Tartışma:Süryaniler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Hristiyanlık (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Hristiyanlık maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Hristiyanlık kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İsveç (B-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İsveç maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İsveç kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Gayrimüslim olan Süryaniler azınlık statüsünde bulunmamaktadır ve diğer Türk olmayan Müslüman halklar gibi Türk sayılmıştır.

Bu, Lozan Antlasmasi'nin tartisilacak bir yorumudur. Sonucta Lozan, tum Musluman olmayanlara azinlik hakkini taniyor, metninde Ermeni, Rum, Yahudi diye bir sey yok, dolayisiyla hukuken Suryanilere de bu hak taninmali. Ayrica, Türkiye Anayasasi'nda TC vatandasi olan herkes Turk sayilir. --Benne 22:02, 16 Şubat 2010 (UTC)

Süryaniler tarihte bahsedilen Asuri medeniyetinin bugüne ulaşmış halidir.Hristyanlığın Doğu kiliselerine Süryani kadim kilisesine bağlıdırlar.Mezopotamya bölgesinde Türkiye'de Mardin,Irak'ta Musul ve Suriyede yerleşik olarak geçmişten bugüne dek yaşayan aslında Bölgenin Araplarla birlikte en eski kavmidir.Diğer iki kavim Türkler 1000 yıllarından sonra bölgeye yerleşmişler Ve mardinde kalıcı derin izler Bırakan Artuklu beyliğini kurmuşlar ve Mardini Artuklu eserleriyle süslemişlerdir.Kürtler ise Asıl yurtları Zağros bölgesi (İran) dan Safevi-Osmanlı savaşları sonucunda Sünni-şafi olmaları sebebiyle İran tarafından baskı göçle sürülmüş,Osmanlıya bağlanmışlardır.Süryaniler için dönüm noktası olan dönemler vardır.Birincisi 1.dünya savaşı dönemi ve sonrasında yaşananlar, imzalanan lozan antlaşması burada diğer hristyan unsurlardan farklı tutularak Azınlık görülmemiştir.İkincisi 1970 lerden sonra şehirleşme ve bölgenin yapısından kaynaklı göçler,üçüncüsü 1984 sonrası başlayan Pkk terör eylemlerinden dolayı oluşan ortam ve Pkk nın bazı süryani köylerine saldırması ve süryani insanları öldürmesiyle Süryaniler baskı altında kalmışlardır.1970 lerde Mardin ve bölgesinde süryani nüfusu 100 bin civarında telaffuz edilirken bugün mardin ve bölgesinde 10 bin civarı süryani kalmıştır.Türkiyede 15-20 bin arası nüfusları bulunmaktadır.Bu yaşanan büyük göçle Avrupada süryani nüfus yoğunlaşmıştır.Dördüncüsü ise 2000 li yıllarda bölgede yaşanan normalleşmenin getirdiği uygun hava ve Hükümetin yapmış olduğu açılımlarla bölgede süryanilere bakışta normalleşmeye başlamış Avrupaya göçetmek zorunda kalan Süryaniler yurtları mardine tekrar yerleşmeye hayat kurmaya başlamışlardır.

turk suryaniler?[kaynağı değiştir]

TURK olan suryaniler varmıdır yoksa suryaniler ayrı bi halkmıdır? yani anlatmak istedigim suryanilik dini bişeymidir yoksa bi kavimmidir?

Suryaniler, Hiristyanlasmis arami'(oromoyo)VE bir ırktır. Turk, Kurt, su an Turkiye'de yasayan tum halklardan once Mezopotamya'ya yerlesmis bir halktir. --Benne 20:00, 15 Şubat 2010 (UTC)
Evet Arami kökenlidirler; fakat Mezopotamya'ya ilk yerleşen halk vurgusu milliyetçilik kokuyor. Belediye otobüsü koltuğu değil bu ilk gelen kapsın. Ek olarak Mezopotamya'nın tamamına yakını-küçük bir bölümü Türkiye'de olmakla birlikte- Irak'tadır ki Irak Mezopotamya'nın Arapçasıdır. O yüzden Türkiye'deki halkları da pek ilgilendirmiyor söyledikleriniz. Ritspah (mesaj) 03:00, 6 Aralık 2013 (UTC)

kimlik[kaynağı değiştir]

