Tartışma:Sasani İmparatorluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eski seçkin maddeSasani İmparatorluğu eski bir seçkin maddedir. Maddenin aşağıdaki aşama geçmişindeki bağlantılardan onun ilk adaylık sayfasını ve neden bu statüsünü kaybettiğini bulabilirsiniz.
Ana Sayfa ödül Bu madde 43. Hafta 2008 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 37. Hafta 2011 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 20. Hafta 2016 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Tarih (SM-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (SM-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Orta Doğu (SM-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Orta Doğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Orta Doğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (SM-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (SM-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Kafkasya (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Kafkasya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Kafkasya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Rusya (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Rusya maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Rusya kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Başlık[kaynağı değiştir]

Bu makalenin, Sasaniler ya da Sasani Devleti olarak anılması, bence daha mantıklı. XeNo 09:30, 26 Şubat 2007 (UTC)

Makalenin başlığı ilk başta Sasani Devleti'ydi. Ardından İmparatorluğun daha yaygın bir söyleniş olduğuna karar verdim. Üçü de geçerli başlık olabilir aslında. Türkçe ansiklopedilerde nasıl geçtiğine bakmak lazım. Dirimemat 09:33, 27 Şubat 2007 (UTC)
Haklı olabilirsiniz ancak, şu güne kadar hiçbir zaman Sasani İmparatorluğu gibi bir kavram ile anıldığını görmedim ben Sasaniler'in. Bir daha bakayım ben... XeNo 22:31, 27 Şubat 2007 (UTC)

Sasaniler Ne Zaman İmparatorluk Oldu?[kaynağı değiştir]

Hanımlar beyler, tarihte devletler başka bir imparatorluk topraklarını feth etmediği sürece imparatorluk olamazlar. Malunuz Acem mübalağası diye bir şey vardır bizde. Buda onlardan birisi sanırım. Lafın Özü başlık, "Sasani Devleti" olması gerekir. saygılarımla...--Alperx 06:05, 3 Nisan 2007 (UTC) O zaman oylamaya açalım--UANnis 07:47, 3 Nisan 2007 (UTC)

Oylama[kaynağı değiştir]

Sasani imparatorluğu'nun ismi sasaniler yada sasani devleti olarakj değiştirilsin mi?

  • Destek Destek--UANnis 07:47, 3 Nisan 2007 (UTC)
  • Destek Destek, yeni adı "Sasaniler" yada "Sasani Devleti" olsun bence.--Alperx 08:06, 3 Nisan 2007 (UTC)
  • Destek Destek: Daha önce de belirttiğim gibi bu başlığın "Sasaniler" ya da "Sasani Devleti" olması taraftarıyım. --XeNo

Kaynakça[kaynağı değiştir]

Kaynakça'da yer alan yayınlanmamış lisans tezlerinin silinmesi taraftarıyım. Bu tezlere işaret etmek bir şey getirmiyor zira. Saitcank (mesaj) 16:38, 1 Aralık 2017 (UTC)