Tartışma:Selahattin Demirtaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Selahattin Demirtaş sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Etnik kökeni[kaynağı değiştir]

Burada bazı arkadaşlar selahattin demirtaş için zaza ve kürt siyasetçi tanımını kullanmak istiyor. Böyle başka madde var mı bilemiyorum. Selahattin Demirtaş Zazalar Kürttür tezini savunabilir. Ancak wikipediada Zazalar Kürtlerin alt etnik unsurudur diye genel kabul yok görüldüğü kadarıyla. kişinin açıklaması bu bağlamda wikipedianın işleyişiyle ters düşmektedir. Eğer kişinin kendini ne hissettiği önemlidir deniyorsa sadece Kürt'te diyebiliriz.--Muratero 13:30, 28 Nisan 2016 (UTC)

Tartışma kaynağı olan ifadeler Selahattin Demirtaş'ın kendini tanımlayan yine kendi ifadeleri. Maddede yer alan ve tartışmaya konu olan kaynaklar şunlar: Demirtaş K.Irak'ta Kürt konferansında konuştu: "Ben Zazayım" ve DTP Grup başkanvekili Selahattin Demirtaş Kürt Açılımını Değerlendirdi: "Biz Kürtler Orta Asya'dan gelmedik.". --Ahmet Turhan (mesaj) 20:01, 28 Nisan 2016 (UTC)
Kişinin örnek verdiğiniz ikinci açıklamasında Zazalardan bahsetmemesi ya da buna gerek duymaması kendi siyasi duruşu açısından örnektir. İlk kaynakta Ben Zazayım, Kürtçem zayıf diye açıkça deklare etmiş. Verilen ikinci kaynakta Selahattin Demirtaş nerede ben Kürt'üm diye açıklıyor? Kişinin konuşmaları genel. Kendi partisine oy veren Kürtlerin bir nevi sözcüsü olarak açıklama yapıyor. Kendi ve partisinin bakış açısıyla Kürt açılımını değerlendirmekte. Kişiye sorulan sorular ve verilen cevaplar ortada. Mesela kişinin açıklamalarında "Biz Kürtler Orta Asya'dan gelmedik." diye başlık var. Bunun içerisinde ".....Biz Kürtler Orta Asya'dan gelmedik. " deniliyor, sizde buradan çıkarım yaparak kişi Kürt'üm demiş diyorsunuz. O zaman bende bu başlık altındaki röportajı yapanın ikinci sorusunu ve verilen cevabı örnek gösteriyorum

"SORU: 1924'teki tanım, sonraki uygulamalar olmasaydı Kürtlerin 'Türk milleti' tanımına itirazı olmazdı yani?"

"CEVAP: Hiçbir itirazı olmazdı. Bugün de Türküm dediğimde, kendimi inkar etmeden, onurum kırılmadan, asimile olmuş bir Kürdüm anlamına gelmeden, rahatlıkla Türküm diyebilirdim."

Bende buradaki açıklamasını cümlenin gidişatını sorgulamadan, cümleyi tırtıklayarak "Bugün de Türküm dediğimde" ifadesinden, Selahattin Demirtaş Türküm diyor diye mi yorumlasaydım. Kişinin rahatlıkla Türküm diyememesi vikipediayı bağlamaz da diyebilir miyim? O zaman bu kişi ve daha çoğuna Türk asıllı Kürt siyasetçi mi diyelim ya da Zaza, Kürt, Türk siyasetçi de olabilir.--Muratero 06:11, 29 Nisan 2016 (UTC)

"Asıllı" tabiri ve anayasal tanım[kaynağı değiştir]