Süryaniler ataları Asurlularden ve Aramilerden. Kimlik bilgilerini kontrol --Suryoye85 (mesaj) 17:14, 5 Ağustos 2013 (UTC)

Süryaniler ataları Asurlularden değildir .sadece rivayetten ibarettir (arami) dense daha yerinde olur88.229.74.241 16:28, 25 Temmuz 2013 (UTC)

Evet, aynı fikirdeyim. Ritspah (mesaj) 02:49, 6 Aralık 2013 (UTC)


1. http://www.aina.org/ata/20070218144107.htm

2. http://christiansofiraq.com/reply2.html

3. http://dspace.mah.se/bitstream/handle/2043/5792/The%20Assyrians%20%28Syriacs%29%20of%20Turkey%20-%20A%20forgotten%20people%20-%20by%20Jenny%20Thomsen.pdf

4. http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7156590.stm

5. http://www.birgun.net/report_index.php?news_code=1341304511&year=2012&month=07&day=03 --Suryoye85 (mesaj) 09:46, 9 Temmuz 2013 (UTC)

6. http://users.skynet.be/fc468570/qui_sont_les_syriaques___159.htm

Süryaniler, Asuriler, Keldaniler[kaynağı değiştir]

Süryaniler, Asuriler ve Keldaniler Semitik olmakla birlikte aynı ırktan değildirler. Keldanice, Süryanice ve Asurice farklı dillerdir. Asurice Akadcadan, Keldanice Chaldean dilinden ve Süryanice de Aramiceden türemiştir. Ek olarak bayrakları da farklıdır. Fakat karşı görüşte olanlar da çok olduğundan burada tartışıldıktan sonra maddenin değiştirilmesini daha doğru buldum. Ritspah (mesaj) 02:48, 6 Aralık 2013 (UTC)

Ataları[kaynağı değiştir]

Hem Asurlular hem Aramiler Süryanilerin atası mı? İlginç doğrusu. Bu konu netleştirilmeli. --E4024 (mesaj) 08:02, 25 Eylül 2014 (UTC)

Üst üste yapılan değişiklikler üzerine;[kaynağı değiştir]

Gördüğüm kadarıyla bu sayfanın İngilizcesi "Assyrian people"dır. Türkçesi Asurlar'dır ama Süryaniler olarak'ta bilindikleri için bu bağlantı doğrudur. Ancak bazı değişiklikler Süryanilerin atalarının Aramilerden geldiğini yöneliktir, nitekim sayfaya baktığımızda görmüş olduğumuz tablodaki kimliklerin tümü Asur olarak tanımlanmaktadır. Bu insanların sayfalarında Arami yazmamaktadır, yazıyor olsaydı eğer yapılacak şeylerden bir tanesi sayfanın içeriğini değiştirmek yada dil bağlantısını koparmak çünkü farklı bir dil bağlantısına bastığımızda eğer karşımıza tamamem farklı birşey çıkıyorsa bu bağlantıların uyumsuzluğunu gösterir. --Gabygabi (mesaj) 18:38, 2 Haziran 2015 (UTC)

Aramiler, Asurilerin farklı isimlendirmesi diye biliyorum. Hristiyanlıktan sonraki dönemde ise Süryani ismi daha çok kullanıla gelmiş. Sonuçta tek bir halktan bahsediyoruz bildiğim kadarıyla.--Ghetto (mesaj) 19:11, 2 Haziran 2015 (UTC)

Tam koruma[kaynağı değiştir]

Maddede yaşanan değişiklik savaşı üzerine maddeyi 3 gün süreyle tam korumaya alıyorum. @Verum-nunc, Nahroyo, Gogolplex, Br Prometheus gibi madde üzerinde özetler üzerinden kanaat bildirmiş değişiklik sahiplerini etiketliyorum.

