Tartışma:Selçuklular

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikiproje Azerbaycan (NA-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Azerbaycan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Azerbaycan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje 10K (Taslak-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 

Niye sol kolu?[kaynağı değiştir]

  • Az önceki yapılan son değişikliği, sol kol ifadesi geçtiği için geri aldım, kaynaklıysa sol sağ ifadeleri kullanılmadan eklenebilir diye düşünüyorum--Düşünenadam 20:38, 30 Ocak 2008 (UTC)

Eski Türk ordularında ikili düzenin değişmez olduğu bilinir.Ordu ikiye ayrılır bunlarda kol denir.Kollarda birbirinden sağ ve sol olarak ayrılır.Osmanlı ordusundada görülür.İç ve Dış Oğuzlar diyede ayrılır. Ama niye o sol,iç öbürü sağ,dış diye sorarsan orasını bilmiyorum. Moğollarda sol'un kutsal olduğu kabul edilir.Muhtemelen Türklerdede öyledi.Bazıları ise sağ'ın daha şerefli olduğunu söyler.Bu inanışa göre verilmiş olabilir.Reşîded-dîn'in Camiü't-tevârîh kitabında geçmektedir. Ayrıca ismimlerinin Salcık'dan geldiği büyük ihtimaldir.Eski göçebe Türklerde ırmak geçişi çok önemliydi. Doğan Avcıoğlu Türklerin Tarihi Kitap 1,AÜ Yrd. Doç. Dr. Tahsin Parlak,Jean Paul Rox(Türkolog) Faune et Flore .

Zannetmiyorum. Türk ağzında 'Selçuk' veya 'Selçük'tü. Arapça'da 'ç' olmadığı için

السلاجقة al-Salājiqa oldu ve Farsça'da 'ç' var fakat سلجوقيان Saljūqiyān olarak geçti. Yine de kaynak göstererek bir iddia olarak ilave edebilirsiniz. Takabeg 10:57, 31 Ocak 2008 (UTC)

Şimdi " ç " ile o kadar bağlantılı değil.Kuvvetli ihtimal budur; Kelime Salcık'dan gelmedir Salcık - Selçuk. Mehmetçik gibi.salcık - Küçük sal anlamında.Sende diyorsun Farsçada Saljüq. Kaynak : Jean Paul Roux(türkolog) Kitabı Fauna et Flore sacrees, sayfa 134 ,Ayrıca Doğan Avcıoğlu kitabı Türklerin tarihi Birinci kitap sayfa 372,Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yrd. Dekan Yrd. Doç. Dr. Tahsin Parlak"

Kısaca kesin bilgi olarak yazmazsan ilave edebiliriniz. Sonuçta bir iddia. Takabeg 11:21, 31 Ocak 2008 (UTC)

Takabeg sen eklermisin ozaman nasıl iddia ekleniyormuş benide bilgilendirmiş olursun. Selçuk isminin ..... geldiği sanılmaktadır diyorum. Devamlı siliyorsun :)..

Vikipedide anlayamadığım bir şey var tarih tarihte kalmış yaşanmıştır.Türkiye ve dünya arşivlerinin hepsinde herşey mevcuttur burda sorun arşiv ve resmi kaynaklı verilerin bulunmayışı ve bazı takabeg gibi kullanıcıların kendi zihniyetlerini dayatma olayı yaşanmaktadır.vikipedi tarafsız olamayan kullanıcılara karşı tavrını koymalıdır.Türkiye de olumsuz bir şekilde anılmaya başlamaktadır çünkü.!!!

Selçuk kelimesi Selçük kelimesinin acem ağzında bozulmuş şeklidir.Bana kalırsa bu da belirtilmelidir.Atsız Türk edebiyatı tarihi kitabında açıkca anlatılmış konu ortaya konulmuştur.Bence yanına Selçüklüler şeklinde de bir belirtme ifadesi olabilir.TurkologBilig (mesaj) 22:04, 2 Mart 2013 (UTC)

alpaslanın bir tane daha abisi vardı adı yakutlu beydı. yakutlu bey melikşahın döneminde de beylik yapmıştır