Tartışma:Ramazan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje İslam (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

yorum[kaynağı değiştir]

Tamamen şahsi fikirler ve saptırmalarla dolu bir makale..Ramazanın amacı anlatılması gerekirken bir kaç hesap ve 3-5 örnek ile doldurulmaya çalışılmış içi boş düşünce yazısı...

Ikisi de 360 gun??[kaynağı değiştir]

Ay yili ile Gunes yilinin ikisinin de 360 gun oldugu zaman BES milyon yil once idi, lutfen bilimsizlikten kacinilalim.. Bir sey yazmadan once kaynak gosterelim.. Valla ne diyeyim.. Bilim, bilim, bilim, kaynak, kaynak, kaynak... Baristarim 21:07, 24 Eylül 2006 (UTC)

Eger o teze ciddi bir kaynak gosterilmezse silecegim.. Kaynak gostermemek ve kafadan oylesine yazmak Viki'nin kalitesini dusurur. Makalenin girisindeki Ramazan'in kelime orijini ile ilgili yazi çok detayli ve bilimsel.. Baristarim 21:11, 24 Eylül 2006 (UTC)

selam

5 milyon yıl öncesinde Ay ile Güneş yıllarının 360 gün olduğunu bilim olarak isbatlamak imkansızdır. Bu dediğiniz şuna göre hesaplanmıştır; Güneş ile Ay yılındaki uzama-kısalma süresi sabit İSE, 5 milyon yıl önce her ikisi de 360 gün olması gerekli denmiş. Ama kimse bu sapmanın sabit olduğunu iddia etmiyor. Yazılı kaynakların akatarımı bize bilgi veriyor. "Vedalar" bunun örneğidir, eski efsanelerde eskiden yılın neden 360 gün iken sonra 365 gün olduğu ile ilgili bir sürü safsata vardır, ama hepsi de bildiğimiz tarihin hemen öncesinde olduğunu söylemektedirler. Eski Çin geometri kitaplarında ne zamnadan beri bir dairenin içaçıları toplamı 360 derece yerine, 365.25 derece yazılmış bir araştırsanız olur mu?

adrianinos, 25 Eylül, 2006

burada zaman esasi gozetilerek makale yazilmis dogrusu takvimlerin ay ve gunes yilina dayananlarinin hz.ibrahim doneminde yani 5000 yil oncesinde ay ve gunes yilinin 360 gun olarak hesaplanmis olmasidir,turklerin ve cinlilerin kullandigi 12 hayvanli takvim 360 gune tekabul etmekteydi.ekvatoral bolgede gun suresinin gece suresine her zaman esit oldugu yerlerde kullanilan ay takvimleride 360 a esit olmustur bunda asurlularin ve hintlilerin kullandiklari yildiz takvimleride dahildir makaleyi yazan arkadas bir gorusten yani yola cikarak hareket etmekle yanilmisitir cunku hilal esasi islamin temel kaynagidir...oyleki bu gorusu savunanlar islam dunyasinda agirliktadir.uydurma hadis dedigi seylerde 1400 yillik islam tarihinde binlerce muctehid alime kaynaklik etmistir.


ADINI YAZMAYAN KİŞİYE

Konu ile ilgili hadisleri bulup buraya yazrsan, konu hakkında ne kadar bildiğin ortaya çıkacak, statükoyu korumak için yazmışsın yazdıklarını ama kazın ayağı öyle değil.

adrianinos, 28 Ekim 2006

Ramazan ayının hesaplanması[kaynağı değiştir]

İbadetlerde vakitin olmasının bir hikmeti de insanları toplamak, birleştirmek, kaynaştırmaktır. Halbuki bugün tam tersi amaçla kullanılıyor. Burada Ramazan'ın ne zaman başladığı çok önemli değil, birlikte hareket önemli. Zaten Hz. Muhammed, "Biz ümmi bir milletiz, ne yazı ne de hesap biliriz. Ay, şöyle şöyledir" demiştir. Dolayısıyla hesap bilselerdi hesapla tayin edeceklerdi. Bu konuda ikinci bir ihtilaf noktası vardır. O da, yeni ay mı, yoksa hilalin görülmesi mi esas alınacak? Hilalin görülmesini esas alanlar, hesaba yaklaşık bir gün daha ekliyorlar. Bunun için yeni ayı dikkate alanlar bir gün önce oruca başlıyorlar. Halbuki her ikisi de kabul edilebilir. Ancak yeterki biri üzerinde anlaşılsın. Çünkü "hilalin gözetlenmesi" tamamen imkansızlıkların gereğiydi. Ancak hesapta, hilalin görülmesi tarihini esas almak daha isabetli olur diye düşünüyorum. Yani bugün Diyanet'in yaptığı gibi. Böylece sünnetin ruhuna uyulduğu gibi şekline de kısmen uyulmuş olur.