Vito Genovese 14.54, 31 Temmuz 2020 (UTC)

Anlaşmazlık ve ısrarlı değişiklikler devam ederse koruma uzatılsın lütfen Vito. Nahroyo çok ısrarlı değişiklikler yapmış. Şimdi fark ettim kullanıcı metada interviki bağlarını değiştirilmiş ve Aramilere bağlamış Süryani sayfasını.
Kullanıcı Türkçe biliyor mu emin değilim, ancak Türkçe kaynaklarda Süryani tüm syriac ve neo-aramic ("Asurca") konuşan gruplara, din ve mezhep ayırtetmeksizin atıfta bulunuyor İngilizcedeki Assyrian terimine paralel bir biçimde. "Asur" ve "Arami" neredeyse sadece tarihi halka atıfta bulunuyor Türk dilinde. Kendi dillerinde ayrımlar vardır belki ama Türkçe sürümde olduğumuz göz önünde bulundurulursa durum böyle. Bu yüzden Asur bayrağı diye bir sayfa bulunmamalı, zira Assyrian = Süryani.
Buna karşın Asurî ve Süryani isimlendirmeleri şu taraflı makalede ele alınmış. Asuri bir alt kimlik gibi durmakta. İslam Ansiklopedisi de "Aynı kavmin monofizit inancı benimseyenlerine Süryânî, Nestorius’un görüşlerini kabul edenlere Nestûrî veya Asurî, Nestûrî iken Katolik olup Roma’ya bağlananlara da Keldânî denilmektedir" demiş. O yüzden konuyu daha iyi bilen kişilerin tartışmaya katılması önemli. -Gogolplex (mesaj) 14.09, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Oxford Semitic ve Verum-nunc lütfen değişiklik yapmadan önce bu sayfada konuyu tartışalım. Belli ki bir içerik anlaşmazlığı yaşanıyor, çözümü önce tartışma sayfasında aramak gerekiyor. Yukarıda bu konuda başka bir kullanıcının daha yorumu var. Konuyla ilgili burada kaynaklarla kendinizi ifade ederek fikir birliğine ulaşmayı öneriyorum.----anerka'ya söyleyin 11.48, 11 Ekim 2020 (UTC)

ESKİ SÜRYANI TARİH: http://www.suryaniler.com/suryani-tarihi.asp?id=32 , SÜRYANİLER KİMDİR? -> http://www.suryaniler.com/suryani-tarihi.asp?id=31 Bu imzasız yazı Verum-nunc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 21.44, 15 Ekim 2020 (UTC)

Sayın Anerka, Birçok kullanıcı adı ancak aynı kişi: Vullc4n0, Oxford Semitic, Drmartinbey, MixedButHumann, Z3US. Bu kullanıcı siyasi bir gündemi takip ediyor. Wikipedia bir ansiklopedi olup bir parti platformu değildir. Bilim, Asurlular ve Süryanilerin eş anlamlı olduğuna çoktan karar verdi. Bu imzasız yazı Verum-nunc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 21.56, 15 Ekim 2020 (UTC)

http://www.adiyamanmetropolitligi.org/default.asp?Sayfa=Kultur&t=Tarih&Id=92 https://islamansiklopedisi.org.tr/suryaniler

https://www.academia.edu/39251377/ARAMİLER_VE_SÜRYANİLER_pdf

Oxford Semitic (mesaj) 10.28, 16 Ekim 2020 (UTC)

kullanıcı benim tarafıma çok saygısız davrandı. şüpheli kaynakları kullanır ve yanlış haklar veriyor. Suryaniller Asurlu değildir Oxford Semitic (mesaj) 10.33, 16 Ekim 2020 (UTC)

Sayın Baylar Oxford Semitic ve Vullc4n0, Wikipedia'nın bir ansiklopedi olmasına içtenlikle saygı göstermenizi tekrar rica ediyorum. Parti politikaları ansiklopedide yeri yoktur. Bilim, Süryaniler ve Asurlular eş anlamlı olduğuna çoktan karar verdi. Lütfen aşağıdaki literatüre bir göz atın: https://www.tigrispress.com/books/books-in-assyrian/asurlar.html, https://www.tigrispress.com/books/books-in-assyrian/asur-tarihi.html, https://www.tigrispress.com/books/books-in-assyrian/ninova-saray-kutuphanesi.html, https://www.tigrispress.com/books/books-in-assyrian/suryanilerin-kakeni-ve-turkiyeli-suryaniler.html