  • Şu değişiklikte görüldüğü üzere asıllı ifadesi maddeye konmak istenmekte. Bir kullanıcının "vatandaşlık söz konusu olduğunda Türk'tür" gerekçesiyle yaptığı katkının Vikipedi'deki referansı ve bununla birlikte ülke anayasal ve vatandaşlık tanımlarının Vikipedi yönergelerindeki bağlayıcılığının açıklığa kavuşması gerekmekte. Kanıt olarak kişi kendini Zaza olarak ifade etmesine karşın, içinde yaşadığı ülkenin anayasal tanımı gereği ona "asıllı Türk" ifadesini neye göre koyacağız? Örneğin kişinin Moğolistan'da da bir vatandaşlığı bulunsaydı veya orada yaşasaydı "Zaza asıllı Moğol" mu olacaktı? Oysa Moğolistan anayasal vatandaşlık tanımında böyle bir ifade yok. Bu "anayasal" tanımlamaların son derece tehlikeli olduğunu düşünüyor ve bu politikadan derhal geri dönülmesini öneriyorum. Ayrıca konu hakkındaki genel politika tartışması şurada devam etmekte, görüşler burada da belirtilmeli. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:49, 15 Mayıs 2016 (UTC)
  • Bu konunun netleştirilmesi gerekiyor. Ancak yukarıda verilen örnekle bu tartışma anlamsız. Zaza olduğunu söyleyen Demirtaş'ı aynı zamanda Kürt yapmaya çalışanlar kendi kendisiyle çelişiyor, sayfanın geçmişinden bunu yapmaya çalışanlar görülebilecektir. Neyse tartışma konusuna gelirsek, Selahaddin Demirtaş söyleşisinde Türkiye Cumhuriyeti anayasasına göre Türk olduğunu zaten kabul etmektedir. Pasaportunda vb diğer belgelerini kullanırken zaten milliyet olarak Türk olarak söylenmekte. Neyi tartışıyoruz ki? Bunu uygun bulup bulmamak buranın konusu değil. Zaza asıllı Moğol tanımı gibi akademik! bir örnek tartışmanın sulandırılmasından öteye geçmiyor. Almanya'da yaşayan Türkler, Kürtler, Ermeniler, Yunanlar vb maddelerine bakarsak bunlarda aynı şekilde düzenlenmiş. Mesut Özil için Türk asıllı Alman millî futbolcu denilmekte. Jérôme Boateng için Gana asıllı Alman futbolcu denilmekte. Mario Gómez için İspanyol asıllı Alman futbolcu denilmekte. Cem Özdemir için Türk asıllı Alman siyasetçi denilmekte. Ahmed Doğan için Türk asıllı Bulgar siyasetçi denilmekte. Sadiq Khan için Pakistan asıllı İngiliz siyasetçi denilmekte. Bunun gibi örnek çok, bunlar sıkıntı olmuyor zaten olmaması da gerekir.--Muratero 10:52, 15 Mayıs 2016 (UTC)
" Neyi tartışıyoruz ki?". Şunu tartışıyoruz, bu söylediklerinizin hiçbiri Vikipedi'de bir yönerge referansına tekabül etmiyor. Almanya anayasasında herkesin "Alman" olduğuna dair bir anayasal tanımlama yok, o yazılan tanım yine Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre yapılmış. Yani doğrusu Mesut Özil Almanya vatandaşıdır. Sadiq Khan için bir ulus tanımlaması yapılmamış, "Pakistan kökenli" bir ülkeyi ifade eder ve oradan köken almasında bir gariplik yok. Pakistan'da yaşayan bir etnik gurubu temsil etse, örneğin bir Pakistan'da yaşayan Brohi'yi tanımlayacak olsaydık "Birleşik Krallık vatandaşı Brohi politikacı" diyecektik. Hiçbir anayasanın Vikipedi'yi bağlamadığını tekrar hatırlatmak gerekli. Bu tanımlamaya göre yönerge oturduğunda, bu verilen örneklerin tamamı zaten değişebilir, biz zaten yönergenin nasıl olması gerektiğini tartışıyoruz. Önerimi ilgili politika oluşturulmasına dair açılan tartışmada açıkça belirttim. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:22, 15 Mayıs 2016 (UTC)
Almanca Vikipedide Mesut Özil (türkisch: [Mesut özil] [ˈmesut ˈœzil], * 15. Oktober 1988 in Gelsenkirchen) ist ein deutscher Fußballspieler. yani Mesut Özil bir Alman futbolcudur denilmektedir. Bu da mı T.C. anayasasına göre yazılmış? --2001:A98:C060:80:5C96:B432:9413:B0E0 09:13, 20 Mayıs 2016 (UTC)
Cevap Cevap Ben de diyorum ki, "vatandaşlık" ifadesinin tanımı bir devletin toprak parçasında yaşayan kişileri mi tanımlar, yoksa bir ulusa ait kişileri mi? Etnik kökeni kişinin tarihsel ulusunu tanımlamakta, yurttaşlığı ise bağlı olduğu devleti ifade etmekte. Pakistan'da yaşayan Brohi bir kişinin yurttaşlığını nasıl tanımlayacaksınız örneğin? "Pakistan'lı" veya "Pakistan kökenli" gibi diyerek, yani ülke adının betimlenmesiyle oluşan bir ifade kullanacağız. Veya Doğu Timor vatandaşlığını ülke adı kullanmayarak nasıl tanımlayacağız? Bu yöntemi örnek alarak Hhngi ulusu üst kimlik olarak kullanacağız? Libya ülke vatandaşlığını hangi aşiret öğesinin kimliğini kullanarak yapacağız örneğin? Kişinin vatandaşlık tanımının yaşadığı ülke adı ile ilişkili olduğunun açık olduğunu düşünüyorum, Bir Moğolu tanımlarken "SSCB vatandaşı Moğol yazar", "Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Moğol şarkı", veya "Moğolistan vatandaşı Moğol şarkıcı" gibi. Bir Alman için de yurttaşlık bağı bulunan ülke veya ülkeleri betimleyerek etnik ifadeleri kullanmamız yeterli. Yani Mesut Özil Almanya devletinin bir yurttaşıdır, Alman ulusunun bir vatandaşı değildir. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:58, 20 Mayıs 2016 (UTC)
Almanya devletinin değil Almancasında basbayağı Alman futbolcu yazıyor. --88.251.3.212 15:41, 30 Mayıs 2016 (UTC)
İşte bu durum hatalı, ondan bahsetmekteyiz. Ayrıca halihazırda Almanca dahil diğer dillerdeki Viki sayfaları zaten Türkçe Viki için bir referans kaidesi değil. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:50, 30 Mayıs 2016 (UTC)
Fransızca Vikipedide de Patrick Devedjian, est un avocat et homme politique français. yani Fransız avukat ve siyasetçidir denilmektedir. Bu şahsın Banu Avar'la konuşurken Ben Ermeni değilim, Fransız'ım, Fransa bir ulus devlettir tarzında bir cevap verdiği de malumdur. Selahattin Demirtaş kendisini Zaza veya Kürt olarak tanımlıyor olsa dahi Almanca, Fransızca gibi dillerdeki Vikilerde tanım cümlesinde etnik köken geçmediğinden Zaza asıllı ifadesi bile fazladır. Etnik kökeni tanımda değil daha aşağıda verilebilir. --88.251.41.252 09:52, 20 Mayıs 2016 (UTC)