Tartışma:Sevan Nişanyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

"Sevan Nişanyan eşinin başından aşağı bir kavanoz dışkı boca ederek de bir ilke adım atmıştır."

Bu nasıl bir ifadedir? Böyle bir şiddet olayını "bir ilke imza atmak" olarak sunmamız çok yanlış.

Her ne kadar yaptığı bilinse de, bir iddia olarak ele alınıp, ilgili haberlere referanslar verilip, olay kısaca anlatılmalı.Bu imzasız yazı 85.96.117.9 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

    • Dikkat çektiğiniz cümle düzenlendi ve milliyet gazetesinden referans verildi, sizde katkı verip cümleyi daha ansiklopedik kılabilirsiniz. Teşekkürler.--85.101.251.147 08:15, 27 Haziran 2008 (UTC)


      • Madde isminde geçen kişi tarafından (Sevan Nişanyan) en son ve tek cümlesi dışında yazılmış bir üslup ve dilemma içeriyor. Bunun düzeltilmesi ve referans gereken yerlerinde referanslandırılması gerekmektedir.--85.101.251.147 08:30, 27 Haziran 2008 (UTC)

Güncel değil[kaynağı değiştir]

Yattığı cezaevi ve mahkumiyet yılı güncellenmeli, suçu da eklenmeli ve bu kısım yaşam öyküsüne taşınmalı. --İskalender (mesaj) 13:20, 1 Temmuz 2015 (UTC)

Dilbilimci değil[kaynağı değiştir]

Bu adam dilbilim okumamış, dilbilim alanında bir konferans veya dergide makalesi yok. Bir üniversitende dilbilim öğretmemiş, dilbilim bölümünde çalışmamış. Dilbilim alanında akademik bir kitabı yok. Sonuç olarak dilbilimci değil. Türkiye'de akademi bir saygı kaynağı olduğu için sevenleri kendisine popüler bir sözlüğü var diye dilbilimci diyor. Dilmilimci ibaresi silinmeli. Bu imzasız yazı Sonbüyücü (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 16.11, 11 Şubat 2021 (UTC)

Sonbüyücü: Dilci olarak düzeltildi.
Vito Genovese 16.14, 11 Şubat 2021 (UTC)
Dilci ne demek? Bilmediğim için soruyorum, Vikipedi'de aradım ama dilci diye bir madde bulamadım. Bu arada meslek için de akademisyen yazıyor. Adam akademisyen değil, doktorası bile yok. Sonbüyücü (mesaj) 16.21, 11 Şubat 2021 (UTC)
Genel olarak dil araştırması yapan kişiler için kullanabileceğimiz bir şemsiye terim, diyeyim nasıl bilmiyor olabileceğine şaşırarak. Bilgi kutusunu da düzelteyim bu arada.
Vito Genovese 16.32, 11 Şubat 2021 (UTC)
Dil araştırması yapan kişilere filolog denir. Sevan Nişanyan o da değil. "Dilci"ye bir başka tanım bulacaksanız lütfen İngilizcesini de söyleyin İngilizce Wikipedia'yı da düzeltelim, orda kendisi için ne "linguist" ne de "philologist" deniyor. Sonbüyücü (mesaj) 16.58, 11 Şubat 2021 (UTC)
"Dil araştırması yapan kişilere filolog denir" ibaresi doğru değil. Filoloji dille ilgili alanlardan yalnızca biridir. Örneğin dilbilimci bir dilcidir, ama filolog değildir. Filolog da bir dilcidir, ancak dilbilimci değildir. İngilizceye gelirsek ise Türkçe ile doğrudan bir terimsel eşdeğerlik kurmak zor. İngilizcede linguist hem dilci hem dilbilimci anlamına gelir. Hatta çevirmen (çeviribilimci de değil, normal çeviri işçisi) için de kullanılır. Nişanyan etimolojiyle uğraşır, dolayısıyla dilci nitelemesi kendisi için uygun.
Vito Genovese 01.52, 12 Şubat 2021 (UTC)

Kaynak Belirtilmeli[kaynağı değiştir]

"(...) Türkçenin etimolojisi üzerine ilk kapsamlı bilimsel çalışma olan (...)", ne "ilk" ne de "bilimsel" sözcüğü için bir kaynak belirtilmemiş. Bu cümle ile başlayan paragrafın sonunda da Sevan Nişanyan'ın kendi blog'undan bir sayfaya atıf yapılmış, zaten sayfada da ne ilk ne de bilimsel deniyor. Sonbüyücü (mesaj) 17.11, 11 Şubat 2021 (UTC)