Şu anki makale gayet iyi. Her iki teoriyi de hesaba katıyor. Bekyelen değişiklikler vandalizm dir. Saygılarımızla Verum-nunc Bu imzasız yazı Verum-nunc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 20.39, 16 Ekim 2020 (UTC)

sevgili verum-nunc, sizden tekrar propagandanızı durdurmanızı rica ediyorum. burada alıntı yaptıklarınız çok tartışmalı, doğrulanmamış kaynaklardır. Suryanil'in Aramice olduğunu söyleyen çok daha fazla çalışma var. Ayrıca "Asurular" teriminin teknik olarak yanlış olduğunu ve aslında Aramean olarak adlandırılması gerektiğini belirten çok sayıda yüksek kaliteli bilimsel çalışma vardır. Prof. Dr. Werner Arnold ve Dr.Sebastian Brock'in kötü şöhretli araştırmalarına dikkatinizi çekmek istiyorum. Dahası, bana yönelik çirkin suçlamalarınızdan kaçınmanızı rica ediyorum.

Oxford Semitic (mesaj) 11.34, 17 Ekim 2020 (UTC)

Ayrıca saygın kaynakları kullanmanızı rica ediyorum. Hiç yokmuş gibi görünüyor, bu yüzden sizden yanıldığınızı kabul etmenizi istiyorum. Oxford Semitic (mesaj) 11.37, 17 Ekim 2020 (UTC)

Sevgili Oxford Semitic, Ben her zaman terbiyeli ve saygılıyım. Neden böyle bir şey iddia ediyorsunuz? Lütfen bunu kanıtlayın. Aşağıdaki akademisyenler, Asurlular ve Süryaniler eşanlamlı olduklarını bilimsel çalışmalarla kanıtladılar. Avusturyalı eski tarihçi ve eski oryantalist Robert Rollinger https://uibk.academia.edu/RobertRollinger, Yeni Asur İmparatorluğu'nda uzmanlaşmış Finlandiyalı Asurolog ve Helsinki Üniversitesi'nde Asuriyoloji Profesörü Simo Parpola http://www.nineveh.com/parpola_eng.pdf, Prof. Svante Lundgren, https://www.lunduniversity.lu.se/lucat/user/8fc30a6573ad378a10cb3593dfa90b71 he Assyrians - From Nineveh to Södertälje (Englisch) (978-9198344127). Bu imzasız yazı Verum-nunc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 21.26, 18 Ekim 2020 (UTC)

sevgili verum nunc, lütfen propaganda gibi görünmeyen kaynakları kullanın. Sürryaniler teriminin Türkçede Aramiler ile eşanlamlı olduğu da bir gerçektir. Tekrar propaganda yapmamanızı ve Wikipedia yönergelerine uymanızı rica ediyorum. Oxford Semitic (mesaj) 09.13, 19 Ekim 2020 (UTC)

sevgili Oxford Semitic, Bunlar ünlü bilim adamları, onları propaganda olarak etiketlemeniz hiç adil değil. Innsbruck Üniversitesi, Lund Üniversitesi ve Helsinki Üniversitesi geleneksel tarihi ve ünlü üniversitelerdir. Saygılarımla Verum-nunc Bu imzasız yazı Verum-nunc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 20.57, 20 Ekim 2020 (UTC)

sevgili verum-nunc, Oxford Üniversitesi'ni veya Priceton Üniversitesi'ni duydunuz mu? Suriyelilerin Aramil olduğu şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlanmıştır. Dikkatinizi Profesör Shabo Talay'ın çalışmalarına çekmek istiyorum. Oxford Semitic (mesaj) 04.55, 21 Ekim 2020 (UTC)

Sevgili Oxford Semitic, Dün haberlerde çıktı: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/9-asirlik-harran-sarayinin-ana-kapisi-gun-yuzune-cikarildi-1774616 Prof. Shabo Talay, Süryanilerin atalarının Asurlular ve Arameanslar olduğunu yazıyor. Mevcut girişi neden değiştirmek istiyorsunuz? Mevcut Wikipedia makalesi çok iyi. Bu bir uzlaşma. Daha fazla kanıta ihtiyacınız var mı?, Saygılarımla Verum-nunc Bu imzasız yazı Verum-nunc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 08.01, 21 Ekim 2020 (UTC)

sevgili verum nunc, şimdi yalan söylediklerine dair kanıtımız var. Sorunla ilgisi olmayan kaynakları, Bay Talay'dan bahsetmiyor bile! Makalenin tahrif ettikleri gibi tamamen yanlıştır, Asurular teriminin makalede hiç yeri yoktur. Tekrar Wikipedia yönergelerine uymaya ve yalan söylememeye başvuruyorum. Oxford Semitic (mesaj) 09.11, 21 Ekim 2020 (UTC)

