 2 devlet olabilir, bu devletler bir anda kocaman olmadı yavaş yavaş büyüdüler. Dediğim gibi ingilizce sayfasından da kontrol edebilirsiniz. @Muratero Firatlal (mesaj) 08.04, 12 Şubat 2021 (UTC)

Muratero (MesajKatkılarİstatistikler) Firatlal (mesaj) 08.07, 12 Şubat 2021 (UTC)

Burada devletten mi bahsediyoruz yoksa halktan mı?--Muratero 08.41, 12 Şubat 2021 (UTC)

Devletten bahsediyorum, aslında halk olarak da farklılar (Kıpçaklar,kumanlar,kimekler) ama Kıpçaklar o bölgede yaşadığı için onların isimleri daha çok geçiyor ve aynı sanılabiliyor ama ben burda devletlerden bahsediyorum Firatlal (mesaj) 18.33, 12 Şubat 2021 (UTC)

Sahte bayraklar[kaynağı değiştir]

Selamlar, bayrakların çoğu sorunlu. Eski Türk devleti bayrakları bildiğim üzere TRT tarafından, Cumhurbaşkanlığı Forsu'ndaki 16 yıldızı açıklamak için 1969'da üretilmiş özgün, sanatsal eserler ve tarihi bir değer teşkil etmiyorlar. Hatta Türkçü çevrelerde bile bayrakların tutarsızlığı ve Türk tarihi ile ilgili semboller içermemesi eleştirilen konular. Bunları temizlesek mi? Yerlerine (eğer varsa) tamga tarzı şeyler eklenebilir diye düşünüyorum. İngilizce Vikipedi sürekli Azerbaycan ve Türkiye'den zararlı değişikliklere maruz kaldığından ötürü bayraklar orada duruyor ama durum böyle. Ben zamanında temizlemiştim ama sürekli geri ekleniyorlar. @Muratero madde ile ilgilendiğiniz için etiketliyim dedim. Gogolplex (mesaj) 13.21, 12 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba. bence başlığınız olmamış, sahte bayrak yok aslında. Aslını biliyorsanız hemen söyleyin:) Bizim için önemli olan maddesiyle uyumlu mu? değil mi? sorusuna cevap bulmak olmalı. Forstaki 1969'da üretilmiş olduğunu ifade ettiğiniz 16 bayrak; özgün, sanatsal eserler ve tarihi bir değer teşkil eder mi? etmez mi? Bunun cevabına net bir cevap veremiyorum. Göktürk bayrağı Türkiye de yaşayan insanlar için tanınırlığı yüksek bir bayrak. google aramasında baksak yüz binlerce sayfada bu bayrak görülecektir. Altın Orda Devleti bayrağını da 1339 yılında bir kartograf çizmiş ama ondan başka kaynak yok. Yaygın mı evet yaygın. Bu bayrak olayı başka tarihi devletlerde de var. Örneğin Moğol İmparatorluğu maddesinde olan bayrakta olduğu gibi. Padişah porteleri de sonradan çizilmiş ama kullanılıyor. Belirttiğim nedenlerle bazı bayrakları silmek için o kadar net bir şey diyemiyorum. --Muratero 15.54, 12 Şubat 2021 (UTC)

Silmek yerine temsili bayrak diye belirtsek olabilir bence Firatlal (mesaj) 18.45, 12 Şubat 2021 (UTC)

Bence başlığım gayet iyi anlatıyor durumu: Bu bayraklar orijinal veya tarihi değiller. Bu devletler bu bayrakları hiç bir zaman kullanmadı, veya daha doğrusu kullanmış olduklarına dair hiç bir kanıtımız yok. Günümüzde kültürel değerleri olabilir ama bu ansiklopedide sanki tarihte yer almışlar gibi yer alamamalı. Sözdetarih Vikipedi'de sunulamaz. Halk efsanelerini (ki onlar en azından fabrikasyon değil) tarihmihçesine anlatmak ile eşdeğer bu. Tabi bayraklar tek tek incelenmeli. Eğer Altın Orda bayrağı kaydedilmiş ise kalmasında sorun yoktur. Moğol bayrağı da silinmeli zaten. Diğer görüşleri merakla bekliyorum. Gogolplex (mesaj) 18.52, 12 Şubat 2021 (UTC)

Sayfa düzeni[kaynağı değiştir]

Ben sayfayı zaten düzenlemiştim neden tekrar karıştırdınız? Düzgün hâli üstünde düzenleme yapabilirdiniz. Firatlal (mesaj) 22.17, 12 Şubat 2021 (UTC)

