Tartışma:Pers İmparatorluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfada şu ifade geçiyordu, "Kültürel,Dini,Müziki yapıları Kürt'lerle hemen hemen aynıdır." Fakat bahsi geçen devirde Hindistan'dan Fas'a kadar Arap-İran-Hint uyruklu kavimlerinin müziklerinin hepsi birbirine benzemekteydi. Üstelik Pers müziği makam ve çalgı yönünden oldukça kısıtlıyken bu kıyaslamayı yapmak mümkün değildir. coubania

Yanıltıcı ve Yanlış İçerik[kaynağı değiştir]

Pers veya fars kelime anlamı itibariyle bir etnisitedir.Buna hiçbir şüphe yok.Ahameniş ve sasani imparatorlukları pers imparatorluklardır ve böyle bilinir.Burada yanlış birşey yok. Sayfa İngilizce versiyondan kopyalanmış olduğu için ona göre anlatmaya çalışıyorum. İngilizce versiyonda sözde pers imparatorlukları listesinin etnisiteye değil, coğrafi bir terim olan iran'a (bildiğiniz gibi persia diyorlar) veya iran platosuna hakim olmuş olan imparatorluklar listesi olduğunu anlatmaya çalışıyorlar. Ama saçma ve gülünç olan durum pers bir etnisitedir ve bir coğrafi terim değildir. Bunu inkar edemiyorlar ama listeye ve sayfaya neden pers imparatorluğu diyorlar,buda sorgulanması gereken birşey.Ben Türk editörlerin ve hizmetlilerin tarafsız olmaya çalıştıklarını biliyorum. Bu sayfanın ingilizce versiyonunun ilk ve doğru olan versiyonunu incelersek, Bakınız lütfen [1] . Doğru şekilde hazırlanmış olduğunu görüyoruz. Ama daha sonradan milliyetçi propaganda amaçlı değiştirildiği ve sahiplenildiği ortada.

Örnek vermek gerekirse; Timur İmparatorluğu - Seleukos İmparatorluğu - Selçuklu Devleti ve diğerleri nasıl ve hangi şekilde pers imparatorluğu oluyorlar. Bunun hiçbir açıklaması yok. VE sayfanın ingilizce versiyonu hiçbir kaynağa dayanmıyor. İncelerseniz eğer hiçbir kaynak olmadığını göreceksiniz. Bu konunun Türk milliyetçiliği ile alakası yok. Maalesef ingilizce vikipedinin durumunu ilgilenen kullanıcılar biliyorlar. İstemedende olsa Türkçe vikipedideki bu versiyonda Vikipediyi milliyetçi propaganda amaçlı kullanan bazı editörlerin amacına alet olmuş. Bende ingilizce vikipedi ile ilgileniyorum ve Türk kullanıcıları baskı altına aldıklarını, Kendi ırkçı ve milliyetçi çıkarlarına uygun değişiklik yapmak için gruplaşma içinde olduklarını gördüm. Türkiye ile ilgili özellikle zarar verdikleri makalelere engel olmaya çalışıyorum. Bunu söyleme yeri burası olmasada gerekirse sayfanın silinmesi veya aslına uygun ve doğru şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. ingilizce versiyondaki açıklamada anlatılmaya çalışılan ve etnisiteye dayanmayan sayfa ise İran hükümdarları listesi' dir. Bu pers imparatorluğu sayfasının ise çok saçma hazırlanmış anlamsız ve aldatmaya yönelik olduğu açıkça ortada.--Halil Can (mesaj) 11:47, 7 Ocak 2017 (UTC)

  • Yorum Yorum @Halil Can Pers İmparatorluğu İran coğrafyasında kurulduğu için ve sonrasında kurulan devletlerde İran kültürü, dili, bürokrasisi yer aldığı için ve aynı coğrafyada kuruldukları için bu isim altında kategorize edilebilir. --Nushirevan11 ☾★ 22:53, 9 Şubat 2017 (UTC)
@Nushirevan11 Cevap için teşekkürler. Eğer bu devletler iran coğrafyasına hakim olduğu için bu listeye eklenmişlerse, neden bu listenin adı pers imparatorluğu olarak adlandırılmıştır ve neden iran coğrafyasına hakim olan devletlerin tamamı eklenmemiştir. Yanıltıcı olan ve açıklaması olmayan kısım burası. Beni yanlış anlamayın ama ingilizce vikipedinin nasıl olduğunu bildiğinizi düşünüyorum. Bugün dünya üzerinde hiçbir tarihsel kurul-kuruluş-kitaplar-tarihçiler örnek olarak Seleukos İmparatorluğu - Selçuklu Devleti'ni pers imparatorluğu olarak adlandırmazlar ve kategorize etmezler. Siz bu listenin iran coğrafyasına hakim olan devletler listesi olduğunu düşünüyorsanız. Bu coğrafyaya hakim olmuş olan diğer hanedan ve devletleride eklememiz gerektiğini düşünüyorumki içerikte yanıltıcılık ve aldatıcılık olmasın. Gerekli bilgiler burada. İran hükümdarları listesi.--Halil Can (mesaj) 11:39, 12 Şubat 2017 (UTC)