Sevgili Oxford Semitic, Yalan söylemek mi? Bunlar iki farklı konu. Bir yanda Cumhuriyet'ten yepyeni bir ürün. Öte yandan Prof. Shabo Talay ile ilgili bir cevap veriyorum. Lütfen Sayın Talay'ın kitabını okuyun: Šlomo Surayt / Süryanice Tanıtım Kursu (Turoyo) Diğer şeylerin yanı sıra şunları yazıyor:"Öğrenci aynı grup içinde Süryani, Arami, Asuri gibi farklı isimlerle veya yeni bileşenleri olan farklı tanımlarla karşılaşabilir. Bu konuyla ilgili olarak tartışma yaratmamak için Süryaniler- Süryanice terimlerini kullanmayı tercih ettik." Mevcut Wikipedia makalesi iyi, bekleyen değişiklikler sadece etno-POV. Saygılarımla Verum-nunc Bu imzasız yazı Verum-nunc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 07.17, 22 Ekim 2020 (UTC)

Sevgili verum nunc, lütfen Bay Talay hakkında daha fazla bilgi edinin. Onu şahsen tanıyorum, bu onun fikrinin ne olduğunu daha iyi bildiğim anlamına geliyor. Ethno-POV yaptığınızı ve düzenlemenizle birlikte makalenin ciddi propaganda ve yanlış olduğunu belirtmek isterim. Sizi Dr. Brock'a yönlendirmek istiyorum, Prof. Arnold ve Dr. Bey'i haberdar edin. Sizden bir hata yaptığınızı kabul etmenizi ve yanlış bilgi yaymayı bırakmanızı rica ediyorum. Ayrıca dikkatinizi wikipedia yönergelerine tekrar tekrar çekmek isterim ki, hiç kimsenin yanlış bilgilendirilmemesi için onları takip etmeniz konusunda sizi tekrar tekrar uyarıyorum. Aksi takdirde, sizin için sonuçları olacaktır.

Tartışmanın bitmesini istiyorum ve yanlış olduğunu kabul ediyorsun

Oxford Semitic (mesaj) 05.55, 23 Ekim 2020 (UTC)

Sevgili Oxford Semitic, Almanca Wikipedia'da 21 Ekim 2020 (11:44) tarihinden beri engellendiniz. Bunun hakkında daha fazlasını söylememe gerek yok. Saygılarımla Verum-nunc Bağlantıya bakın: https://de.wikipedia.org/wiki/Benutzer_Diskussion:Oxford_Semitic Bu imzasız yazı Verum-nunc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 12.49, 23 Ekim 2020 (UTC)

Sevgili Verum-Nunc, Wikipedia talimatlarını hiç okumamışsın gibi görünüyor. Diğer dillerdeki Wikipedia, Türkçe'den bağımsızdır ve burada listelenemez. Sizden bir kez daha cesur suçlamalarınızı durdurmanızı ve gelecekte bu tartışmadan kaçınmanızı rica ediyorum.

Oxford Semitic (mesaj) 18.05, 23 Ekim 2020 (UTC)

Ek olarak, düzenlemeleriniz tamamen yanlış tarafta: görüyorsunuz, iki kez katkıda bulunun ve böylece wikipedia'nın kafasını karıştırın https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Asur_halkları

Oxford Semitic (mesaj) 18.08, 23 Ekim 2020 (UTC)

Süryani Bayragi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Vito Genovese
Birisi metindeki 'Arami bayrağını' sayfaya Arami-Süryani bayrağı yönlendirebilir mi?
Can someone redirect ‘Arami bayragi’ to Arami-Süryani bayragi in the text?

Nahroyo (mesaj) 16.58, 2 Ağustos 2020 (UTC)