Maddeleri neden sildiniz?[kaynağı değiştir]

Benim eklediğim maddeler sayfanın ingilizce çevirisinde olan maddelerdir, kafama göre uydurup eklemedim Firatlal (mesaj) 18.41, 19 Şubat 2021 (UTC)

Göktürkler öncesi[kaynağı değiştir]

Göktürkler öncesi neden kaldırıldı anlayamadım. Göktürkler devleti gökten zembille mi inmiş. Bunun bir süreci var. Göktürklerin öncülü Hiungnu devletidir. Hiungnu devletlerinin de listeye eklenmesi gerekiyor. Ayrıca Avar devleti de Onogur Türklerinden oluşan bir devlettir. Listeye dahil edilmelidir. --Buğrakara (mesaj) 12.12, 21 Şubat 2021 (UTC)

Kullanıcı:Muratero saçmalıyor ve maddeleri gereksiz yere siliyor. PlutoLynx (mesaj) 07.06, 24 Şubat 2021 (UTC)

Sayın Buğrakara. Sildiğim maddelerdeki devletlerin Türk oldukları maddelerinde kesin olarak belirtilmiyor. Bana sorarsanız sildiklerimin çoğu büyük ihtimalle Türk'tür ama bana göre sana göre size göre diye madde yazmıyoruz. Hunlar maddesine baktınız mı? Orada nerede Türk oldukları yazıyor? kesin mi yoksa başka etnik kökenlere de bir çok kayda değer iddia mı var? MÖ 45'de yıkılan Hiugnu devleti 600 yıl sonra MS 552 de kurulan Göktürk Kağanlığının öncülü nasıl oluyor? Avar Kağanlığı maddesinde sizin dediğiniz bilgi yok. Emek harcayarak maddelerinde kabul edilebilir değişiklik yaparsanız ve bu değişiklikleriniz kabul edilirse burada ekleme yaparsınız. --Muratero 15.06, 26 Şubat 2021 (UTC)

Muratero isimli kullanıcının maddeleri silmesi[kaynağı değiştir]

o kadar kaynaklar var. Hepsi kanıtlar niteliğinde. Neden Maddeleri gereksiz yere siliyorsun. Bir hastalığın mı var be insan PlutoLynx (mesaj) 07.05, 24 Şubat 2021 (UTC)

Eğer bir VikiStres yaşıyorsan,VikiMola öneririm. PlutoLynx (mesaj) 07.16, 24 Şubat 2021 (UTC)

Taraflı[kaynağı değiştir]

Bu sayfadaki hassaslığınızı Kürt hanedanlıkları sayfasında da görmeyi bekliyorum. Hiçbir kaynağı olmayan devletleri toplayıp sahiplenmişler. Firatlal (mesaj) 21.14, 26 Şubat 2021 (UTC)

evet PlutoLynx (mesaj) 17.09, 5 Mart 2021 (UTC)

İngilizce sayfa hakkında[kaynağı değiştir]

Bu sayfanın İngilizce kısmındaki Türk Pers devletlerinde Safevleri, Afşarları ve Kaçarları kaldırmışlar. Birisi geri eklerse sevinirim. My name has eaten (mesaj) 07.02, 7 Nisan 2021 (UTC)

Maalesef ekleyemiyoruz. Ben aylar öncesinden defalarca denemiştim, ülkelerin kendi sayfasında Türk kökenli olduğu yazdığı halde eklemene izin vermiyorlar. Vandalizm olduğunu söyleyip uyarıyorlar. Firatlal (mesaj) 21.08, 7 Nisan 2021 (UTC)

Benzerlik[kaynağı değiştir]

Deşt-i Kıpçak ile Kimek-Kıpçak Konfederasyonu aynı ülke değil mi? --Buğrakara (mesaj) 19.40, 21 Nisan 2021 (UTC)

Evet benziyorlar ama değiller, Kimek-Kıpçak Konfederasyonu hazarın daha doğusunda ve daha erken kurulmuştur. Kuman-Kıpçak konfederasyonu ise Karadeniz civarında kurulup doğuya doğru genişlemiştir. Zamanla kimekleri kontrol altına almışlardır, kimeklerin küçük bir kısmı da ayrı bir devlet olarak onlara bağlı yaşamışlardır. Kıpçakların o bölgedeki yoğun nüfusu sebebiyle o bölgenin adı deşt-i Kıpçaktır. Firatlal (mesaj) 20.03, 21 Nisan 2021 (UTC)