Ramazan ayının hesaplanması[kaynağı değiştir]

selam

Bir ekleme ile başlayayım sahih hadis kitaplarında ( Buhari, Müslim ...) şöyle bir metin vardır " Arap, ne okuyup ne yazan ne de hesap yapabilen cahil bir topluluktur."

Hiçbir eğitim görmemiş bir çoban bile Ay takvimine göre "Ay ayı /şehr-i kamerî, lunar month)"nın ilk günü hesaplar ama Diyanet İşleri hesaplayamaz.

Nasıl mı?

"Ay ayı" yuvarlak hesap 29,5 gündür, çobana sorsan 30 günden eksik, 29 günden artık diyecektir. Her çoban bilir ki "Dolunay", "Ay ayı"nın tam ortasıdır. "Dolunay", 29,5 günde bir olur. Dolayısıyla "Dolunay" gününe 29 tam gün ekleyen kişi, 30. günün mutlaka bir sonraki ayın ilk günü olduğunu hesaplar.

Diyelim ki "Dolunay" gündüz oldu da görünmedi, çoban bir önceki gece "Dolunay"ın henüz oluşmadığını, ertesi gece de "Dolunay" evresinin azıcık geçtiğini görünce anlar ki "Dolunay" gündüz görünmüş. Ayrıca diyelim ki "Dolunay" bu ay gündüzde idi, bir önceki aydakine göre gene hesaplanır.

Sahih hadis kitapları konu ile ilgili üç ayrı görüş belirtirler. Beni bu ilgilendirmiyor. Kur'an apaçık HERŞEYİ açıkladığını yazıyor, Kur'an'a bakarım.

adrianinos, 20 Ocak 2007

Ramazan kelimesinin kökeni[kaynağı değiştir]

Ramazan kelimesi ra-mi-za yani aşırı sıcak oldu fiilieyle ilişkilenidirlmeside ilk orucun sıcak zamana denk geldiği iddiası asılsızdır. Zira ramazan ismi ay ismi olarak islamiyetten önce de kullanılmaktaydı. Ve Kuran Ramazan ayında indirildiğinden bahsederek bunu bu şekilde doğrulamaktadır. Bakınız Bakara suresi ayet 185

Ayrıca oruç ibadeti islamiyetten önce de var olduğu bilinmektedir. Müslümanlara farz edildikten sonra, oruca başlanılan aya "çok sıcak olan ay" gibi bi isim takılması da pek akıllıca görünmüyor. Zaten Hicri takvimde aylar sürekli mevsim değiştirmektedir.

Bu sebeple köken bölümünün kaldırılması veya düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.212.174.249.204 14:48, 22 Ağustos 2009 (UTC)

Birleştirme[kaynağı değiştir]

Bu madde ile Ramazan (takvim ayı) maddesinin birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkçe konuşup dünyaya İngilizce Vikipedi'den bakmayan herkes Türkçede bu ikisinin tek bir kavram, tek bir konu olduğunu bilir. En azından ben böyle düşünüyorum. Ancak daha tartışma sayfasına girip görüşümü açıklamama olanak kalmadan ve ısrarla koyduğum etiket kaldırılıyor. Lütfen belli kullanıcıların sürekli belli kullanıcıların peşinde dolaşmasına bu vesileyle bir çözüm aransın. Bu konuda bir tek kelime daha yazmayacağım, çünkü görüşüm gayet net. --E4024 (mesaj) 15:19, 1 Kasım 2016 (UTC)

Birleştirmenin uygun olacağı kanaatindeyim. --KediÇobanı🐈 09:02, 3 Kasım 2016 (UTC)
Birleştirilmesinde bir sakınca yok niye ayrı madde olarak açılmış ki? Tartışmaya bile gerek yok. --Pragdonmesaj 10:37, 3 Kasım 2016 (UTC)

Ünvan ve Hitaplar[kaynağı değiştir]

--Paralimp (mesaj) 22.59, 10 Şubat 2020 (UTC)Alıntı yapılan tüm ünvan ve hitap şekilleri aynen alınmalı.Hz.Muhammed (s.a.v) uygundur.Objektifliğe aykırı olduğunu iddia ediyorsanız kaynağınızı değiştiriniz.Diyanet İB kaynağında bu şekilde kullanılmaktadır.